اخبار

مرکزی: سند کاهش آسیب‌های اجتماعی استان مرکزی تدوین شد

مرکزی: سند کاهش آسیب‌های اجتماعی استان مرکزی تدوین شد
گروه استان‌ها-سرپرست دفتر امور اجتماعی، فرهنگی استاندار مرکزی گفت: با پیگیری‌ها و بررسی‌ها سند کاهش آسیب‌های اجتماعی استان تدوین شده که در ۲۳ منطقه برای حوزه‌های سلامت، ورزش و جوانان، نشاط اجتماعی، آموزش عالی و سایر موارد در حال اجرا است.

به‌گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک ، جواد اتابکی ظهر امروز در جلسه کارگروه امور اجتماعی، فرهنگی، سلامت، زنان و خانواده استان مرکزی با اشاره به تبیین برنامه‌های امسال اظهار داشت: در سال گذشته 17 جلسه کارگروه با 45 دستور کار و 105 مصوبه برگزار شد که 30 مصوبه در حوزه اجتماعی، 25 مصوبه حوزه سلامت، 23 مصوبه حوزه بانوان و خانواده، 5 مصوبه حوزه مشارکت‌های مردمی، 9 مصوبه حوزه سالمندان و 13 مصوبه حوزه کتابخانه‌های عمومی بوده است که 96 درصد مصوبات کارگروه در سال گذشته اجرایی و 4 درصد در دست اقدام است.

وی افزود: یکی از برنامه‌های مهم کارگروه در سال1400 موضوع کاهش آسیب‌های اجتماعی و ایجاد نشاط است به طوری که موضوع شیوع بیماری کرونا، تعطیلی مدارس، وضعیت اقتصادی خانواده‌ها و غیره نشاط اجتماعی را کمرنگ کرده و مردم از لحاظ روحی و روانی در فشار هستند بنابراین این موضوع با جدیت دنبال می‌شود.

سرپرست دفتر امور اجتماعی، فرهنگی استاندار مرکزی ادامه داد: با پیگیری‌ها و بررسی‌ها سند کاهش آسیب‌های اجتماعی استان تدوین شده که در 23 منطقه برای حوزه‌های سلامت، ورزش و جوانان، نشاط اجتماعی، آموزش عالی و سایر موارد در حال اجرا است و با توجه به اینکه در بعضی از سکونتگاه‌های غیررسمی فعالیت دستگاه‌ها به صورت جزیره‌ای انجام می‌شود و این موضوع سبب سرعت پایین اقدامات آنها شده این موضوع باید بررسی شود.

اتابکی تصریح کرد: اقدامات لازم در زمینه جذب اعتبارات مورد نیاز حوزه آسیب‌های اجتماعی انجام می‌شود و دستگاه‌های اجرایی استان باید از ظرفیت سمن‌ها که با تلاش شبانه‌روزی و بدون هیچ چشمداشتی فعالیت می‌کنند، استفاده کنند.

وی بیان کرد: کارگروه استانی شامل کمیته سلامت و امنیت غذایی، فرهنگی، عفاف و حجاب، بانوان و خانواده است که باید تلاش کنند تا موازی‌کاری انجام نشود.

سرپرست دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استاندار مرکزی عنوان کرد: با توجه به فرارسیدن ماه مبارک رمضان دستگاه‌های استان باید با کمیته امداد در راستای رزمایش کمک مومنانه همکاری و تعامل داشته باشند.
برای موفقیت در حوزه جنگ نرم باید به فرهنگ دفاع مقدس مراجعه کرد

"سرهنگ علیرضا براتعلی"، معاون اجتماعی سپاه روح‌الله استان مرکزی هم در این جلسه با اشاره به طرح قرارگاه محله‌محور گفت: دشمنان با تمام توان برای ضربه ‌زدن به انقلاب اسلامی جنگ نرم همه‌جانبه را برنامه‌ریزی کردند و با تمام توان در این زمینه اقدام می‌کنند اما این سوال مطرح شده که چرا با وجود همه اعتبارات و هزینه‌ها در حوزه جنگ نرم اما نتوانستیم موفق عمل کنیم.

وی افزود: برای موفقیت در حوزه جنگ نرم باید به فرهنگ دفاع مقدس مراجعه کرد به طوری که در دوران دفاع مقدس هر زمان که کار به مردم سپرده می‌شد شاهد موفقیت و پیروزی بودیم به همین سبب برای موفقیت در حوزه جنگ نرم هم باید مردم ورود پیدا کنند و کار به مردم سپرده شود.

براتعلی با اشاره به اینکه برای ایجاد جامعه اسلامی و اشاعه ارزش‌های معنوی در جامعه مردم باید پای کار باشند، گفت: برای ایجاد کارهای موفق و نقش‌آفرینی مردم در جامعه باید کار به بسیج مردمی سپرده شود زیرا بسیج در محلات کشور راهبرد و تاکتیک و در برابر حوادث و وقایع مختلف نقشه عملیاتی دارد به طوری که در این چند سال اخیر به ویژه حوزه مقابله با کرونا این موضوع به وضوح مشاهده می‌شود.

تشکیل محله‌های اسلامی در دستور کار بسیج است

وی تصریح کرد: تشکیل محله‌های اسلامی در دستور کار بسیج است و بسیج می‌تواند اهداف موردنظر در قرارگاه را با استفاده از توانمندی‌ها و ظرفیت‌ها محقق کند به همین سبب محله‌های اسلامی قرارگاه محله اسلامی یا به عبارتی طرح تعالی محله در سطح استان تشکیل شده است.

شهر اراک نیازمند تشکیل 60 قرارگاه محله اسلامی است

معاون اجتماعی سپاه روح‌الله استان مرکزی عنوان کرد: سپاه از سال 95 به دنبال تحقق این طرح بود و با پیگیری‌ها اقدامات زیرساختی خوبی انجام شده و براساس بررسی‌ها شهر اراک نیازمند تشکیل 60 قرارگاه محله اسلامی است که امیدواریم هماهنگی و همکاری لازم در این زمینه انجام شود.

براتعلی افزود: مردم، مسئولان و معتمدان 3 رکن مهم در قرارگاه هستند به طوری که هدف قرارگاه ایجاد مشارکت حداکثری بین این 3 رکن است که باید برای برطرف شدن نیازهای فرهنگی، کاهش آسیب‌های اجتماعی، اقتصادی و غیره با یکدیگر مشارکت و هم‌افزایی داشته باشند.

وی ادامه داد: آموزش مددکاری و شناسایی آسیب‌ها به افراد توانمند در قرارگاه محله‌محور انجام می‌شود و با حضور امام جماعت هر محله و افراد معتمد مردم شورایی در مساجد تشکیل می‌شوند تا با هماهنگی و برنامه‌ریزی اقدامات را انجام دهند.

براتعلی بیان کرد: یکی از ارکان مهم محله اسلامی ادارات و سازمان‌های دولتی است که در شهر اراک با توجه به کمبود نیرو ادارات، بسیج این آمادگی را دارد و پیشنهاد می‌شود از ظرفیت بسیج با توافق مدیر دستگاه استفاده شود.

معاون اجتماعی سپاه روح‌الله استان مرکزی با اشاره به اینکه قرارگاه اعتباراتی برای برطرف شدن آسیب‌های اجتماعی تخصیص می‌دهد، گفت: بیکاری یکی از مهم‌ترین معضلات مناطق حاشیه‌نشین و سکونتگاه‌های غیررسمی است به همین سبب در اراک حدود 8 هزار فرم از خانواده‌های هر محله تهیه و مشکلات هر خانواده شناسایی شده که در کارگروه‌های تخصصی قرارگاه بررسی می‌شوند و پیشنهاد می‌شود کارگروه عمرانی، بهداشت و درمان و محرومیت‌زدایی در محله‌ها تشکیل شود.

براتعلی با اشاره به جشنواره تولیدات فرهنگی و هنری حوزه آسیب‌های اجتماعی که با همکاری و مشارکت سازمان بسیج هنرمندان انجام می‌شود، گفت: امروز برای موفقیت در حوزه آسیب‌های اجتماعی و کاهش آنها نیازمند تولید محتوا هستیم به همین سبب این جشنواره به دنبال تشکیل بانک اطلاعاتی از تولیدات چندرسانه‌ای مردم است که می‌توانند در اختیار دستگاه‌ها و مردم قرار گیرد.

‌وی افزود: در این جشنواره باید از ظرفیت هنرمندان در حوزه‌های مختلف از جمله نشاط اجتماعی، ازدواج آسان و غیره استفاده شود و برای موفقیت در حوزه آسیب‌های اجتماعی باید رزمایش گسترده با حضور و مشارکت ادارات برگزار شود و استعدادها، ظرفیت‌ها و کمبودها شناسایی شوند.

۱۲ تیر ۱۴۰۰ ۱۲:۰۶
خبرگزاری تسنیم استان مرکزی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید