اخبار

تهران: رییس سازمان بهزیستی در جلسه شورای اسلامی شهر تهران خبر داد: ساماندهی ۵۰۰ کودک کار و خیابان طی یک سال اخیر

تهران: رییس سازمان بهزیستی در جلسه شورای اسلامی شهر تهران خبر داد: ساماندهی ۵۰۰ کودک کار و خیابان طی یک سال اخیر
دکتر وحید قبادی دانا معاون وزیر و رییس سازمان بهزیستی کشور، با حضور در دویست و هفتادو دومین جلسه شورای اسلامی شهر تهران، از لزوم همکاری های شورای اسلامی شهر تهران و شهرداری ها با سازمان بهزیستی در مقابله با آسیب های اجتماعی خبر داد.
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل؛ رییس سازمان بهزیستی کشور در این جلسه ضمن تشکر از عملکرد خوب اعضای شورای شهر و شهرداری تهران در حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت گفت: در دستورات و اقدامات این دو نهاد شاهد حساسیت آنها در مناسب سازی معابر شهری، وسایل حمل و نقل عمومی، عدم افتتاح پروژه های مناسب سازی نشده و ... هستیم.

قبادی دانا با اشاره به آسیب های اجتماعی به عنوان زمینه همکاری مشترک بهزیستی و شهرداری ها گفت: با توجه به آیین نامه های مصوب هیات وزیران در خصوص ساماندهی کودکان کار و خیابانی، فصل مشترک شهرداری ها و سازمان بهزیستی در این زمینه است.

وی همچنین به عملکرد این سازمان در حوزه اعتیاد نیز گفت: در مدت بیش از دو سالی که در سازمان بهزیستی حضور دارم؛ تلاش کردیم عملکرد گذشته را در ارتباط با مباحث مختلف در آسیب های اجتماعی بررسی کنیم و با نگاه نقادانه و کارشناسانه و با تکیه بر انباشته های ارزشمند مدیران، صاحب نظران و کارشناسان بهزیستی طی چهل سال گذشته، علل حل نشدن معضل اعتیاد و بازنگری عملکرد گذشته را دنبال کردیم.

وی افزود: با توجه به علم روز دنیا و تجارب خودمان به مدل مراکز درمان و بازتوانی اعتیاد که مبتنی بر درمان مستمر و خانواده محور و اجتماع محور نیز هست، رسیدیم که درمان تک نسخه ای و منحصر به فرد با کمک تیم درمان متشکل از پزشک، روانشناس، مددکار اجتماعی و خود فرد معتاد و خانواده اش در حل معضل اعتیاد این فرد نقش دارند و بنا بر مطالعات ما در طرح پایلوت سال گذشته در اصفهان، این روش درمانی با کاهش چشمگیر میزان عود اعتیاد در افراد، به موفقیت ۴۰ درصدی در میزان بهبود خواهد رسید.

رییس سازمان بهزیستی با اشاره به اینکه موضوع آسیب کودکان کار و خیابان گستره وسیعی در ابعاد مختلف و منتشر در تمام شهرها و روستاهاست، گفت: کار کودک در حقیقت کوه یخی است که نوک قله آن در خیابان دیده می شود و اصل و اساس هدف گیری ما حمایت از کودک برای جلوگیری از آسیب وارده به آن کودک است که مجرم نیست بلکه قربانی این مسئله هست.

دکتر قبادی دانا با اشاره به اعتقاد بهزیستی مبنی بر این که «خیابان؛ جای کار برای کودک نیست» گفت: برای مقابله با این معضل مسیری را با بررسی وضعیت این کودکان از نظر وضعیت بی سرپرست یا بد سرپرست بودن، سن، تابعیت، اعضای باندهای قاچاق کودک و یا مواد مخدر و... آغاز کردیم. از کمک اداره اتباع و معاونت امنیتی وزارت کشور برای اطلاع از میزان سواد پدر و مادر؛ میزان و ممر درآمد خانواده وضعیت سلامت یا بیماری پدر و مادر و... اطلاعاتی به دست آوردیم تا بتوانیم برای خروج این کودکان از شرایطی که گرفتار آن شده اند، اقدامی اساسی انجام دهیم.

وی افزود: با یک الگوریتم مدیریت مورد که بیش از دو سال بر روی آن تلاش شده است، در پروژه ای که طی یک سال اخیر انجام شد بیش از ۵۰۰ نفر از این کودکان، بدون سر و صدا و حاشیه سازی (علی رغم این که بالغ بر ۴۰۰ نفر آن ها غیر ایرانی و از اتباع بیگانه هستند) ساماندهی شدند.

رییس سازمان بهزیستی کشور گفت: نیاز به مدیریت مورد در این زمینه هم لازم است و عملکرد یکسان و مثلا ایجاد اردوگاهی برای نگهداری از همه این کودکان نیز نگاه غلطی است که تنها صورت مسئله را پاک می کند و مشکل به قوت خودش باقی است زیرا هدف ما خارج کردن این کودکان از صحنه نیست بلکه بر اساس قانون حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان؛ خارج کردن کودک از وضعیت مخاطره آمیز و آسیب زا مد نظر است.

وی همچنین به آیین نامه کودکان بد سرپرست و بی سرپرست نیز اشاره کرد و گفت: بر اساس این آیین نامه، حضانت کودک بد سرپرست و بی سرپرست تا زمان پیدا شدن یک سرپرست مناسب، بر عهده دولت جمهوری اسلامی ایران است و سازمان بهزیستی به نیابت از دولت این کار را انجام می دهد و کودک می تواند در مراکز بهزیستی حضور داشته باشد.

رییس سازمان بهزیستی کشور به این نکته نیز اشاره کرد که کودک آسیب دیده ای که در خیابان بوده است را نمی توان به مرکز شبه خانواده ای که بیش از ده سال بر روی تربیت چند کودک مستقر در مرکز کار کرده است؛ منتقل کرد و لازم است مراکز شبه خانواده خاصی برای آنها طراحی شود که هزینه های بیشتری را بر بهزیستی تحمیل می کند.

دکتر قبادی دانا در خصوص کودکانی که با تابعیت غیر ایرانی در این طرح ساماندهی شده اند نیز گفت: از منظر حمایت از حقوق کودکان، تفاونی بین کودک ایرانی و غیر ایرانی وجود ندارد و باید به همه آنها کمک کرد تا از وضعیت مخاطره آمیزی که درآن قرار دارد خارج شوند اما با توجه به محدودیت های آیین نامه ای که داشته ایم؛ آیین نامه های جدید برای این کودکان تدوین شد و شبه خانواده هایی از تابعین افغانستان تشکیل شده است و از خیرین افغانستانی نیز خواستیم تا سرپرستی این کودکان را بر عهده بگیرند.

وی افزود: با توجه به اینکه نگهداری کودکان تبعه غیر ایرانی در مراکز بینابینی بهزیستی مانع ادامه تحصیل این کودکان است، ساماندهی این کودکان در مراکز مخصوص به خود این ظرفیت را ایجاد می کند تا در ۲۰ سال آینده به جای اینکه ۱۰۰ بزرگ سال آسیب دیده و بی سواد داشته باشیم، ۱۰۰ فرد تحصیل کرده و تربیت شده غیر ایرانی در کشور داشته باشیم.

رییس سازمان بهزیستی کشور همچنین به پیگیری وضعیت کودکان کار در کوره پز خانه ها و کارگاه های زیرزمینی به موازات کودکان کار خیابانی نیز اشاره کرد و گفت: با دستور و پیگیری وزیر محترم تعاون، کار و رفاه اجتماعی نظارت ویژه ای بر کارگاه ها اعمال می شود و با توجه به اینکه لیست کارگران کودک در این مراکز اعلام نمی شود، بررسی دقیق تری می طلبد.

وی افزود: اورژانس اجتماعی با شماره تلفن ۱۲۳ به منظور حمایت از این کودکان، آمادگی مقابله با کودک آزاری، معلول آزاری، همسر آزاری، خشونت خانگی و ... را دارد و در این روزها هم شاهد رسانه ای شدن برخی از این موارد در فضای مجازی هستیم که اورژانس اجتماعی در کمتر از ۲۴ ساعت با اعزام کارشناسان مربوطه، کودک را از وضعیت مخاطره آمیزی که در آن گرفتار شده است، خارج کرده است که آخرین نمونه آن هم نجات کودک نیشابوری بوده است.

رییس سازمان بهزیستی کشور ضمن تشکر از اینکه مجموعه بهاران ۵ و ۸ در اختیار کار ساماندهی کودکان کار و خیابانی قرار گرفته است نیز گفت: استدعا داریم که در تمام مناطق تهران این کار انجام شود و در قالب فضایی نه به نام بهزیستی و دولت؛ بلکه در اختیار همان مجموعه های غیردولتی و N.G.O ها که انجام دهنده کار هستند، گذاشته شود تا با استفاده از پروتکل های علمی کار را پیش ببرند.

دکتر قبادی دانا همچنین به قابل تعمیم بودن الگوی به دست آمده در ساماندهی کودکان کار و خیابانی به کل کشور و عدم برگشت این افراد به نقطه اول نیز گفت: باتوجه به شناختی که از عزیزان شورای شهر و شهرداری تهران دارم انتظار کمک و همیاری بیشتر از اینشان داریم و در تمام مراحل کار هم در خدمت شما هستیم و نگاه ما به شهرداری نه فقط استفاده از فضا و امکانات و ... است بلکه نگاه تخصصی داریم تا با تخصص خود هم به کمک ما بیاید.

وی در پایان از همکاران شهرداری و شورای شهر تهران خواست: همگی دست در دست هم دهیم و با توجه به آیین نامه ها و دانسته ها و یافته های چهل ساله در بهزیستی در حوزه آسیب های اجتماعی، روانشناسی، جامعه شناسی و با توجه به تقاطعی از همه اینها در بهزیستی که پزشک و جامعه شناس و مددکار و ... در کنار هم فعالیت می کنند، برای مشکلات چاره ای بیابیم.
۵ اسفند ۱۳۹۹ ۰۹:۳۰
سازمان بهزیستی کشور |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید