اخبار

کارشناس پلیس مبارزه با مواد مخدر فرماندهی انتظامی استان اصفهان گفت: سوء مصرف مواد مخدر در میان کارگران واحدهای اقتصادی باعث کاهش 50 درصدی تولید می شود.

سروان مجید طاهر زاده در همایش «آسیب های اجتماعی در محیط کار» در جمع رابطان فرهنگی، اجتماعی واحدهای اقتصادی استان اصفهان افزود: مصرف کنندگان مواد مخدر چهار برابر بیشتر دچار حوادث شغلی و 12 برابر بیشتر از سایر کارکنان دچار حوادث خارج از محیط کار می شوند.
طاهر زاده از افزایش 2/5 برابری غیبت های طولانی مدت معتادان نسبت به افراد عادی خبر داد و گفت: باید در زمینه آگاه سازی و پیشگیری از اعتیاد قدم های محکم در سطح ملی برداشته شود.
وی اظهار کرد: 50 تا 80 درصد از سرقت و خسارت در محیط کار نیز به دست معتادان صورت می گیرد.
وی با بیان اینکه 70درصد از تخت های بیمارستان روانی فارابی را معتادان به خود اختصاص داده اند، گفت: درمانگران موفقیت زیادی در درمان معتادان به دست نیاورده اند.
وی با بیان اینکه افراد معتاد با کمتر از 60 درصد از توان خود به کار می پردازند، افزود: استفاده از بیمه و سایر تسهیلات در معتادان پنج برابر سایر کارکنان است.
وی اعتیاد به شیشه را یک اعتیاد و کشش شدید روانی دانست و گفت: 42 درصد از افرادی که اولین بار شیشه مصرف می کنند بار دوم نیز به مصرف آن اقدام می نمایند.
وی افزود: 84 درصد از افرادی که بار دوم از شیشه استفاده می کنند معتاد می شوند.
وی با بیان اینکه باید باورهای غلط افراد را در باره خاصیت مواد مخدر تغییر داد، تاکید کرد: باورهای غلط استفاده از مواد مخدر به عنوان مواد نشاط آور، افزایش دهنده توان جنسی، توان کاری و افزایش تمرکز را باید عوض کرد.
طاهر زاده همچنین با تشریح اقدامات نیروی انتظامی برای مقابله با قاچاقچیان مواد مخدر و پیشگیری از اعتیاد با بیان اینکه در بیشتر موارد معتادان به صورت اصولی ترک نمی کنند، افزود: تعداد زیادی از معتادان در استان اصفهان تحت درمان هستند.
وی گفت: اگر اقدامات پیشگیرانه را افزایش ندهیم به ناچار باید نیروهای حراست را در جوامع کاری و اجتماعی افزایش دهیم.
وی از مدیران خواست تا توجه ویژه به این امر کنند تا از ضررهای ناشی از اعتیاد در امان بمانند.
وی با بیان اینکه مصرف سیگار و قلیان نقشی مهم در اعتیاد ایفا می کند، افزود: یک چهارم از مردهای ایرانی که سیگار مصرف کرده اند از این دریچه به مصرف دیگر مواد مخدر کشیده می شوند.
وی با بیان اینکه در هر هشت ثانیه یک نفر در اثر مصرف دخانیات در جهان جان خود را از دست می دهد، تصریح کرد: از هر 10 مرگ در یک روز، یک مرگ بر اثر عوارض مصرف دخانیات است.
به گفته طاهر زاده از هر 10 نفر مبتلا به سرطان ریه در کشور 9 نفر مصرف کننده دخانیات بوده اند.
وی سیگار را یک مخدر عادی اما بسیار پرخطر خواند و اظهار کرد: نیکوتین در هرم مواد مخدر اعتیاد زا اولین جایگاه را به خود اختصاص داده است.
طاهرزاده افزود: طبق تحقیقات حدود 80 درصد از هر 100 مصرف کننده که یک بار سیگار می کشند به مصرف آن ادامه خواهند داد.
وی با بیان اینکه شیشه از دهه 80 وارد کشور شده است، افزود: بر خلاف مواد مخدر سنتی این ماده مخدر در اولین مصرف حالت دوپینگ در مصرف کننده ایجاد می کند.
طاهرزاده گفت: این ماده مخدر باعث کاهش ساعات خواب و کاش اشتها و افزایش انرژی در کوتاه مدت شده اما در بلند مدت باعث باعث بروز اختلالات روانی می شود.
کارشناس پلیس مواد مخدر استان اصفهان کاهش وزن و لاغری های مفرط بد شکل را از دیگر نشانه های ظاهری مصرف کنندگان شیشه بیان کرد.

۷ اردیبهشت ۱۳۹۲ ۱۲:۲۹
ایمیل سامانه |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید