اخبار

سیستان و بلوچستان: میانگین ابتلا به اختلالات روانی در سیستان و بلوچستان، ۱۰درصد بالاتر از میانگین کشوری

https://sb.isna.ir
معاون مرکز بهداشت سیستان و بلوچستان گفت: میانگین ابتلا به اختلالات روانی در جمعیت استان سیستان و بلوچستان، ۱۰ درصد بالاتر از میانگین کشوری است .

 

معاون مرکز بهداشت سیستان و بلوچستان گفت: میانگین ابتلا به اختلالات روانی در جمعیت استان سیستان و بلوچستان، ۱۰ درصد بالاتر از میانگین کشوری است .
به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، شیخ زاده افزود: ابتلا به اختلالات روانی در کشور 23درصد است اما در استان سیستان و بلوچستان این میزان 33درصد است .
شیخ زاده بیان کرد: بدلیل بالابودن میانگین اختلالات روانپریشی در سیستان و بلوچستان که بیشتر آن افسردگی است، به ازای هر 40هزار نفر یک روانشناس برای اجرای طرح غربالگری در مراکز جامع خدمات سلامت مستقر شده‌اند .
وی با اشاره به اینکه آمارگیری ابتلا از میان جمعیت بالای 5سال است افزود: لازم است تا مردم با مراجعه به مراکز خدمات جامع سلامت، پایگاهها و خانه‌های بهداشت به روانشناسان، از وضعیت بهداشت روانی خود اطلاع حاصل کنند .
وی اظهار کرد: نشاط و شادابی از لازمه های ارتقای سلامت روان و موجب پویایی و سلامت جامعه است که لازم است روانشناسان در ارائه خدمات روانشناختی شاداب در زمینه افزایش امید به زندگی جامعه تلاش کنند .
معاون فنی مرکز بهداشت با اشاره به این مطلب که بیماریهای روانی یکی از بیماریهای شایع در عصر کنونی است،خاطر نشان کرد: اکثر این موارد در کشورهای در حال توسعه دیده می شود ودر ایران هم شیوع اختلالات روانی، خصوصا افسردگی و اختلالات اضطرابی درصد بالایی را به خود اختصاص داده است ومابقی اختلالات روانی دررتبه های بعدی قرار می گیرد
شیخ زاده با بیان این مطلب که: 33 درصد افراد بالای 5 سال در استان سیستان وبلوچستان دچار اختلالات روانپزشکی هستند افزود: بیماریهای روحی و روانی کیفیت زندگی مردم را کاهش می دهد،
وی خاطر نشان کرد: کسی که به مشکلات روانی از هر نوعی گرفتار باشد عملکرد او دچار مشکل می شود و بهره مندی نسبی از زندگی نخواهد داشت .
معاون فنی مرکز بهداشت استان تصریح کرد: در طرح تحول سلامت توجه به شاخصهای سلامت روان، آموزش مهارتهای زندگی و شیوه های فرزند پروری از اولویت ویژه ای بر خوردار گردید به نحوی که در حوزه دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با جذب حدود 40 روانشناس بالینی برنامه های ارتقای سلامت روان با جدیت پیگیری می گردد و هر روانشناس ارائه خدمات و مشاوره به 40 هزار نفر از شهروندان را بر عهده دارد،
وی اضافه کرد: مراقبین سلامت، پزشکان و سایر دست اندرکاران سلامت در برنامه های غربالگری سلامت روان در کنار روانشناسان مشارکت جدی دارند و روانشناسان در چند سال اخیر با ارائه مشاوره های رایگان خدمات مطلوبی به شهروندان ارائه نموده اند .
فاطمه سرگزی مدیر گروه سلامت روان نیز اظهار کرد: با نگاهی گذرا به روند بیماریهای روانی و مشکلات ناشی ازآن در سطح جامعه و لزوم توجه جدی به تشخیص، مراقبت و پیگیری شاخص های سلامت روان، اهمیت آن را دو چندان کرده است و در برنامه غربالگری سلامت روان که در سطح وسیعی با حضور روانشناسان و روانپزشکان عرصه سلامت آغازگردیده امیدواریم تا با شناسایی میزان اختلالات روانی در بین مردم وارائه مشاوره های رایگان در میزان کاهش اختلالات و ارتقای کیفیت زندگی مردم گام بر داریم.
مدیر گروه سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی سیستان و بلوچستان گفت: مراکز درمانی حاشیه شهرها از تعداد روانشناس لازم برخوردارند اما در مناطق روستایی تا 50درصد کمبود نیرو وجود دارد .
سرگزی افزود: شهروندان می توانند با مراجعه به سامانه سیب و سامانه جامع خدمات سلامت، از چگونگی وضعیت سلامت روان خود اطلاع یابند.

۱۲ اَمرداد ۱۳۹۸ ۱۴:۲۸
خبرگزاری ایسنا |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید