اخبار

حمایت از سمن‌ها وظیفه دولت است / شبکه فعالین حوزه ازدواج سراسری شود

حمایت از سمن‌ها وظیفه دولت است / شبکه فعالین حوزه ازدواج سراسری شود
قائم مقام وزیر کشور با اعلام اینکه حمایت از سمن‌ها وظیفه دولت است، گفت: شبکه فعالین حوزه ازدواج با عنوان «شفا» در 12 و 13 استان راه‌اندازی شده و توقع بر این است که این شبکه در سراسر کشور شکل گیرد.

به گزارش خبرنگار سرویس «جوانان» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، علیرضا افشار دراولین نشست هم‌اندیشی سمن‌های حوزه ازدواج و خانواده سراسر کشور ضمن تبریک دهه مبارک فجر، افزود: شبکه فعالین حوزه ازدواج که با جمع شدن موسسات، سمن‌ها و افراد حوزه ازدواج است، به عنوان یک شبکه ارتباطی راه‌اندازی شده و توقع بر این است که وزارت ورزش و جوانان این شبکه را در سراسر کشور ایجاد کند.

وی با بیان اینکه مقدمات دوران تربیتی و آموزشی مهارت‌های زندگی به عنوان آموزش آداب و آیین زندگی متعالی باید فراهم شود، گفت: در این زمینه عقب هستیم و بیشترین آسیب‌ را در حوزه آسیب‌های اجتماعی در موضوع آموزش مهارت‌های زندگی داریم.

رییس مرکز امور فرهنگی و اجتماعی وزارت کشورهمچنین اطلاع و آگاهی افراد را موضوع دیگر عنوان کرد و گفت: خیلی از افراد بعد از مشاوره متوجه می‌شوند که از بسیاری از اطلاعات آگاهی ندارند و در این زمینه با کمبود و جهل نسبت به مسائل، قوانین و مقررات مواجه هستند، بنابراین حداقل انتظار از نظام آموزشی این است که زمینه‌های اطلاع و آگاهی را برای افراد فراهم کند و تکرار مباحث آموزشی را مد نظر قرار دهد.

قائم مقام وزیر کشور اضافه کرد: باید مقولات مثبت را به صورت عرف در جامعه تبدیل کنیم و در بحث آموزش مهارت‌های زندگی به خصوص ازدواج به صورت جدی وارد شویم و نه تنها این مباحث را در زمان ازدواج، بلکه باید از ابتدا نهادینه سازیم.

وی مهم‌ترین وظیفه وزارت ورزش و جوانان را طرح مطالبات خود از دستگاه‌ها در مباحث مربوط به ازدواج دانست و عنوان کرد: این وزارتخانه باید به صورت جدی در این امر ورود پیدا کند و علاوه بر آن آموزه‌های دینی و حوزوی را که به صورت بسیار گسترده در جامعه وجود دارد، مد نظر قرار دهد.

افشار در ادامه صحبت‌هایش مشارکت‌های مردمی را در حوزه ازدواج امری بسیار مهم تلقی کرد و گفت: سمن‌ها بخشی از این موضوع هستند که باید برای حل مشکلات حوزه ازدواج ورود پیدا کنند تا بسیاری از مسائل مربوط به آن حل شود.

وی با اشاره به کمیته سامان ازدواج به عنوان یک حرکت دولتی قانون‌گذاری شده که به صورت فعال یا نیمه فعال درآمده است، اظهارکرد: استانداران، روسای شورای اسلامی شهر و وزارت ورزش و جوانان (سازمان ملی جوانان سابق) به صورت سه جانبه مسوولیت کمیته سامان ازدواج را برعهده دارند و باید هر امکان دولتی که برای ازدواج جوانان وجود دارد، فراهم سازند.

قائم مقام وزیر کشور همچنین به حوزه فضای مجازی اشاره کرد و این حوزه را مفری (محل فرار) برای کارهای غیر قانونی دانست و تصریح کرد: باید دستگاه‌های مسوول کمک کنند تا این فضا ساماندهی شود، همانطور که وزارت ورزش و جوانان برای ساماندهی سایت‌های همسریابی ورود پیدا کرده‌اند.

رییس مرکز امور فرهنگی و اجتماعی وزارت کشور از مشاوره ازدواج و مشاوره خانواده به عنوان دو ظرفیت مهم در بخش خصوصی یاد کرد و گفت: این دفاتر می‌توانند به ظرفیت‌های دولتی کمک کنند تا در زمینه ازدواج از ظرفیت‌های موجود استفاده شود و روند تکاملی آن طی گردد و تجربه نشان داده است حرکت مردمی زمانی اثربخش است که با حمایت دولتی همراه باشد.

۱۷ بهمن ۱۳۹۱ ۰۹:۲۴
خبرگزاری ایسنا |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید