اخبار

خراسان شمالی:تک فرزندها کم تحملند؟

خراسان شمالی:تک فرزندها کم تحملند؟
مشاور و روانشناس اداره کل آموزش و پرورش خراسان شمالی گفت: عدم وجود منابع حمایت اجتماعی از آسیب های تک فرزندی است.

مشاور و روانشناس اداره کل آموزش و پرورش خراسان شمالی گفت: عدم وجود منابع حمایت اجتماعی از آسیب های تک فرزندی است.

حسین محمدی راد در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، منطقه خراسان شمالی، با اشاره به اینکه افراط و تفریط در تعداد زیاد فرزندان، هر دو آسیب زا هستند، اضافه کرد: اگر تعداد فرزندان بیش از اندازه باشد، خواسته و یا ناخواسته نظارت بر روی فرزندان کاهش پیدا می کند که این امر بسیار مورد اهمیت است.

وی با بیان اینکه کاهش نظارت والدین در خانواده موجب ایجاد آسیب های اجتماعی می شود، اظهار کرد: وقتی نظارت خانواده ها در مرحله اولیه تحصیل دانش آموزان کاهش داشته باشد، دانش آموز از نظر تحصیلی آسیب می بیند که به دنبال این موضوع اعتماد به نفس و عزت نفس دانش آموز نیز با مشکل مواجه می شود و این مسائل پیش زمینه ای برای بروز آسیب های اجتماعی می شود.


مشاور و روانشناس اداره کل آموزش و پرورش خراسان شمالی عنوان کرد: در خانواده های پرجمعیت، بیشتر مواقع اختلاف سنی های زیادی بین فرزندان وجود دارد که این مسئله موجب می شود تا فرزندان باهم غریبه شوند و رابطه مناسبی باهم نداشته باشند.

به گفته وی در خانواده های پرجمعیت، فرزندان بزرگ خانواده نقش بزرگتر را بازی می کنند که اول از همه به همان فرزند آسیب وارد می شود چراکه در سن پایین مجبور هستند مسئولیت سنگینی بر عهده گیرند و از طرفی تنش هایی ایجاد می شود که فرزند کوچکتر می تواند این حس را داشته باشد که خواهر و یا برادر بزرگتر چون بزرگتر است می تواند تحکم کند.

محمدی راد عنوان کرد: ممکن است در خانواده های پرجمعیت از موضوع عدالت بین فرزندان فاصله گرفته شود که این موضوع حس بی عدالتی و تضاد بین فرزندان را ایجاد می کند.

مشاور و روانشناس اداره کل آموزش و پرورش خراسان شمالی اظهار کرد: عدم وجود شرایط مالی کافی، بی سوادی والدین، حاشیه نشینی و... از جمله موضوعاتی است که خانواده های پرجمعیت می توانند با خود به دنبال داشته باشند که زمینه ای برای ایجاد اختلال سلوک می شود که در این اختلال شرایط برای بزهکاری افراد آماده می شود.

رسانه جدید
مشاور و روانشناس اداره کل آموزش و پرورش خراسان شمالی در رابطه با خانواده های هسته ای که تک فرزند هستند یا حداکثر دو فرزند دارند، افزود: اگر اختلاف سنی بین فرزند اول و دوم، زیاد باشد موجب می شود تا فرزندان درک درستی از هم نداشته باشند.

محمدی راد اظهار کرد: در خانواده های تک فرزندی، تمرکز اصلی بر روی یک فرزند است که این موضوع می تواند موجب ضعیف بار آمدن فرزند شود و در نهایت مسائلی مانند فرزند سالاری را در خانواده به دنبال داشته باشد.

وی با تاکید براینکه فرزندانی که خواهر و یا برادر ندارند اگر شرایط تربیتی درستی وجود نداشته باشد، کم صبر و حوصله تربیت می شوند، افزود: آماده بودن تمامی امکانات برای بچه های تک فرزند سبب می شود تا این افراد در تحمل مشکلات صبر و تحمل کمتری داشته باشند.

مشاور و روانشناس اداره کل آموزش و پرورش خراسان شمالی در رابطه با ارتباطات اجتماعی تک فرزندان، بیان کرد: از آن جایی که این فرزندان در محیط اطراف خود کسی را نداشتند که الگو برداری کنند و باهم بزرگ شوند، وقتی وارد اجتماع بزرگی مانند مدرسه می شوند، اگر ارتباطات اجتماعی خوبی نداشته باشند، اجتماع آنان را منزوی می کند و شخصیت تک محوری این افراد را قبول نمی کند.

وی با تاکید براینکه یکی از منابع سلامت روان در افراد، منابع حمایت اجتماعی است، تصریح کرد: هرچه دامنه منابع حمایت اجتماعی افراد بیشتر باشد، دامنه استرس و اضطراب کمتر می شود و از همین جهت باید افراد سعی کنند تا منابع حمایت اجتماعی بهتری داشته باشند.

محمدی راد با اشاره به اینکه در خانواده های دو فرزندی، بهترین كاری که خانواده ها می توانند انجام دهند این است که ارتباط بین فرزندان خود را محکم تر کنند، افزود: اعطای مسئولیت به هر دو فرزند بهترین راهی است که می توان در پیش گرفت.

به گفته وی آموزش مناسب مهارت های زندگی به فرزندان، موجب می شود تا فرزندان در اجتماع نیز ارتباطات موثر داشته باشند و خودشان منابع حمایت اجتماعی خود را افزایش دهند.

۵ خرداد ۱۳۹۸ ۱۴:۲۶
خبرگزاری ایسنا |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید