اخبار

تهران: نقش خیانت در فروپاشی بنیان خانواده

khabaresobh.ir
پری اصغری مقدم: طلاق به عنوان یکی از شایع ترین و آسیب‌زا ترین معضلات اجتماعی امروز، هرگز و برای هیچ زوجی یک شبه اتفاق نمی افتد. بلکه محصول عقبه بلند-بالایی است که اغلب از نگاه ما و شما پنهان مانده است. این عقبه همان داستان های ناگفته‌ای است که هر فرد مطلقه‌ای در […]

پری اصغری مقدم: طلاق به عنوان یکی از شایع ترین و آسیب‌زا ترین معضلات اجتماعی امروز، هرگز و برای هیچ زوجی یک شبه اتفاق نمی افتد. بلکه محصول عقبه بلند-بالایی است که اغلب از نگاه ما و شما پنهان مانده است. این عقبه همان داستان های ناگفته‌ای است که هر فرد مطلقه‌ای در بخش های تاریک- روشن وجودش مخفی کرده است. هر زن یا مردی که طلاق را تجربه کرده است، داستان خاص خودش را دارد. داستانی که از نقطه ای خیلی دور یا خیلی نزدیک شروع شده و اوج و فرودهای خاص خودش را هم داشته است. در میان این همه قصه متنوع، یک قصه مشترک بین همه این آدم ها وجود دارد؛ و قصه مشترک آنها این است که هیچ کدامشان چه در زمان خواستگاری، چه سر سفره عقد و چه زمانی که به خانه بخت رفتند تصورش را هم نمی کردند که روزی کارشان به اینجا بکشد. از آنجا که این قصه، قصه مشترک من و شما و همه آدم های دیگر هم است، خوب است با نگاهی موشکافانه تر علت رخداد این رویداد غیر منتظره تلخ را بررسی کنیم.

سری به دادگاه خانواده در تبریز می زنم. زنان و مردان زیادی را می بینیم که هر کدام پرونده به دست از این اتاق به آن اتاق می روند. گاهی صدای فریاد زنی یا مردی بر سر دیگری همه نگاه ها را به خود جلب می کند. درد همه یکی است. همه برای پایان دادن به یک زندگی مشترک آمده‌اند؛ زندگی‌ای که به قول خودشان بر پایه عشق ساخته‌اند اما حالا و پس از گذشت چندین سال و یا حتی چندین ماه به این نتیجه رسیده‌اند که یا عشق‌شان اشتباهی بوده یا با یکدیگر تفاهم ندارند.

خیانت و طلاق

زن جوانی که دست کودک سه ساله اش را گرفته بود با ابراز ناراحتی از طلاق و جدایی گفت: «متاسفانه بعد از چهار سال زندگی مشترک و به رغم داشتن فرزندی کوچک مجبور به جدایی و طلاق از همسرم هستم.»

وقتی علت را از او پرسیدم با ناراحتی گفت: «در یک سال اخیر متوجه تغییر رفتار همسرم شدم. او دیگر مثل سابق نبود. تلفن های مشکوک داشت و بیشتر مواقع تا دیر وقت به خانه نمی آمد. هر وقت از او توضیح می‌خواستم با داد و فریاد همه چیز را به نفع خودش تمام می کرد. دیگر حتی به فرزندمان نیز توجهی نداشت. تا اینکه متوجه ارتباطش با یک زن شدم. او به من و زندگی مان خیانت کرد و وقتی گفتم می خواهم جدا بشوم خیلی راحت قبول کرد.»

فضای مجازی و طلاق

مردی هم که برای طلاق در راهروی دادگاه حضور داشت چنین گفت: فضای مجازی و شبکه های اجتماعی زندگی ۱۰ ساله مان را از هم پاشاند. او افزود: «زمانی که برای همسرم گوشی هوشمند خریدم هرگز فکرش را نمی کردم که روزی همین گوشی بلای زندگی ام شود. همسرم با عضو شدن در گروه های مختلف و سرگرم شدن با دوستان مجازی کم کم از من و دو فرزندمان فاصله گرفت. او در همین اثنا با مردی ارتباط عاطفی برقرار کرد و وقتی من موضوع را متوجه شده و به او اعتراض کردم خیلی راحت گفت دیگر نمی خواهد با من زندگی کند و از همان اول به من علاقه ای نداشته است.»

این مرد در ادامه افزود: فضای مجازی محیطی ناامن برای تمام افرادی است که نحوه استفاده صحیح از آن را نمی‌دانند و از این فضا برای خوش‌گذرانی و پر کردن خلاهای زندگی خود استفاده می کنند.»

خیانت بلای زندگی مشترک

ازدواج مقدس ترین پیمان است و در عین حال یکی از مهم ترین تصمیمات زندگی و بزرگ ترین اتفاق یک زندگی. حتی در دین اسلام آمده است هر فرد برای آرامش و تکامل خود نیاز به انتخاب همسر دارد اما متاسفانه در این میان گاهی ازدواج دستخوش اتفاقات و حوادث ناگواری می شود که خیانت و پایبند نبودن به زندگی مشترک یکی از این موارد است و در سال‌های اخیر تروریسم فرهنگی با همه توان خود و به خصوص سریال های بی مایه و البته هدف دار تمام سعی خود را برای نابودی بنیان خانواده های ایرانی به کار گرفته، اتفاقی نامیمون که هدف نهایی اش نابودی انسجام ملی و در نهایت کشور است.


چرا برخی زوجین به هم” خیانت” می کنند؟

یک روانشناس اجتماعی ضمن تأکید بر لزوم استفاده جوانان پیش از ازدواج از تست و مشاوره‌ها گفت: مشاوره‌های قبل از ازدواج باعث می‌شود افراد از نظر ذهنی، روحی، فکری، جنسی و روانی زندگی پر معنا و مفهومی آغاز کنند و شناخت درستی نسبت به خود و شریک آینده زندگیشان داشته باشند.

محمد رضا ایمانی با اشاره به مساله “خیانت” که به دلیل عدم آگاهی زوجین نسبت به یکدیگر رخ می دهد، بیان کرد: متاسفانه باتوجه به تحقیقات انجام شده خیانت به همسر یکی از موضوعات نگران‌کننده جامعه است که در پس بحران‌های زناشویی و عدم انطباق‌های روحی، روانی و جنسی در بین زوجین اتفاق می‌افتد.

ایمانی افزود: در رابطه‌ای که هریک از افراد شناخت درستی نسبت به رفتارهای همسر خود ندارند و احساسات آنها را در نظر نمی‌گیرند، خود به خود زمینه‌هایی برای بروز خیانت شکل می‌گیرد که بخش اعظمی از این خیانت‌ها ذهنی بوده و آثار بسیار مخرب و خطرناکتری در زندگی زناشویی دارد.

این مشاور خانواده تصریح کرد: در زندگی زناشویی عدم توجه به نیاز یکدیگر عاملی مهم در آغاز خیانت و کاهش عشق و علاقه در مرد و زن می شود.
منبع : خبر صبح

۱۴ مهر ۱۳۹۸ ۱۳:۵۸
خبر صبح |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید