اخبار

قم: کشف هروئین در دنیا، ایران ۲۱ تُن اروپا ۴ تُن!

قم: کشف هروئین در دنیا، ایران ۲۱ تُن اروپا ۴ تُن!
دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: ایران در سال ۲۰۱۷ حدود ۲۱ تن هروئین کشف کرده است که این آمار در اروپا با داشتن ۵۰ کشور تنها چهار تن بوده است.

به گزارش خبرنگار حوزه انتظامی گروه اجتماعی خبرگزاری آنا، سردار اسکندر مؤمنی در نشست خبری که صبح امروز در مجموعه شقایق برگزار شد، گفت: در آستانه روز جهانی مبارزه با مواد مخدر هستیم و کشور ما در جهان در صدر مبارزه با مواد مخدر هستیم.

وی اظهار کرد:  تأکیدات ویژه‌ای در خصوص ساماندهی مبارزه با مواد مخدر در برنامه داریم و باید گفت بحث مبارزه با مواد مخدر بحث ملی است و همه دستگاه‌ها باید در این عرصه ورود پیدا کنند.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر خاطرنشان کرد: بر اساس آمار سازمان ملل بیش از ۷۵ درصد از کشفیات تریاک جهان مربوط به جمهوری اسلامی ایران است.

مؤمنی افزود: ۶۱ درصد مرفین جهان و ۱۷ درصد هروئین نیز در ایران کشف و ضبط شده است. 

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با تأکید بر اینکه در سال ۲۰۱۷ در حدود ۲۱ تن هروئین در ایران کشف شده است، گفت: این در حالی است که کل اروپا با داشتن ۵۰ کشور تنها ۴ تن هروئین کشف کرده است.

مؤمنی با اشاره به اینکه امکان مبارزه در این کشورها وجود دارد اما این اتفاق نمی‌افتد، ادامه داد: سطح زیر کشت مواد مخدر در جلوی چشم آنها قرار دارد و کمتر از ۳۰۰ تن کشفیات دارند، در حالی که در ایران این میزان به ۸۰۰ تن رسیده است.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به اهمیت مبارزه با مواد مخدر در ایران گفت: با جغرافیای گسترده و مرزهایی که بیش از ۸ هزار کیلومتر طول دارد توانسته‌ایم بیش از ۸۰۰ تن مواد مخدر کشف کنیم. این نشان می‌دهد که کشورهای دیگر نیز می‌توانند مقابله کنند اما این کار را انجام نمی‌دهند و ایران می‌خواهد مبارزه کند اما آنها نمی‌گذارند.

وی با اشاره به اینکه تنها اتفاقی که در این میان می‌افتد، تقدیر و تشکر از کشور ایران است، افزود: ما نیاز به تشویق و تشکر نداریم بلکه باید یک مبارزه جدی جهانی با مواد مخدر صورت گیرد.

مؤمنی با تأکید بر اینکه جبهه جهانی مبارزه با مواد مخدر، ایران است، خاطرنشان کرد: باید سهممان را ادا کنیم.

وی با اعلام اینکه در ۳۰ سال گذشته کارهای زیادی برای مبارزه با مواد مخدر صورت گرفته است، افزود: ۴۱ هزار عملیات صورت گرفته که ۱۲ هزار تن مواد مخدر در آن کشف شده است. ۳ هزار ۸۱۴ نفر در این راه شهید شده‌اند و ۱۲ هزار جانباز در راه مبارزه با مواد مخدر تقدیم کرده‌ایم.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر افزود: آمریکا پنج درصد جمعیت جهان را داراست که ۲۰ درصد زندانیان جهان را نیز به خود اختصاص داده است. این در حالی است که ۴۷ درصد از این زندانیان ارتباط مستقیم با مواد مخدر داشته‌اند و بالغ بر یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر هستند.

مؤمنی تصریح کرد: بر اساس آمارها بیش از ۲۰ میلیون نفر بالای ۱۲ سال در آمریکا، مصرف مواد مخدر را تجربه کرده‌اند.

وی با تأکید بر اینکه در این کشور بیش از ۷۰ هزار و ۲۳۷ نفر در سال گذشته جان خود را به خاطر مصرف مواد مخدر از دست داده‌اند، افزود: این در حالی است که در ایران در سال ۱۳۹۷، ۳ هزار و ۶۷۲ نفر فوتی داشتیم که حتی یک نفر هم زیاد است.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با تأکید بر اینکه دو اردوگاه برای نگهداری و درمان و اشتغال‌زایی معتادان تشکیل شده است، اضافه کرد: افراد معتاد به این اردوگاه‌ها منتقل و درمان می‌شوند و تحت آموزش مهارت‌های مختلف قرار می‌گیرند.

مؤمنی با تأکید بر اینکه در جهان از هر ۶ نفر معتاد یک نفر جمع‌آوری می‌شود، ادامه داد: این آمار در ایران پایین‌تر و از هر سه نفر یک نفر جمع‌آوری و مورد درمان قرار می‌گیرد.

وی با اشاره به اهمیت پیشگیری نسبت به درمان ادامه داد: ۲۳ درصد دانش‌آموزان در مراکز هدف تحت پوشش پیشگیری از اعتیاد قرار گرفته‌اند و با توافق‌هایی که با آموزش و پرورش داشته‌ایم، آموزش‌های پیشگیری را برای بیش از ۵ میلیون نفر در مدارس انجام داده‌ایم.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با تأکید بر اینکه در سه ماهه اول امسال ۱۴۳ تن مواد مخدر کشف شده است، گفت: این آمار چهار درصد بیشتر از زمان مشابه سال قبل بوده است.

مؤمنی خاطرنشان کرد: در همین دو ماه گذشته، ۵۴۵ درگیری و عملیات صورت گرفته که ۱۵۵ درصد آمار فوتی قاچاقچیان بیشتر بوده است.

وی گفت: یک نفر از مأموران نیروی انتظامی در این راه به شهادت رسیده است و ۵ هزار و ۶۷۷ خودرو توقیف شد که این آمار ۵۷ درصد افزایش داشته است.

۲ آذر ۱۳۹۸ ۱۳:۳۵
خبرگزاری آنا |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید