اخبار

قم: مبارزه با تبعات موادمخدر ۱۱ درصد تولید ناخالص ملی را می‌بلعد

قم: مبارزه با تبعات موادمخدر ۱۱ درصد تولید ناخالص ملی را می‌بلعد
معاون وزیر و رئیس سازمان اجتماعی کشور با ابراز نگرانی از بسته شدن تدریجی پنجره جمعیتی در کشور خواستار توجه بیشتر به ازدواج جوانان در کشور شد.

دکتر تقی رستم‌وندی روند رو به رشد آسیب‌های اجتماعی را موضوعی جهانی برشمرد و اظهار کرد: بر اساس مشاهدات و پژوهش های بین المللی‌، روند جهانی آسیب‌های اجتماعی رو به گسترش است .

وی با بیان اینکه بر اساس آمارهای جهانی ، یک‌ میلیارد و ۴۰۰ میلیون نفر در سراسر جهان از اختالاط خلقی و روانی رنج می‌برند ادامه داد: رشد شاخص آسیب‌های اجتماعی در کشورهای پیشرفته اروپایی و آمریکایی ، زنگ خطر را در سایر کشورها نیز به صدا در آورده است.

معاون وزیر با بیان اینکه بین بین فقر و محرومیت و آسیب‌های اجتماعی رابطه مستقیم وجود دارد خاطرنشان کرد: وضعیت اقتصادی افراد در هر جامعه، در افزایش یا کاهش سرقت و خشونت آن جامعه نقش دارد.

وی با اذعان به اینکه آسیب‌های اجتماعی‌ حوزه اقتصادی را نیز درگیر خود کرده گفت: ۱۱ درصد تولید ناخالص کشور یعنی معادل  ۱۷۰ هزار میلیارد تومان صرف مبارزه با تبعات مواد مخدر می‌شود .

رستم‌وندی با بیان اینکه عدم توجه به آسیب‌های اجتماعی منجر به چالش‌های سیاسی و امنیتی برای کشور می شود افزود: از دیدگاه کارشناسان اجتماعی کشور، نگاه اخلاقی به موضوع آسیب‌های اجتماعی از اهمیت خاصی برخوردار است.

وی با اشاره به برخی راه‌های مقابله با آسیب‌های اجتماعی گفت: باید تلاش شود تا به‌منظور کاهش آسیب‌های اجتماعی بر روی گلوگاه‌ها متمرکز شویم و یکی از مهمترین گلوگاه‌ها، خانواده است و لذا تلاش کرده‌ایم تا آموزش‌های پیش از ازدواج را جدی بگیریم . همچنین مشاوره‌های قبل از طلاق نیز با ایجاد سامانه تصمیم در ۲۲ استان اجرا شده است که ابتکار مثبتی بود و خوشبختانه طی دو سال اخیر، نتایج خوبی را به همراه داشته است.‌

وی با بیان اینکه شاخص طلاق کشور ۲.۱ است اظهار کرد: با اقدامات انجام شده در سراسر کشور شاهد ثابت ماندن این شاخص در سال‌های اخیر بودیم و این مهم نشانه اثر گذاری تلاش تمام دستگاه هاست.‌

این مقام مسوول با بیان اینکه مشکل اصلی ما در حوزه ازدواج است گفت: متاسفانه آرام آرام شاهد بسته شدن پنجره جمعیتی در کشور هستیم فلذا باید تلاش شود تا با کمک خیرین انگیزه‌ها را برای ازدواج جوانان بیشتر کنیم.‌

رئیس سازمان اجتماعی کشور از طراحی یک طرح تشویقی در این حوزه خبر داد و گفت: بر اساس این طرح جدید در تلاشیم که موثرین هر استان با ایجاد مشوق هایی حداقل ۱۰۰۰ ازدواج را در سطح استان افزایش دهند و از این طریق با کاهش شدید ازدواج در کشور مقابله کنيم.

وی از تحت‌پوشش قرار گرفتن۲۵۰۰۰ نفر از خانوادهای زندانیان کشور از طریق سازمان اجتماعی خبر داد و افزود: باید همت شود تا برنامه ای تدوین شود تا به‌صورت ویژه از خانواده زندانیان حمایت شود.

رستم‌وندی به در خطر بودن نسل جوان اشاره و خاطرنشان کرد: یک میلیون نفر از دانش آموزان کشور در معرض آسیب‌های اجتماعی قرار دارند و لازم است اقدامات جدی جهت رفع این تهدیدات به انجام رسد. روند ایجاد شده در حوزه آسیبهای اجتماعی در برخی مدارس و دانشگاه ها موجب ایجاد دغدغه ی خاطر برای مسئولان شده است.

وی ادامه داد: پیمایش سیمای سلامت دانشجویی در سطح کشور نشان از برخی روابط فرا زناشویی و گرایش به جنس مخالف و مصرف گل و حشیش در میان برخی از دانشجویان دارد که نگران کننده است و لذا باید در این حوزه به‌صورت جدی ورود شود.

ایشان از برنامه‌ریزی برای ایجاد نظام مراقبت روانی و اجتماعی کشور خبر داد و اضافه کرد: بر اساس توافق انجام شده با وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی و سازمان بهزیستی کشور ، نظام مراقبت روانی و اجتماعی کشور با هدف پایش ، غربالگری و درمان آسیب‌های اجتماعی ایجاد می شود.‌

۹ مهر ۱۳۹۸ ۱۳:۵۸
خبرگزاری ایسنا |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید