اخبار

مروری بر برخی از روش های رایج درمان اعتیاد در ایران

مروری بر برخی از روش های رایج درمان اعتیاد در ایران
کشورهای مختلف از روش‌های متفاوت درمان‌های دارویی، روانی، رفتاری، و ... برای درمان معتادان استفاده می‌کنند. درمان‌های دارویی شامل...

کشورهای مختلف از روش‌های متفاوت درمان‌های دارویی، روانی، رفتاری، و ... برای درمان معتادان استفاده می‌کنند. درمان‌های دارویی شامل؛ متادون‌درمانی، سم‌زدایی، درمان با بوپره نورفین، ... و درمان‌های غیردارویی نیز عبارتند از؛ درمان‌های رفتاری، روان‌درمانی، هنر‌درمانی، ورزش‌درمانی و ... است.
در ایران نیز روش‌های درمانی دارویی و غیردارویی متعددی برای درمان معتادان به کار می‌رود. متولی درمان اعتیاد در کشور وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان بهزیستی کشور، سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی، کلینیک‌های درمان سوء‌مصرف موادمخدر(دولتی و خصوصی) و سازمان‌های مردم‌نهاد است.
مرجع صادرکننده مجوز برای درمان اعتیاد وزارت بهداشت و سازمان بهزیستی می‌باشد. کلینیک‌های دارای مجوز از وزارت بهداشت بیشتر در حوزه درمان‌های دارویی از جمله درمان با متادون، سم‌زدایی، درمان با بوپره نورفین و ... فعالیت‌ می‌کنند.
سازمان بهزیستی کشور نیز در مراکز اقامتی(کوتاه‌مدت، میان‌مدت (کمپ) و بلند‌مدت (اجتماع‌ درمان‌مدار) به درمان و بازتوانی معتادان می پردازد که در برخی از این مراکز، درمان دارویی (عمدتاً متادون‌درمانی) به صورت توأمان با درمان‌های غیردارویی و پرهیز‌مدار ارائه می‌گردد.
در این میان برای گروه‌هایی از معتادان که دارای رفتارهای پرخطر (اعتیاد تزریقی و روابط جنسی مشترک) هستند و تمایلی برای درمان ندارند مراکزی تحت عنوان مراکز کاهش آسیب گذری روزانه (DIC)و شبانه(SHELTER)، به ارائه خدمات کاهش آسیب از جمله سوزن و سورنگ سالم، وسایل پیشگیری و مشاوره‌های رفتاری می‌پردازند. این مراکز پس از اخذ مجوز فعالیت از وزارت بهداشت و سازمان بهزیستی ،در صورت ارائه داروی متادون به بیماران تحت مرکز سهمیه متادون مرکز را از وزارت بهداشت تامین میکنند. آنچه مراکز کاهش آسیب در سازمان بهزیستی را با وزارت بهداشت متمایز می‌نماید ارائه خدمات حمایتی (یک وعده غذای گرم، حمام، لباس و ... ) توسط سازمان بهزیستی بنابر رسالت حمایتی آن سازمان می‌باشد.
برخی از سازمان‌های مردم‌نهاد از جمله جمعیت خیریه تولد دوباره، جمعیت احیای انسانی (کنگره 60)، انجمن معتادان گمنام(NA) و ... هم به صورت تخصصی در حوزه درمان، بازتوانی و کاهش آسیب‌های ناشی از اعتیاد برای معتادان و خانواده‌های آن‌ها فعالیت می‌کنند که روش کنگره 60 و انجمن معتادان گمنام منحصر است.
بنابراین از آنجائیکه روش‌های درمان اعتیاد متنوع بوده و با توجه به اینکه اثربخشی روش‌های درمان‌ اعتیاد زمانی موثر خواهد بود که مبتنی بر وضعیت جسمی، روانی، شخصیت بیمار، وضعیت اقتصادی-اجتماعی و سایر مولفه‌های مرتبط با معتادان و خانواده‌های آنان می‌باشد، از این‎رو تجویز نسخه‌ی واحد برای همه معتادان نه تنها نتیجه‌بخش نبوده بلکه در درازمدت آثار و عواقب مختلفی از جمله تحمیل هزینه‌های مالی بر دولت و خانواده‌های بیماران و از همه مهم‌تر ایجاد یاس، ناامیدی و کاهش عزت نفس و اعتماد بین فردی و اجتماعی و در نهایت هدر رفت سرمایه‌های انسانی و اجتماعی می‌گردد. لذا تجویز روش درمانی برای هریک از معتادان باید تک دوزی و مبتنی بر ویژگی‌های مورد اشاره، سن شروع مصرف، سابقه مصرف مواد، سابقه درمان اعتیاد و ... باشد. بنابراین شناخت روشهای درمان اعتیاد و انتخاب بر مبنای اثربخشی هریک از روش‌ها نیازمند مطالعه و بررسی‌ دقیق است.
براین اساس دفتر امور آسیب‌های اجتماعی در راستای عمل به تکلیف خویش مبنی برپژوهش، تدوین و انتشار گزارشات دوره‌ای در حوزه آسیب‌های اجتماعی، بررسی و معرفی انواع روش‌های درمان اعتیاد را در دستور کار قرار داد که این مهم در بهار 1399 کلید خورد و پس از آن تاکنون اقدام به تدوین چندین گزارش با روش کتابخانه‌ای، مصاحبه تلفنی، بازدید و ... نموده است که عناوین آن گزارشات به شرح ذیل می‌باشد:
1- روش درمان در جمعیت احیای انسانی( کنگره 60)؛
2- روش درمان انجمن معتادان گمنام(NA)،
3- روش درمان جمعیت خیریه تولد دوباره،
4- روش متادون درمانی در کلینیک‌های درمان سوء‌مصرف مواد،
5- درمان اعتیاد در مراکز کاهش آسیب گذری روزانه(DIC).

۱۰ آبان ۱۳۹۹ ۱۱:۰۵
دفتر امور آسیب های اجتماعی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید