اخبار

خراسان شمالی:چگونه از آسیب‌های دو مادر داشتن در تربیت کودک جلوگیری کنیم؟

خراسان شمالی:چگونه از آسیب‌های دو مادر داشتن در تربیت کودک جلوگیری کنیم؟
یک روانشناس گفت: گاهی اوقات پدر ازدواج مجدد می‌کند و ممکن است سبک تربیتی که همسرش دارد متفاوت از سبک تربیتی باشد که مادر اصلی کودک در نظر می‌گیرد.

 

چگونه از آسیب‌های دو مادر داشتن در تربیت کودک جلوگیری کنیم؟زهرا امام روانشناس و مشاور در گفتگو با خبرنگار حوزه ازدواج و خانواده گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، در خصوص داشتن دو مادر برای کودک و آسیب‌های آن اظهار کرد: برای هر کس حتی در بهترین شرایط، طلاق فرآیندی دردناک است، اگرچه بچه‌ها در هر سنی تاثیرپذیر هستند، ولی شاید بیشترین گروه آسیب پذیر بچه‌های طلاق، بچه‌های مقطع دبستان باشند.

امام بیان کرد: در عین حال بچه‌های طلاق به طور قابل توجهی انعطاف پذیر هستند. اگر چه آن‌ها رنج زیادی را تجربه کرده و احساس کمبود می‌کنند، ولی اکثرا می‌خواهند و می‌توانند از ضربه‌های طلاق رهایی یابند.

وی ادامه داد: مادر و پدر باید سبک یکسانی برای تربیت داشته باشند گاهی اوقات پدر ازدواج مجدد می‌کند و ممکن است سبک تربیتی که همسر پدر دارد متفاوت از سبک تربیتی باشد که مادر اصلی کودک برای فرزند خود در نظر می‌گیرد.

این روانشناس افزود: در این مورد فرزند دچار سردر گمی خواهد شد چراکه هنگامی که نزد مادرش می‌رود قوانین با قوانینی که در خانه پدری توسط همسر پدرش اعمال می‌شود متفاوت است وکودک قوانین را به خوبی یاد نخواهد گرفت.

امام با بیان اینکه گاهی بسیاری از مشکلات روحی فرزندان حاصل تذکرات نابه‌جای تربیتی والدین است گفت: معمولا در فرزندانی که توسط یکی از والدین با سرپرستی همسر پدر انجام می‌شود بیشتر مشاهده می‌شود.

وی اضافه کرد: یکی از مهم‌ترین نکات تربیتی، هماهنگی بین والدین در تربیت فرزندان است، یک تربیت هماهنگ حتی ناقص، کمتر از یک تربیت کامل، اما ناهماهنگ به کودک آسیب می‌زند

این روانشناس بیان کرد: نحوه تربیت کودک باید فارغ از اعمال سلیقه‌های شخصی والدین (مادر کودک وهمسر پدر) باشد در این زمینه لازم است که مادر کودک وپدر وهمسر پدر دور از چشم فرزند، مشکل اختلاف سلیقه تربیتی را حل کنند، در غیر اینصورت به روان شناس و مشاور مراجعه کنند.

امام با اشاره به اینکه اگر این اختلاف ادامه پیدا کند ممکن است باعث نوعی تخریب والدین و فرصت طلبی کودک شود، افزود: در امر تربیت اگر اختلاف نظر وجود دارد در مقابل فرزندان بیان نشود، حتی اگر دستور یکی از والدین اشتباه بود، دیگری از آن حمایت کند و سپس به دور از چشمان کودک اشتباه را گوش‌زد کند و راجع به آن بحث شود.

وی خاطرنشان کرد: اگر این تضاد‌های رفتاری والدین حل نشود در رفتار دوران بلوغ کودک و در بزرگسالی خود را بروز می‌دهند.

انتهای پیام/

۱۲ اَمرداد ۱۳۹۸ ۱۰:۲۶
باشگاه خبرنگاران جوان |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید