اخبار

مجید ابهری:نهادهای مسئول در مقابله با اعتیاد باید اتاق فکر مشترک تاسیس کنند

مجید ابهری:نهادهای مسئول در مقابله با اعتیاد باید اتاق فکر مشترک تاسیس کنند


محبوبه شعاعی - دکتر احمد شجاعی رییس سازمان پزشکی قانونی کشور دیروز خبر داد که اعتیاد عامل 10 درصد طلاق‌ها، 65 درصد همسرآزاری و 30 درصد کودک‌آزاری‌ها در جامعه است. به بهانه انتشار آمار اعلام شده از سوی این مقام قضایی برخی از ابعاد خانمان‌سوز اعتیاد را در گفت‌و‌گو با دکتر  مجید  ابهری، جامعه‌شناس مورد بررسی قرار داده‌ایم که در پی می‌آید.
 
  اعتیاد عامل ضعف جسمانی وعقلانی
مجید ابهری، جامعه‌شناس در گفت‌وگو با «حمایت»  با اشاره به این آمار و ارقام می‌گوید: «بسیاری از ناهنجاری‌های جامعه ریشه در اعتیاد دارد و گاه در بسیاری از پژوهش‌ها، اعتیاد به همراه علل دیگر مبنای ارزیابی قرار می‌گیرد. مثلا در مشکلات خانوادگی مثل طلاق، بر اساس اسناد موجود همسران(بانوان) هنگام جدایی دلیل اصلی را اعتیاد شوهران مطرح کرده‌اند.» او ادامه می‌دهد: «اعتیاد عامل ضعف جسمانی و زوال عقلی می‌شود، مخصوصا روانگردان‌هایی که در میان جوان‌ها بسیار طرفدار دارند به‌عنوان مواد مخدر استفاده می‌شوند باعث بروز توحش، خشونت، پرخاشگری و توهم در خانواده می‌شوند. بسیاری از قتل‌ها، همسر‌آزاری‌ها و آزار کودکان که در هیج آمار و اسنادی  منعکس نمی‌شود، به‌خاطر شرایط روحی و جسمی فرد معتاد است.»
ابهری معتقد است بداخلاقی در هنگام خماری یا توهم در موقع نشئگی، هر یک باعث بروز رفتارهای ناهنجار در روابط زناشویی است: «ساده‌ترین رفتار ناهنجار، توهم و بالاترینش قتل ناشی از همان توهم است.» ابهری نیز به این نکته اذعان دارد و می‌گوید: «ضعف جنسی که عارضه مستقیم اعتیاد است یکی از اصلی‌ترین دلایل جدایی و روابط فرازناشویی است. اما هیچ یک از زوجین به خاطر مسائل فرهنگی و تابوهای رفتاری این موضوع را عنوان نمی‌کنند.»این جامعه‌شناس ادامه می‌دهد: «بعد از 30 سال مشاوره خانواده‌ها در بین حرف‌ها و شکایات بعضی از همسران دریافتم که ضعف قوای جنسی یک از علل اصلی اختلافات است و دلیل بیش از 70 درصد طلاق‌ها نبود تفاهم جنسی در روابط فراخانوادگی است.» او این ضعف جنسی را مرتبط با اعتیاد می‌داند و ادامه می‌دهد: «اصلی‌ترین علت ضعف جنسی بعد از مشکلات پزشکی موضوع اعتیاد است. بنابراین ملاحظه می‌کنیم که ضعف قوای جنسی و اعتیاد  دو محور مکمل یگدیگر هستند.»
 
  آسیب‌های اجتماعی متولی ندارد
او در ادامه می‌گوید: «متاسفانه در کشور علوم اجتماعی به ویژه آسیب‌های اجتماعی متولی و سازمانی اجرایی خاص و معینی ندارد. از 30 سال پیش تا به امروز بر اساس مدارک موجود از رسانه‌ها درخواست کردم آمار و ارقام غلط به جامعه ارایه نکنند. بعضی از این آمارها نه تنه جامعه را دستخوش اضطراب می‌کند و باعث ضعیف شدن اعتماد اجتماعی می‌شود بلکه خوراکی برای تبلیغات رسانه‌های معاند علیه کشور فراهم می‌کند.» او به فعالیت‌های اخیر در زمینه کاهش آمار اعتیاد و مشکلات ناشی از آن اشاره می‌کند و ادامه می‌دهد: «با توجه به تلاش‌های گسترده نهادهای انتظامی، امنیتی و قضایی در زمینه مبارزه با مواد مخدر و اعتیاد، مافیای مواد مخدر در مقابل این تلاش‌های صادقانه و گسترده دست به اقدامات جدیدی زده است تا این تجارت پرسود را از دست ندهد. یعنی مواد مخدر با نام و شکل جدید به بازار عرضه می‌شود و توسط عوامل خودشان شایعه پراکنی می‌شود که این مواد جدید با مواد قدیمی فرق دارند، در حالی‌که همه این مواد ریشه‌های مشترک دارند و از ماده آمفتامین با مواد اضافه مرگ‌آور مثل اسید لوله بازکن و قرص‌های خواب‌آور ساخته شده‌اند.» این دقیقا همان نکته‌ای است که بارها بسیاری از مسئولان به آن اشاره و ناخالص بودن مواد جدید را به جوانان گوشزد کرده‌اند. با یک جستجوی ساده در اینترنت آمار مرگ‌ومیر به دلیل استفاده از قرص‌ها و مواد نامرغوب را پیدا می‌کنید که آمار کمی هم نیست.
 
  لزوم جهاد ملی برای مبارزه با اعتیاد
ابهری معتقد تا وقتی جهاد ملی برای مبارزه با اعتیاد و مواد مخدر اعلام نشود کاری از پیش گرفته نمی‌شود. او خاطرنشان می‌کند: «تعدد مراکز تصمیم‌گیری، تنوع سیاست‌گزاری‌ها، فعالیت‌های جزیره‌ای، دخالت افراد و سازمان‌های غیر متخصص نه تنها کاری از پیش نمی‌برد بلکه موجب تسریع رشد اعتیاد می‌شود.» این جامعه‌شناس ادامه می‌دهد: «برای مقابله با این سونامی قرن، سازمان‌های تخصصی مثل نیروی انتظامی، ستاد مبارزه با مواد مخدر، بهزیستی، وزارت بهداشت و درمان، سازمان صداوسیما، وزارت آموزش و پرورش، وزارت ورزش و جوانان و سازمان آموزش‌های فنی و حرفه‌ای در کنار قوه قضاییه باید یک اتاق فکر مشترک تاسیس کنند تا با تمرکز سیاستگزاری‌ها از موازی کاری‌ها جلوگیری شود.» او در پایان می‌گوید: «عرضه امکانات ترک اعتیاد در حال حاضر 70 درصدش در دست بخش خصوصی است. که این عامل یکی از دلایل افزایش معتادین شده‌است. اگر کنترل و نظارت بعد از ترک نباشد، کارآفرینی و اشتغال‌زایی وجود نداشته باشد، معتادان جامعه‌پذیر نمی‌شوند و دوباره به سمت دوستان معتاد قدیمی‌اشان می‌روند و دوباره معتاد می‌شوند.»

۳ شهریور ۱۳۹۳ ۱۲:۲۹
رونامه حمایت |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید