اخبار

تهران : ایجاد امید به آینده، افراد حاشیه شهر را از اعتیاد نجات می دهد

www.radiogoftogoo.ir
داوود شیوایی با تصریح بر اینکه امید به آینده می تواند افرادی که در حاشیه شهرها سکونت دارند را از اعتیاد و دیگر آسیب های اجتماعی نجات دهد، بیان کرد: در خانواده هایی که والدین گرفتار اعتیاد هستند، باید والدین را از آن معضل خارج کرد.

برنامه «هاشور» رادیو گفت وگو با موضوع اعتیاد در مناطق حاشیه نشین و نقش خانواده ها در کنترل و مدیریت فرزندان و با حضور دکتر داوود شیوایی پزشک و درمانگر اعتیاد به روی آنتن رفت.

داوود شیوایی در آغاز با تصریح بر اینکه نقش خانواده در مناطق حاشیه ای سنگین تر است، گفت: سرمایه های انسانی بالاترین سرمایه های یک کشور هستند و آموزش نیز مهمترین نقش را در ارتقاء سرمایه های انسانی دارد زیرا هر انسان معادل یک سرمایه ارزشمند برای آینده محسوب می شود.

وی مناطق حاشیه نشین را جزو سکونت گاه های غیر رسمی دانست و عنوان کرد: انسانی که در این مناطق زندگی می کند، شانس خود را برای اینکه ظرفیت خود را از بالقوه به بالفعل تبدیل کند کمتر می بیند و به همین جهت در چنین شرایطی، خانواده مهمترین نقش را دارد. بهترین کار این است که سازمان های ذیربط برای خانواده ها الگوهای آموزشی ارائه دهند و آن والدین به مشاوره های آموزشی دسترسی داشته باشند. این آموزش‌ها می توانند در امور آموزش و تحصیل فرزندان و یا آموزش های اقتصادی و روانی باشند تا خانواده ها بتوانند مراحل سخت را در زندگی سپری کنند.

این پزشک و درمانگر اعتیاد با تصریح بر اینکه امید به آینده می تواند افرادی که در حاشیه شهرها سکونت دارند را از اعتیاد و دیگر آسیب های اجتماعی نجات دهد، بیان کرد: در خانواده هایی که والدین گرفتار اعتیاد هستند، باید والدین را از آن معضل خارج کرد. در این راستا مهمترین کاری که می توان انجام داد، کاهش آسیب است و نیازی نیست ابتدا روی ترک یا درمان اعتیاد تمرکز کرد.

وی درباره خانواده هایی که گرفتار اعتیاد نیستند نیز توضیح داد و اظهار کرد: باید از نهادهای رسمی و دولتی در این مناطق استفاده بیشتری کنیم و یکی از این نهادها، آموزش و پرورش است. فشار گروه های همسال در سن نوجوانی برای گرایش کودکان به ناهنجاری های اجتماعی بسیار زیاد است و این فشار در حاشیه شهرها بسیار بیشتر است.

شیوایی درباره دیگر اقدامات ضروری پیشگیری از اعتیاد خانواده های حاشیه نشین گفت: سازمان بهزیستی با همکاری وزارت بهداشت باید برنامه های اقدامی خوبی را در زمینه مبارزه با اعتیاد از طریق آموزش اجرا کند. در این طرح ها حتما کودکان به همراه خانواده ها باید آموزش ببینند و بدون تردید یکی از در دسترس ترین راه ها، همکاری با آموزش و پرورش است که می توان به صورت ترکیبی هم برای کودکان و هم برای بزرگسالان آموزش های مقابله با اعتیاد و پیشگیری از آن را ارائه داد.

وی ادامه داد: این مخصوصا برای بچه هایی که در خانواده های سالم حضور دارند، اهمیت بیشتری دارد زیرا خیلی از بچه هایی که ناسالم و به نوعی با مواد مخدر در ارتباط هستند، اساسا با آموزش و پرورش نیز سر و کاری ندارند.

منبع : رادیو گفت و گو

۷ اَمرداد ۱۳۹۹ ۱۴:۱۷
رادیو گفت و گو |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید