اخبار

این بیمار،نه مجرم است نه منحرف

این بیمار،نه مجرم است نه منحرف
سید حسن موسوی چلک، مدیرکل دفتر امور آسیب های اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی که به اذعان خود، از سال ‏های گذشته و از نیمه دهه 70 که به عنوان مسوول پیگیری آسیب های اجتماعی در سازمان بهزیستی کشور مشغول به کار شد، ‏حمایت از بیماران مبتلابه اختلال هویت جنسی را در اولویت نگاه خود قرار داده،

 

سید حسن موسوی چلک، مدیرکل دفتر امور آسیب های اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در گفت وگو با «اعتماد» از تخصیص 350 ‏میلیون تومانی اعتبار حمایتی – درمانی برای این گروه بیماران می گوید: «امسال 500 میلیون تومان برای بیماران ترانسکشوال در ‏نظر گرفته بودیم اما از آنجا که سقف پرداخت های امسال صددرصد نبوده، از این رقم 350 میلیون تومان در اختیار ما قرار گرفت ‏‏. البته سال های 89 و 90 هیچ رقمی برای این بیماران پرداخت نشده بود. امسال به محض دریافت اعتبارات مربوط به آسیب های ‏اجتماعی، نخستین بخش پرداختی ما همین اعتبار به سازمان بهزیستی کشور بود که 30 مهر ماه به حساب ادارات بهزیستی استان ها ‏واریز شد.»

 همایون هاشمی، رییس سازمان بهزیستی کشور هم در گفت وگو با «اعتماد»، دریافت و اختصاص استانی این رقم را تایید کرده ‏اما درباره تخصیص آن برای هر بیمار می گوید: «شاید برای یک بیمار، یک میلیون و برای بیمار دیگری 500 هزار تومان ‏هزینه کنیم. این بیماری بسیار پر هزینه است و استان ها باید این رقم را مدیریت کنند در عین حال که کمک به این بیماران یک اقدام ‏چندساله خواهد بود.»

موسوی چلک ضمن تایید فقدان پوشش بیمه یی برای اعمال جراحی بیماران مبتلابه اختلال هویت جنسی اشاره می کند: «سال ‏گذشته با دفتر امور بیمه یی در وزارتخانه مکاتبه یی داشتیم و خواستار پیگیری امور بیمه یی این بیماران شدیم که در پی، کمیته ‏همسویی در معاونت رفاه اجتماعی دفتر بیمه های سلامت وزارتخانه و با حضور نمایندگان صندوق های بیمه یی از جمله تامین ‏اجتماعی، خدمات درمانی، کمیته امداد، خدمات درمانی نیروهای صلح و نمایندگان مرتبط با امور بیمه در وزارت تعاون، کار و ‏رفاه اجتماعی، نخستین جلسه خود را در 11 آبان ماه تشکیل داد و پذیرفت که سازمان های بیمه گر، درمان های جراحی این بیماران ‏را مشمول بیمه قرار دهند و بیماران، فقط 10 درصد از هزینه های جراحی را پرداخت کنند. جلسه دوم این کمیته هم 23 اسفند ماه ‏و با حضور نمایندگانی از وزارت بهداشت برگزار شد که در آن جلسه، دکتر ناصحی، مدیرکل سلامت روان وزارت بهداشت تعهد ‏داد که دو مرکز دولتی و خصوصی در تهران برای انجام عمل جراحی این بیماران در نظر گرفته شود. همچنین قرار بود که ‏وزارت بهداشت در تهران و سایر استان ها هم برای تربیت متخصصان جراح اقدام کرده و تیم درمانی متشکل از پزشک و روان ‏درمانگر تشکیل شود و تدوین پروتکل درمانی برای این بیماران هم بر عهده وزارت بهداشت گذاشته شد که باید از مسوولان وزارت ‏بهداشت سوال کنید آیا تعهدات شان را انجام داده اند یا خیر. زیرا وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، نهاد درمانی نیست. البته ‏هنوز هزینه های پروتز و لیزر درمانی مشمول بیمه نبوده اما در دست پیگیری است و قرار است که درمان های جانبی پس از ارائه ‏بسته خدمتی از سوی وزارت بهداشت در شورای عالی بیمه بررسی شود. پوشش بیمه یی خدمات روانپزشکی که این بیماران به ‏شدت نیازمند آن هستند هم از عرف بیمه یی پیروی می کند اما خدمات روانشناسی هنوز مشمول بیمه نیست مگر آنکه مداخلات ‏روانپزشکی داشته باشد. 12 اردیبهشت ماه امسال هم طی بخشنامه یی از سوی معاون رفاه اجتماعی این وزارتخانه به سازمان ‏بهزیستی کشور ابلاغ شد که اعتبار تخصیص یافته، برای پرداخت حمایت های اجتماعی و درمانی بیماران صرف شود.» ‏

 با وجود اعلام موسوی چلک و مصوبات اشاره شده، رقمی از هزینه های جراحی بیمارانی که طی اردیبهشت تا آبان ‏امسال تن به تغییر جنسیت سپرده اند، از سوی سازمان های بیمه گر پرداخت نشده است. موسوی چلک می گوید: «بیمه ها طبق ‏مصوبات جلسه آبان 90 موظف بوده اند که هزینه جراحی بیمارانی را که مجوز قانونی دریافت کرده اند بپردازند. اعتبارات هم، ‏مهر ماه امسال در اختیار بهزیستی قرار گرفته. وظیفه من پیگیری تخصیص اعتبارات بود. بیماران باید به ادارات بیمه مراجعه ‏کرده و در صورت پرداخت نشدن هزینه ها، به بهزیستی گزارش بدهند تا ما هم تخلفات را پیگیری کنیم. انتظار ما از سازمان ‏بهزیستی هم این است که عملکرد فعال تری داشته باشد. با این حال، در حال حاضر سازمان بهزیستی و وزارت رفاه، تنها نهادهایی ‏هستند که پای کار ایستاده اند و هیچ سازمانی به اندازه ما برای این بیماران کار نکرده است.» موسوی چلک علاوه بر مسوولیت در بدنه دولت، ریاست انجمن مددکاران اجتماعی ایران را هم بر عهده دارد. سوال «اعتماد» ‏شاید نیاز به پاسخی از نگاه همین سمت غیردولتی داشته باشد اما موسوی چلک، از نگاه یک مددکار موظف برای دولت چنین می گوید: «من همیشه نسبت به این گروه نگاه ویژه یی داشتم. نگاهم دلسوزانه نبود زیرا آنها به ترحم نیازی ندارند. می دانم که این ‏بیماران چه دردی می کشند البته که هیچ وقت به اندازه خودشان دردشان را نخواهم فهمید. واقعیت این است که در جامعه ما این ‏بیماری را ننگ می دانند و حتی به اشتباه، این بیماری را به انحرافات جنسی تعبیر می کنند در حالی که بیمار ترانسکشوال هم، ‏شهروند جامعه است و باید مثل من و شما از حقوق شهروندی و انسانی برخوردار باشد. این بیمار، نه مجرم است و نه منحرف ‏بلکه مبتلابه اختلالی است که از نظر قانونی هم به او اجازه داده شده تا با دریافت مجوز، برای رفع این اختلال اقدام کند.»


منبع خبر: روزنامه اعتماد، شماره 2594 به تاریخ 27/10/91، صفحه 7 (جامعه)


۲۷ دی ۱۳۹۱ ۱۲:۳۲
روزنامه اعتماد |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید