اخبار

ریشه یابی بالارفتن سن ازدواج/ توجه افراطی به نیازهای کاذب و تشریفات

ریشه یابی بالارفتن سن ازدواج/ توجه افراطی به نیازهای کاذب و تشریفات
متاسفانه جامعه ما از نظر فرهنگی در مقوله ازدواج به نیازهای کاذب و فرعیات بیشتر می پردازد که این امر منجر به تجملات و بالا رفتن هزینه ازدواج و تاخیر و اختلال در آن می شود.

 

  Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA

به گزارش خبرگزاری مهر، بالارفتن و تاخیر در سن ازدواج تاثیرات نامناسب زیادی دارد، از جمله اینکه بدلیل پایین آمدن سن بلوغ جنسی، مشکلات روحی، روانی و ناهنجاری های اجتماعی بالا می رود و به ناهنجاری های اجتماعی منجر می شود. از جمله این نابهنجاری ها، گرایش به ارتباطات غیر متعارف دختر و پسر، افسردگی و اختلالات جنسی است. بالا رفتن سن ازدواج همچنین یکی از دلایل کاهش جمعیت نیز می باشد.

کاهش نرخ ازدواج حتی در جامعه روستایی به شکل خاصی پدیدار شده است. در جامعه روستایی دختران زیادی در سن ازدواج هستند، اما به دلیل مهاجرت گسترده پسران به جهت پیدا کردن کار از سویی و ازدواج پسران روستایی در شهر از سوی دیگر نسبت جنسی در سن ازدواج بسیار نابرابر شده است. در چنین شرایطی سن ازدواج دختران روستایی بالاتر رفته و یا با افراد مسن و یا کسانی که هم کف آنها نیستند ازدواج کرده که تعارضات بعدی و نهایتا افزایش طلاق را به دنبال دارد.

در شهرها نیز افزایش تمایل دختران به تحصیل باعث شده یکی از ملاک های دختران در ازدواج، تحصیلات بالاتر و یا همطراز خود باشد و این امربه نوبه خود در بالا رفتن سن ازدواج موثر است.

اکنون جامعه ما در مورد ایجاد شرایط مساعد ازدواج برای جوانان با مشکلات زیادی روبرو است. مهمترین این مساله در این میان شرایط نامناسب اقتصادی است که علاوه بر آن که عرصه را برای بیشتر خانواده ها تنگ کرده و بیشترین فشار را به جوانان وارد می نماید.

علاوه بر این معضلات اجتماعی در بسیاری از موارد امنیت خاطر جوانان را به هم زده است. از یک سو کمبود فرصت های شغلی و از سوی دیگر مهیا نبودن شرایط مادی که از تبعات ناهماهنگ بودن دخل و خرج اقتصادی است باعث شده اغلب جوانان با دغدغه خاطر آینده نامعلومی را در پیش رو داشته باشند.

عوامل زیادی در تاخیر سن ازدواج وجود دارد که یکی از آنها فاصله رشد اقتصادی و رشد فیزیولوژیک است. جوان 18 ساله که تحصیلات خود را به پایان رسانده با سه راه ورود به دانشگاه،خدمت سربازی و شغل آزاد برای پسران مواجه می شود که هر سه راه تا رسیدن به تکامل اقتصادی چند سالی فاصله دارد.گرایش به تحصیلات عالیه در دختران و پسران و نبود اشتغال در کنار تحصیل از عوامل موثر بر بالا رفتن سن ازدواج می باشند.

باید دو مساله اقتصاد و فرهنگ را به عنوان پیش نیاز مساله ازدواج در نظر گرفت. نیاز اقتصادی هر زوج جوانی یعنی داشتن شغل مناسب که باید با سرمایه گذاری برای آنان ایجاد کرد و مساله بعدی نیاز به مسکن است که حل این مشکل وقتی انجام می پذیرد که یک اقتصاد توانمند داشته باشیم.

از نظر بعد فرهنگی نیز ما به نیازهای کاذب و فرعیات بیشتر می پردازیم. مثلا تجملات در ازدواج و بالا رفتن هزینه ازدواج دوستی های قبل از ازدواج که عاقبتی نافرجام دارد و به ازدواج منجر نمی شود یا بعدا به طلاق می انجامد.مشکل دیگر ازدواج، مهریه های سنگین است که نه به عنوان یک نقطه اتکا بلکه به عنوان یک اقدام تشریفاتی روز به روز افزایش می یابد.

از دلایل افزایش سن ازدواج، عدم ارائه آموزش های صحیح و آماده نکردن جوان به و یژه دختران برای زندگی آینده است که این مساله در جای خود موجب افزایش آمار طلاق نیز می باشد. استقلال اقتصادی زنان نیز از جمله بهانه هایی است که به تاخیر در ازدواج می انجامد.

انتقال تجربه های ناموفق به جوانان و نداشتن شناخت کافی نسبت به ازدواج از سویی و اجرای نادرست قوانین حمایتی از مسائل خانواده از طرف دیگر، سوء ظن جوان ها را نسبت به ازدواج بر انگیخته و فاصله آنها را نسبت به این مقوله بیشتر کرده است. مشکلات خانوادگی و عدم تفاهم والدین و فرزندان بر سر انتخاب همسرآینده از دیگر عواملی است که ازدواج را به تاخیر می اندازد.

۹ دی ۱۳۹۲ ۱۵:۲۴
مهر |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید