اخبار

گلستان:فاصله گلستان با شکوفایی اقتصادی متناسب با ظرفیت‌های آن

گلستان:فاصله گلستان با شکوفایی اقتصادی متناسب با ظرفیت‌های آن
یک استاد دانشگاه و پژوهشگر گلستانی بابیان اینکه بدون شک استان گلستان با شکوفایی اقتصادی متناسب با ظرفیت‌های آن فاصله بسیاری دارد، گفت: مهم‌ترین عامل آن فقدان سند جامع توسعه و عدم توجه به مزیت‌های استان نظیر گردشگری، کشاورزی و صنایع تبدیلی و عدم تسهیلگری در جذب سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی و کندی و دیوان‌سالاری فرایندها در این خصوص است.

ایسنا/گلستان یک استاد دانشگاه و پژوهشگر گلستانی بابیان اینکه بدون شک استان گلستان با شکوفایی اقتصادی متناسب با ظرفیت‌های آن فاصله بسیاری دارد، گفت: مهم‌ترین عامل آن فقدان سند جامع توسعه و عدم توجه به مزیت‌های استان نظیر گردشگری، کشاورزی و صنایع تبدیلی و عدم تسهیلگری در جذب سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی و کندی و دیوان‌سالاری فرایندها در این خصوص است.

دکتر عباسعلی قزل سوفلو با حضور در دفتر خبرگزاری ایسنا-منطقه گلستان با اشاره به عوامل به وجود آمدن مشکلات اقتصادی موجود در کشور، اظهار کرد: پرواضح است که مشکلات اقتصادی فعلی ناشی از وجود ضعف ساختاری در اقتصاد ایران است. تحریم‌های آمریکا تشدیدکننده مشکلات بوده نه علت اصلی، به‌خصوص وقتی با اعمال در سطح بیشینه آن و مسدود کردن بسیاری از راه‌های به‌اصطلاح دور زدن تحریم‌ها همراه شده است.

وی افزود: دیون سالاری حاکم بر فرایندها، بهره‌وری پایین، دولت حجیم، ضعف دیپلماسی اقتصادی، فساد و تبعیض، عدم بهره‌مندی از تجارب موفق جهانی و نبود راهبرد مشخص در حوزه اقتصاد را می‌توان به‌عنوان نمونه‌هایی از اشکالات موجود ذکر کرد.

این استاد دانشگاه در خصوص نقش و تکلیف مردم در این خصوص، گفت: مهم‌ترین وظیفه مردم دوری از اقدامات احساسی در مناسبات اقتصادی جامعه است. چه در شرایط فعلی و چه در شرایط رونق اقتصادی، اصلاح الگوی مصرف و رفتار فاخر مطابق آنچه در تاریخ انقلاب و زمان جنگ از آن سراغ داریم، یک راه‌حل اساسی به شمار می‌رود. مصرف‌گرایی صرف ملت‌ها خواست نظام اقتصادی کاپیتالیستی است و ازقضا در اسلام سخت نکوهیده شده است. برخی بداخلاقی‌ها نظیر کم‌فروشی و گران‌فروشی و احتکار و ... در کنار توجه به شایعه‌سازی‌ها و هجوم به بازار سکه و طلا، ارز و مواد غذایی و ... نیز روان کننده حرکت چرخ مشکلات اقتصادی کشور خواهد بود.

قزل سوفلو بیان کرد: سیاست زدگی، عدم وجود تفکر راهبردی، گروه‌گرایی، وجود نهادهای موازی، نبود سند جامع و آمایش سرزمینی توسعه استان، فرد محوری، عدم توجه به مزیت‌های استان در حوزه‌های ژئوپلیتیک، گردشگری و کشاورزی و مهم‌تر از همه ظرفیت عظیم انسانی را می‌توان به‌عنوان بخشی از مشکلات استان دانست.

وی با اشاره به اینکه بدون شک سرمایه‌گذاری، کلید توسعه گردشگری استان است، ‌خاطرنشان کرد: تأمین زیرساخت‌ها و تسهیل در راه‌اندازی بخش‌های مختلف می‌تواند بر رونق روز افزون گردشگری بیفزاید. توجه بیش از پیش به گردشگری طبیعت (اکوتوریستم، ژئوتوریسم، هیدروتوریسم)، گردشگری سلامت و گردشگری ورزش، بسترسازی ورود گردشگران خارجی در این راستا راهگشاست. اصل اول در این خصوص تدوین سند جامع گردشگری استان و تهیه بسته‌های سرمایه‌گذاری با مقیاس متفاوت است.

این استاد دانشگاه و پژوهشگر بابیان اینکه توسعه فراگیر استان بدون تقویت زیرساخت‌ها حاصل نخواهد شد، تصریح کرد: تکمیل و اتمام پتروشیمی، احداث خط ریلی گرگان به مشهد و راه‌اندازی منطقه آزاد در کنار توسعه زیرساخت‌های شهری، آب و کشاورزی و صنایع تبدیلی ضرورتی انکارناپذیر است. سهم استان از فرایند توسعه ملی با نظر به عقب‌افتادگی تاریخی در این زمینه ناکافی و نیازمند توجه مسئولان کشوری است.

قزل سوفلو در بخش پایانی صحبت‌های خود بابیان اینکه رفتار اجتماعی مردم استان حقیقتاً بی‌نظیر است، گفت: گلستان تجسم یکرنگی در عین رنگارنگی اقوام و طوایف و نمود عینی و ویترین وحدت اسلامی در نظام مقدس جمهوری اسلامی است که باید بدان افتخار کرد.

۲۷ آذر ۱۳۹۸ ۰۸:۵۴
ایسنا |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید