اخبار

علل موثر بر کجروی فرد و انحرافات اجتماعی/ لزوم تقویت دین باوری افراد

علل موثر بر کجروی فرد و انحرافات اجتماعی/ لزوم تقویت دین باوری افراد
اولین و مهمترین علت انحرافات اجتماعی، عدم وجود فرصت و زمینه مناسب ازدواج برای جوانان است، درحالی که ایجاد تمهیدات لازم برای ازدواج نظیر اشتغال مولد و مسکن، جزیی از وظایف دولت است.

  به گزارش خبرگزاری مهر، متاسفانه ناهنجاری های اجتماعی رو به افزایش است که دلایل زیادی دارد. یکی از عوامل در کجروی افراد گروههایی است که افراد در آنها در موقعیت های مختلف حضور می یابند. در جوامع امروز اختلافاتی که از نقطه نظر هنجارها و رفتارهای پذیرفته شده در گروههای مختلف وجود دارد به مراتب بیشتر از اختلافات مشابه در فرهنگ های اصلی و بزرگ جامعه است، یعنی ممکن است اختلافات جزیی از اختلافات کلی در یک جامعه بیشتر باشد.

اولین و مهمترین علت انحرافات اجتماعی، عدم وجود فرصت و زمینه مناسب ازدواج برای جوانان است. درحالی که در قانون اساسی ایجاد تمهیدات لازم برای ازدواج نظیر اشتغال مولد و مسکن، جزیی از وظایف دولت است.

غریزه جنسی برای تامین بقا و باز تولید نسل ضروری است و باید در قالب تشکیل خانواده اطفا شود. اما با توجه به مشکلات شبکه شهری به خصوص مادر شهری مانند تهران تهیه اکانات برای زندگی به نظر سخت می آید در حالیکه غریزه جنسی باید ارضا شود حتی اگر شرایط درست و صحیح فراهم نباشد با توجه به کمرنگ شدن حساسیت های فرهنگی در جامعه بازار فساد رونق می گیرد. از طرفی شکاف طبقاتی، تمرکزگرایی و مجاز شمردن تدریجی بعضی از امور، همه اینها درجهت فاصله گرفتن مردم از امور هنجارها شده و موجب افزایش نابسامانی های اجتماعی می شود.

در مورد تبیین عوامل کجروی های اجتماعی نباید نگرش تک عاملی داشت و عدم نظارت اجتماعی را تنها عامل این نابهنجاری ها دانست. زیرا سایر عوامل سیاسی، اقتصادی و فرهنگی و حتی زیستی نیز در این کجروی ها موثر است. مفهوم نظارت در دیدگاه اسلامی شامل هنر، رسانه های عمومی اعم از شفاهی و کتبی، مدارس و سایر مراکز آموزشی و پژوهشی، مسجد، بازار، خانواده، هیات مذهبی، گروههای همسالان و غیره می باشد.

مهمترین عوامل و زمینه های اجتماعی بحران زا عبارتند از؛

الف) فضای خانوادگی نامناسب؛ خانواده یکی از گروههایی است که رفتار فرد را تا حدودی معین می کند و به آن شکل می دهد. بنابراین اگر اعضای خانواده درست تربیت نیافته باشند ممکن است موجب گرایش او به کجروی شوند. خانواده باید به عنوان یک عامل کنترل غیر رسمی باید جدی گرقته شود. چرا که علت بسیاری ازآسیب های اجتماعی و جرم و جنایت در شهرهای بزرگ از هم پاشیدگی کانون خانواده و یا عدم تربیت صحیح خانوادگی است و خانواده و جامعه رابطه تنگاتنگ و متقابلی دارند و به علت همین ارتباط، اثر تغییرات و تحولات اجتماعی نیز بیش از هر نهاد دیگری به خانواده ها منتقل می شود. خانواده ها با کنترل بر روی فرزندان و مشورت با بچه ها به خصوص در سنین بلوغ، آنها را مسئول و نقش پذیر نموده و واگذاری مسئولیت های مدیریت خانواده و لو ناچیز به آنها، شخصیت آنها را با روش مسئولیت پذیری و ایفای وظیفه شکل می دهد .مهمترین راههای پیشگیری از انحرافات، درونی کردن ارزشها و هنجارهی پذیرفته شده یک جامعه توسط خانواده است و خانواده ها با اهتمام به اصول دینی و پایبندی به احکام مذهبی می توانند با رشد باورهای مذهبی فرزندان خود، آنان را در برابر آسیب ها و انحرافات اجتماعی واکسینه کنند.

ب)نقش و اهمیت رسانه های جمعی؛ رسانه های جمعی به تمام ابزارهای غیر شخصی ارتباط گفته می شود که به وسیله آن پیام های دیداری و یا شنیداری به طور مستقیم به مخاطبان انتقال می یابند.تلویزیون،رادیو سینما،اینترنت،ماهواره،مجلات و ....در زمره رسانه های جمعی محسوب می شوند. انواع رسانه های جمعی گاه از انحرافات نظیر تجاوز، خشونت و قتل و...پرده بر می دارد و زوایای پنهان جرایم و جنایات را برای مخاطبان خود آشکار می سازد و انواع دام هایی که بر سرراه جوانان قرار دارد را به آنها گوشزد می کنند و راههای لغزش دیگران را برای مخاطبان ترسیم می کنند و با اطلاع رسانی به موقع و مناسب برای اعضای جامعه،در پیشگیری از انحرافات اجتماعی نقش موثری ایفا می کنند.

علی رغم کارکرد مثبت رسانه ها در زمینه اطلاع رسانی و پیشگیری از جرم و دادن آگاهی به مردم به خصوص قشر جوان دارای کارکردهای منفی از این قرار می باشند؛

-تحدید مفهوم جرم؛ رسانه ها معمولا جرم را در قالب نوعی جرم خیابانی همراه با خشونت معرفی می کنند و افکار عمومی به سمت این نوع جرم ها جلب شده و سایر جرم ها از نظرها مخفی می ماند.

-عادی سازی هنجار شکنی؛ با انعکاس کجروی های اجتماعی در رسانه ها و تکرارآن، انحراف و نابهنجاری ها عادی شده و هنجارها قابل شکستن می شوند.لذا ارتکاب جرم در فرد تقویت می شود.

-گسترش خشونت و پرخاشگری؛ تحقیقات نشان داده اند که رسانه ها با تبلیغات کالاهای رنگارنگ و زندگی مرفه موجب به وجودآمدن آرمان های جدیدی در مخاطب خود می شوند که دستیابی به آنها با توجه به محدودیت مالی امکان پذیر نیست لذا احساس محرومیت در افراد ایجاد شده و پرخاشگری یا خشونت در آنها افزایش می یابد.

-اشاعه فحشا و بی بندوباری؛ بر اساس ارائه تصاویر مبتذل و خلاف عفت عمومی از طریق رسانه ها و نگارش متون خلاف اخلاق،جرائم به خصوص جرائم جنسی گسترش می یابد.

-تضعیف اعتماد اجتماعی؛ ذکر انواع انحرافات از طریق رسانه ها و اعلام رشد سرسام آور آن منجر به ایجاد روحیه سو ظن و شک نسبت به سایر افراد جامعه می شود و احتمال و قوع این انحرافات را از سوی تک تک اعضای جامعه تقویت کرده و روحیه اعتماد عمومی را تضعیف می نماید.

با توجه به کارکردهای منفی رسانه ها، آنها باید در کنار ذکر حوادث به جنبه عبرت آموزی حوادث جهت پیشگیری از و قوع انحراف توجه داشته باشند و در این راستا به تحلیل انحرافات و راههای مبارزه با آن و شیوه های جایگزینی مثبت آنها اشاره نمایند و اگر به صرف نقل انحرافات اکتفا شود، افزایش دامنه و نوع کارکردهای منفی رسانه ها دور از انتظار نخواهد بود.

پایبندی به اصول اخلاقی و دین باوری از جمله مهمتری عواملی است که جامعه آحاد آن را در برابر تمایلات نفسانی،یاس و خوی تجاوز به حقوق دیگران که عامل بسیاری از حوادث و معضلات اجتماعی است حفظ می کند. اگر اعتقادات مذهبی و تقوا در آحاد جامعه ای ریشه داشته باشد و رفتار و منش آنها را تحت الشعاع قرار دهد دیگر حتی نیازی به کنترل های بیرونی نیست ولی هرگاه این موضوع، به عنوان یک بازدارنده درونی و خود کنترلی تضعیف شود نیاز به کنترل ها و مراقبت های بیرونی افزایش می یابد.

۹ دی ۱۳۹۲ ۱۵:۳۱
مهر |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید