اخبار

روزبه کردونی : آنها الماس سختند

روزبه کردونی : آنها الماس سختند

روزبه کردونی - مدیر کل دفتر آسیب‌های اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی

معلوم نیست "سراج ایاد" 8 ساله ، "حسین یوسف" 15 ساله ، "بسیم سلیم" 10 ساله ، "موسی حبیب" 16 ساله ، "امیر عارف" 13 ساله و دیگر کودکانی که در جریان حملات اخیر اسرائیلی ها به غزه به شهادت رسیدند کودک کار بودند ، کودک خیابانی بودند و یا کودک در خیابان بودند. معلوم نیست آنها هم در زمره 10درصد کودکان زیر 5 سال غزه بودند که دچار فقر خوراکی بودند یا خیر.

معلوم نیست آنها در زمره 68 درصد کودکانی بودند که در غزه دچار کم خونی بودند یا خیر. معلوم نیست مدرسه آنها هم بین50 مدرسه ای بوده است که بین سالهای 2009 تا 2013 بر اثر حمله رژیم صهیونیستی از بین رفت یا خیر ، اما آنچه مسلم است آنها هم بین 900 هزار کودکی بودند که در غزه زندگی می کردند و امروز در شمار 1000 کودکی هستند که در سالهای 2009 تا 2013 در غزه کشته شده اند.

ظاهرا طبق اساسنامه دیوان بین‌المللی کیفری حملة گسترده یا سازمان یافته بر ضد هر جمعیت غیرنظامی که در تعقیب یا پیشبرد سیاست یک دولت یا یک سازمان برای انجام چنین حمله‌ای صورت گرفته باشد از مصادیق جنایت علیه بشریت است. بر این اساس آنچه امروز در غزه اتفاق می‌افتد یعنی حمله گسترده، سازمان یافته و عامدانه رژیم صهیونیستی به مردم بی‌دفاع، هدایت عمدی حملات بر ضد مردم غیرنظامی و کودکانی که مشارکت مستقیم در مخاصمات ندارند؛ هدایت عمدی حملات بر ضداهداف غیر نظامی و حمله و بمباران شهرها، روستاها و مناطق مسکونی که تاکنون باعث کشته و زخمی شدن بیش از 1000 نفر شده است، از مصادیق جنایت جنگی به شمار می رود و باید مورد محکومیت منادیان حقوق بشر قرار گیرد.

انتظار می‌رفت "همه نهادها و مجامع مسئول منطقه‌ای و بین‌المللی در اسرع وقت به وظایف قانونی و انسانی خود، در راستای لغو فوری و کامل محاصره نوار غزه و ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه به مردم فلسطین، جلوگیری از تداوم اقدامات تجاوزکارانه و کشتار بیشتر مردم مظلوم فلسطین و تدارک مکانیسم مؤثر حقوقی بین‌المللی برای تعقیب و محاکمه جنایتکاران صهیونیست عمل نمایند."1 اما چه امید عبثی است دل بستن به آنها .

اما تجربه همه این سالها ثابت کرده است که مردم غزه بهترین مصداق این شعر هستند که

الماس سختم من / همچون ققنوسم من

که با چکش نمی شکنم / که از مرگ خود زندگی می یابد

و نه با قلم تراشیده می شوم / و از خاکستر خود می زاید

بزن٬ بزن٬ بزن مرا / بکش٬ بکش٬ بکش مرا

که من از آن نخواهم مرد/ که من از آن نخواهم مرد2

********

1- از بیانیه رئیس جمهور در خصوص تهاجم جنایتکارانه به نوار غزه

2- بائیف ( ۱۵۸۹ ۱۵۳۲ )
۲۳ تیر ۱۳۹۳ ۰۹:۱۹
ایسنا |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید