اخبار

قم: آموزش‌های پلیس در مدارس/اعتیاد و دوست‌یابی آسیب‌ اجتماعی نوجوانان

قم: آموزش‌های پلیس در مدارس/اعتیاد و دوست‌یابی آسیب‌ اجتماعی نوجوانان
جانشین معاونت اجتماعی ناجا با اشاره به اینکه اعتیاد، دوست‌یابی و همباشی از آسیب‌‌های اجتماعی نوجوانی است، گفت: واحدهای آموزش همگانی وظیفه سرکشی به مدارس دارند و بر اساس تفاهم‌نامه همکاری با آموزش‌و پرورش اقدام می‌کنیم.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، سردار ابراهیم کریمی جانشین معاونت اجتماعی ناجا در برنامه تلویزیونی پرسشگر با موضوع آسیب‌های اجتماعی در آموزش‌وپرورش اظهار‌ کرد: از منظر پلیس اگر آسیب‌های اجتماعی توسط دستگاه‌های مربوط کنترل نشود سرریز آن به کارهای سلبی و پلیسی می‌رسد که چندان هم خوشایند نیست البته آسیب‌های اجتماعی در شهرها، استان‌ها و مقاطع تحصیلی مختلف، متفاوت است اما در آموزش و پرورش باید بیشتر به آموزش مهارت‌های اجتماعی و زندگی پرداخته شود.

وی افزود: سن اعتیاد پایین آمده است به عنوان مثال سن مصرف تفننی سیگار 14 تا 15 سال است اما اگر اعتیاد به آن را حساب کنیم به 17 تا 18 سال رسیده است با وجود اقدامات و تلاش‌های صورت گرفته هنوز به نقطه درست و مطمئن نرسیده‌ایم و در برخی مواقع دانش‌آموزانی دستگیر می‌شوند که خطرناک هستند.

اعتیاد، دوست‌یابی و همباشی از آسیب‌‌های اجتماعی نوجوانی

کریمی با بیان اینکه اعتیاد، مشکلات دوستیابی و همباشی‌ها از جمله آسیب‌های اجتماعی در سنین نوجوانی هستند، گفت: مباحثی چون آموزش دینی و نهادینه سازی رفتارهایی در دانش‌آموزان به عنوان کنشگران اجتماعی مطلوب هنوز جای کار دارد سنین آموزش برخی مباحث در مقاطع مختلف نیازمند بازنگری است و برنامه های طراحی شده باید به اجتماع نزدیکتر باشد.

وی افزود: آسیب‌های فضای مجازی را داریم، جوانان باید شناخت جامعی پیدا کنند تا کمتر آسیب ببینند لازم است تولید محتوا در آموزش و پرورش در این حیطه بیشتر مورد توجه قرار بگیرد.

جانشین معاون اجتماعی ناجا درباره رشد آسیب‌های اجتماعی در جامعه دانش‌آموزی اظهار کرد: آسیب‌ها رشد دارد اما به نسبت جامعه نیست و کنترل شده‌تر است. این رشد، آهسته است نه آنقدر شدید که وضعیت اضطراری را رقم بزند البته وضعیت خطرناک است زیرا انتظار نداریم کودکان و نوجوانان در این عرصه وارد شوند.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر وجود آمارهایی درباره مصرف سیگار در حدود 48 درصد پسرها در تهران گفت: این آمار کاملاً اشتباه است، براساس این آمار یعنی اینکه از هر دو دانش‌آموز باید یک نفر سیگار بکشد در حالی که ما چنین وضعیتی را نمی‌بینیم، به نظر می‌رسد مصرف سیگار باید در سطح خیلی پایین‌تری باشد.

کریمی بیان‌کرد: همه 14 میلیون دانش‌آموز کشور نیازمند مشاور نیستند و باید پیشگیری و آموزش انجام شود تا فرد نیازمند مشاور نباشد، برنامه‌های مشترکی با آموزش و پرورش داریم، 4 هزار مربی فعال آموزش همگانی داریم که روی مباحث پیشگیرانه کار می‌کنند و بخش عمده‌ای از آنها در آموزش‌و پرورش و مدارس هم فعالیت می‌کنند.

استخراج 6 موضوع در بررسی‌های اجتماعی؛ رتبه نخست نزاع و درگیری

وی با بیان اینکه تقریباً به همه مدارس در موضوعات مختلف از جمله اعتیاد و فضای مجازی و ... که از برآوردهای اجتماعی به آنها می‌رسیم، سر می‌زنیم، گفت: مربیان ما در استان‌ها توزیع شدند و بر اساس برنامه به آموزش‌و پرورش مراجعه می‌کنند، وقتی برآورد اجتماعی امسال را درآوردیم 6 موضوع را استخراج کردیم که اولین آن نزاع و درگیری است، واحدهای آموزش همگانی وظیفه سرکشی به مدارس دارند و بر اساس تفاهم‌نامه همکاری با آموزش‌و پرورش اقدام می‌کنیم.

50 درصد اختلالات روانی در سنین کمتر از 14 سالگی

به گزارش تسنیم، حبیب الله مسعودی فرید، معاون اجتماعی سازمان بهزیستی نیز با بیان اینکه جای اقدامات پیشگیرانه برای کودکان و نوجوانان خالی است، عنوان‌کرد: فراگیری مهارت‌های اجتماعی و سبک زندگی ایرانی اسلامی طوری که منجر به تغییر رفتار شود بسیار مهم است، رسانه‌ها نیز نقش مهمی در فرهنگ‌سازی دارند.

وی با اشاره به نامطلوب بودن وضعیت آسیب‌های اجتماعی گفت: 50 درصداختلالات روانی در سنین زیر 14 سالگی شروع می‌شوند، ولی مطالعات شیوع شناسی ما برای سنین بالای 15 سال است اگر طرح نماد فراگیر شود می‌تواند کمک کند.

معاون اجتماعی سازمان بهزیستی با بیان اینکه درس سواد رسانه‌ای را در پایه دهم داریم اما خوب است که چنین آموزش هایی از سنین پایین‌تر شروع شود، عنوان‌کرد: تعداد مشاوران مدارس نیز باید افزایش یابد همچنین ما تربیت افراد چند ظرفیته و ایده مددکار مدرسه را مطرح کردیم.

مسعودی فرید با بیان اینکه هشت درصد گزارشات اورژانس اجتماعی مربوط به کودک آزاری است، گفت: باید بیشترین نیرو و توان را در حوزه پیشگیری قرار دهیم درباره آسیب‌ها هم باید همینطور فکر کنیم، آموزش‌و پرورش جایی است که 95 درصد بچه‌ها آنجا در دسترس ما هستند و لزوماً اینطور نیست که بچه‌ها در مدرسه گرفتار آسیب شده باشند در حقیقت آموزش‌و پرورش یک فرصت است و همه دستگاه‌ها باید به آن کمک کنند.

وی در پاسخ به اینکه آیا وضعیت آسیب‌های اجتماعی در کشور نگران کننده است؟ مطرح‌کرد: بله قطعاً همینطور است، فردی که اقدام به خودکشی می‌کند ازمدت‌ها قبل علائمی چون افسردگی و اضطراب داشته است. ما باید نشانگان آسیب‌ها را رصد کنیم مثلاً اگر برای اعتیاد 15 عامل خطر داریم که در سن دانش‌آموزی در حال افزایش است باید هوشیار بشویم در ائتلاف نماد همه دستگاه‌های مربوط عضو هستند و می‌توان با نگاه ارتقایی قبل از بروز آسیب مداخلات لازم را داشته باشیم.

معاون اجتماعی سازمان بهزیستی به کمبود قابل توجه مشاور و مربی بهداشت در مدارس اشاره کرد و گفت: راهبردی ترین وزارتخانه، آموزش و پرورش است. باید مجوز نیروی مشاور برای آموزش و پرورش صادر شود ما اکنون 358 مرکز اورژانس اجتماعی در تمام شهرهای بالای 50 هزار نفر داریم که همه آنها روانشناس و مددکار دارند، 4 هزار و 500 مددکار، روانشناس و مشاور حقوقی و بیش از دو هزار مرکز مشاوره داریم، خط 1480 خط مشاوره تلفنی و خط 123 هم برای اورژانس اجتماعی است این مراکز طبق پروتکل نماد با آموزش‌و‌پرورش متصل هستند و اگر دانش‌آموزی نیازمند مداخله باشد پیگیری‌ها انجام می‌شود.

۱۱ آبان ۱۳۹۸ ۱۰:۱۸
خبرگزاری تسنیم |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید