اخبار

یاداشت: خانواده و گفتمان سلامت اجتماعی

یاداشت: خانواده و گفتمان سلامت اجتماعی
خانواده یکی از مهمترین نهادهای اجتماعی است که اساس و پایه حیات اجتماعی محسوب می گردد


خانواده یکی از مهمترین نهادهای اجتماعی است که اساس و پایه حیات اجتماعی محسوب می گردد و به‌عنوان کوچکترین کانون اجتماعی شدن ، متضمن پذیرش نقش های اجتماعی و همنوائی با هنجارهای اجتماعی می باشد؛ .به طوری که با وجود تحولات اساسی جامعه در اهداف و کارکردهای خود ثابت مانده و هنوز در تمامی جوامع اهمیت اساسی دارد .
هر ساله روزملی خانواده بهانه ای است که در عرصه ملی به موضوع خانواده به عنوان کوچکترین واحد اجتماعی ، ولی در عین حال اثر گذارترین واحدی که می تواند منشا تحولات فردی و اجتماعی و هچنین رشد ارزشهای انسانی در یک جامعه باشد ،پرداخته شود وکارکرد آن از منظرهای مختلف اجتماعی ، اقتصادی ،فرهنگی مورد توجه قرارگیرد .
خانواده از ابتدای تاریخ بشریت به عنوان اصلی ترین نهاد اجتماعی خاستگاه فرهنگ،تمدن و تاریخ بشر بوده است. زیرا خانواده اولین کانونی است که فرد در آن قرارمی‌گیرد و نخستین تاثیرات محیطی را از آن دریافت می نماید و حتی تاثیر پذیری فرد از سایر محیط ها می‌تواند نشات گرفته از این محیط باشد و به جرات می‌توان گفت بخش مهمی از سرنوشت هر فرد در خانواده پایه ریزی می شود .
از سویی دیگر نقش خانواده در جامعه ، نقش بی بدیل در فراهم نمودن بستر سلامت اجتماعی است ؛ به طوری که نقش خانواده در ادوار مختلف زندگی مانند دوران کودکی ، نوجوانی ، جوانی ،میان سالی و کهنسالی غیر قابل انکار است و وجهی که نقش خانواده را در جامعه تعیین کننده تر از دیگر وجوه می نماید نقش این نهاد در تامین سلامت اجتماعی به عنوان اولین هسته تحقق زندگی اجتماعی است، رکنی که واسطه و حلقه بینابینی زندگی فردی و اجتماعی بوده و فرد را به جامعه متصل می کند و در این اتصال سلامت رفتاری ، روانی و اجتماعی فرد بواسطه آن فراهم می شود.
سلامت اجتماعی از جمله مفاهیمی است که به کیفیت و کمیت درگیر شدن فرد در اجتماع اشاره دارد وچگونگی عملکرد انسان در روابط اجتماعی را محصول کارکرد صحیح نهاد خانواده می داند و در کنار سایر ابعاد، بسترهای لازم را برای وفاق اجتماعی، تعامل اجتماعی، همبستگی اجتماعی، رضایت از زندگی، مسوولیت پذیری اجتماعی، مشارکت اجتماعی، کارآمدی بیشتر، کاهش آسیب های اجتماعی و جرایم،تقویت هویت فرهنگی و...را می تواند در جامعه فراهم سازد .
البته این مهم و توجه به نهاد خانواده در اسناد بالادستی کشور همچون ماده 10 قانون اساسی که از خانواده به عنوان واحد بنیادی جامعه اسلامی یاد می شود و قوانین و مقررات و برنامه‌ریزی‌های مربوط باید در جهت آسان کردن تشکیل خانواده، پاسداری از قداست آن و استواری روابط خانوادگی بر پایه حقوق و اخلاق اسلامی به وضوح مشاهده می گردد . همچنین مضمون چهارم سند چشم اندار20 ساله کشور استحکام نهاد خانواده را مورد تاکید قرارداده است . قانون ساختارجامع رفاه و تامین اجتماعی نیز درجهت ایجاد انسجام کلان سیاستهای رفاهی و حمایت از همه افراد کشور از طریق تامین اجتماعی به نوعی سعی در استحکام نهاد خانواده را مرکز توجه خود قرا رداده است .

آنچه در پایان سخن قابل ذکر است نقش خانواده به عنوان پتانسیل بالقوه در سوق دادن جامعه به تعالی و یا به اضمحلال کشیدن آن کاملا محوری است ،چرا که خانواده سنگ بنای تربیت و تامین نیازهای افراد است و هر قدر این بنیان بر اصول و جهان بینی استوار باشد کارکرد مفید اجتماعی افراد بیشتر و آسیب ها و مسائل اجتماعی کمتر خواهد بود .

دکتر معصومه بااوش
دفتر امور آسیب های اجتماعی

۴ شهریور ۱۳۹۹ ۱۴:۰۴
دفتر |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید