اخبار

در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد؛

البرز: آیا مصرف ماده‌مخدر گل اعتیاد آور است؟

البرز: آیا مصرف ماده‌مخدر گل اعتیاد آور است؟
یک درمانگر اعتیاد گفت: تحقیقات نشان داده است که گل نیز مانند سایر مواد اعتیاد آور، بخاطر احساس لذتی که به فرد می‌دهد اعتیاد آور است.آزاده اولیایی درمانگر اعتیاد در گفت‌وگو با خبرنگارحوزه رفاه و تعاونگروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره اعتیاد آور بودن یا نبودن گل، اظهار کرد: اگر گل اعتیاد آور نیست، پس چرا مراکز درمان اعتیاد روزانه با تعدادی از مراجعان برای درمان اعتیاد گل روبرو هستند؟ دلیل این مراجعه در صورت عدم اعتیاد آور بودن گل چیست؟

وی بیان کرد: آخرین مطالعه شیوع شناسی اعتیاد در کشورما نشان می‌دهد «گل» بعد از تریاک، دومین ماده مصرفی معتادان در کشوراست و شیوع آن مخصوصا در بین مصرف کنندگان ۱۵ تا ۴۰ سال بیشتر است.

این درمانگر اعتیاد با اشاره به اینکه یکی از تصورات نادرستی که با هدف تبلیغ مصرف گل در بین نوجوانان و جوانان از سوی تولید کنندگان رواج داده می‌شود این است که گل اعتیاد آور نیست، ادامه داد: اما تحقیقات نشان داده است که گل نیز مانند سایرمواد اعتیاد آور، بخاطر احساس لذتی که به فرد می‌دهد اعتیاد آور است.

اولیایی گفت: اثرات موقت و لذت بخش ظاهری شیشه باعث وابستگی افراد به آن می‌شود، اما با مراجعه به هریک از مراکز درمان اعتیاد و مصاحبه با افراد مصرف کننده‌ای که برای درمان وابستگی مصرف گل به آنجا مراجعه نموده اند متوجه می‌شوید که گل، حشیش و ماری جوانا نه تنها اعتیاد آور است بلکه با عوارض روانی و جسمی فراوانی همراه است که از آن جمله قرمزی سفیدی چشم، خشکی دهان، خنده‌های مکرر و بی دلیل، افزایش ضربان قلب، گیجی وعدم تمرکز، تکلم آهسته، پرخاشگری و خشم را می‌توان اشاره کرد.

این درمانگر اعتیاد خاطرنشان کرد: بخش مهمی از عوارض مصرف آن که برخی موارد ممکن است جبران پذیر نباشد می‌توان به تاثیر بر حافظه کوتاه مدت، افسردگی و اختلال در عملکرد جنسی و عقیمی اشاره کرد، همچنین علاوه بر این عوارض برخی عوارض رفتاری از جمله انزوا و پرخاشگری نیز می‌توان اشاره کرد، توهم و هذیان هر چند کمتر از سایر عوارض شیوع دارد، اما در بسیاری از مصرف کنندگان شواهدی مبنی بر تظاهر توهم و هذیان نیز مشاهده شده است.


۷ اَمرداد ۱۳۹۹ ۱۰:۱۸
سایت باشگاه خبرنگاران جوان |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید