اخبار

تهران: افراد دارای مهارت‌ تخصصی در هر شرایطی بی کار نمی مانند و کسب درآمد می کنند

tehran.mcls.gov.ir
هشتمین نشست شورای هماهنگی مدیران کل دستگاه های تابعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران با حضور پرنده مدیرکل دفتر آسیب‌های اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، پروانه رضایی بختیاری مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران و مدیران کل عضو این شورا صبح امروز یک‌شنبه 1398/8/19در مجتمع بهزیستی شیرخوارگاه آمنه برگزار شد.

هشتمین جلسه شورای هماهنگی تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران با محوریت استفاده بهینه از منابع و امکانات موجود برای اجرای مطلوب وظایف و مأموریت‌های ادارات کل برگزار گردید.

دستورات این جلسه عبارت بودند از: 1- بازدید از مجموعه شیرخوارگاه آمنه 2- ارائه گزارش آخرین وضعیت کودکان‌کار و خیابان استان تهران 3- ارائه گزارش اقدامات و عملکرد اورژانس اجتماعی استان تهران در خصوص موانع و مشکلات موجود 4- ارائه گزارش اقدامات صورت گرفته در خصوص کاهش آسیب‌های اجتماعی (طلاق و اعتیاد) در زنان استان تهران 5- ارائه گزارش اقدامات توانمندسازی زنان سرپرست خانوار در استان تهران.

پروانه رضائی بختیاری رئیس شورای هماهنگی تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران، پس از بازدید مجموعه شیرخوارگاه آمنه در نشستی که در سالن اجتماعات این مجموعه برگزار شد بیان داشت: مدیران بایستی در اینگونه مراکز حمایتی حضور یابند و با اقشار مختلف جامعه از نزدیک دیدار داشته باشند تا با آن‌ها احساس همدلی و قرابت پیدا کنند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران با تاکید بر توانمندسازی مددجویان تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی(ره)، افزود: دغدغه‌ی اشتغال جامعه هدف سازمان بهزیستی و سایر دستگاه‌های حمایتی امری است که بایستی تمامی ادارات و سازمان‌ها وارد عمل شوند و هر کدام با توجه به ماهیت ذاتی خود برای اشتغال مددجویان و کارجویان مشارکت نمایند.

پروانه رضائی بختیاری مهارت آموزی را لازمه اشتغال اینگونه افراد دانسته و گفت: کسی که به حرفه‌ای تسلط پیدا کند بیکار نخواهد ماند. در شرایط کنونی تنها با اشاعه این تفکر در تهران آمار بیکاری نسبت به سال گذسته 2% کاهش یافته است. با توجه به میزان مهاجرت بی‌وقفه به تهران هیچگاه مشکل اشتغال آن به کلی رفع نخواهد شد. زیرا با ایجاد هر شغل در کلان شهرها دو بیکار مهاجر هم با خود به همراه دارد. در حال حاضر ما به جویندگان کار توصیه می‌کنیم مهارت‌های لازم و مورد نیاز بازار کار را بیاموزند تا در بخش‌های خدماتی و تخصصی به راحتی کسب درآمد نمایند.

وی خواستار تشکیل کارگروه پیگیری مسائل و مشکلات افراد تحت پوشش و همچنین کارکنان اداره کل بهزیستی استان تهران شد و افزود: حمایت از کودکان کار و خیابان استان تهران در درجه اول اهمیت قرار دارد و ایجاد یک صندوق حمایت ملی از زنان بد سرپرست و سرپرست خانوار جهت حمایت از این قشر آسیب‌پذیر جامعه ضروری به نظر می‌رسد.

در ادامه این جلسه پرنده مدیرکل دفتر آسیب‌های اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در خصوص پیگیری مسائل مربوط به کودکان بازمانده از تحصیل مطالبی بیان نمود و افزود: ما با کمک وزارت ارتباطات توانستیم شماره تلفن 114000 نفر از والدین این کودکان را احصا نموده و از طریق سامانه پیامکی در مورد وضعیت تحصیل کودکانشان از آن‌ها سوالاتی مطرح نماییم، که حدود 12000 نفر از آن‌ها پاسخ دادند. ما در پی یافتن آدرس این کودکان هستیم تا با کمک کلینیک مددکاری اجتماعی در هر استان برای رسیدگی مشکل آن‌ها به منزلشان مراجعه نماییم.

در این نشست موقر معاون اجتماعی اداره کل بهزیستی استان تهران پیرامون دستورات جلسه توضیحاتی داد و بیان داشت: ما خدمات خود را در بخش کودکان کار و خیابان افزایش داده‌ایم. سازمان بهزیستی استان تهران در سطح استان دارای 3 مرکز دولتی در حوزه کودکان کار و خیابان است که شامل دو مرکز پسرانه در رده‌های سنی 7-12 و 12-18 سال و یک مرکز دخترانه 7-18 سال می‌باشد. همچنین 20 مرکز غیردولتی آموزشی و حمایتی از کودکان کار و خانواده آن‌ها در حال خدمت‌رسانی در این استان هستند که این خدمات به دو دسته تقسیم می‌شوند: 1- خدماتی که به خود کودک داده می‌شود که شامل خدمات بهداشتی، درمانی، روان پزشکی، روان‌شناختی و بازگشت به تحصیل آن‌ها می‌باشد؛ 2- خدماتی که به خانواده آن‌ها داده می‌شود با هدف توانمندسازی خانواده‌ها از طریق ایجاد اشتغال، برگزاری دوره‌های آموزشی و شناختی برای آن دسته از خانواده‌هایی که به خاطر فقر فرهنگی و مالی دچار این مشکل شده‌اند.

با توجه به آمارها بزرگ‌ترین مشکل ما کودکان اتباع هستند که به دو دسته اتباع قانونی و غیر قانونی تقسیم می‌شوند که مشکل عمده اتباع غیر قانونی هستند زیرا نمی‌توان از خدمات بیمه‌ای وتحصیلی رایگان برای آن‌ها استفاده کرد از طرفی نیز نمی‌توان آن‌ها را ترخیص کرد.

شایان ذکر است در این نشست اعضای شورای هماهنگی مدیران کل دستگاه‌های تابعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران به بیان نقطه نظرات خود پرداخته و در خصوص موارد مطروحه و دستورات جلسه به بحث و تبادل نظر پرداختند.

منبع : روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران

۲۶ آبان ۱۳۹۸ ۱۱:۲۷
روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید