اخبار

خراسان شمالی منتشر کرد

فرار از خانه چه عواقبی دارد؟

فرار از خانه چه عواقبی دارد؟

بسیاری از نوجوانانی که از خانه فرار می کنند برای حفظ بقای خود گرفتار رفتارهای مجرمانه می شوند. در واقع اولین زیان فرار از خانه برای کسی که از محیط امن آن می گریزد این است که جامعه را به خود بدبین می کند. پیامدهای نامناسب فرار، دامن او ، خانواده و جامعه را می گیرد و او را در معرض آسیب قرار می دهد. روانشناسان عواقب فرار از خانه را در قالب های زیر بررسی می کنند.

عواقب فردی:

فرار از خانه آغاز بی پناهی و بی خانمانی فرد است و همین امر زمینه ارتکاب بسیاری از جرایم را فراهم می کند. افرادی که از خانه می گریزند در خطر ابتلای شدید به سوء مصرف مواد قرار دارند. کسانی که فرار می کنند و به خانه بر نمی گردند قربانی بدرفتاری سوء استفاده کنندگان می شوند و با طولانی شدن زمان، نیز احتمال بیشتری می رود درگیر رفتارهای مخاطره آمیز شوند یا به باندهای تبهکار بپیوندند. این گونه افراد علاوه بر احتمال ارتکاب جرم، آمادگی زیادی برای ابتلا به بسیاری از مسائل بهداشتی و بیماری ها دارند، از جمله امراض مقاربتی، هپاتیت و مشکلات دستگاه تنفسی. در افراد درگیر در فعالیت های جنسی با شرکای جنسی متعدد خطر ابتلای به ایدز یقینا افزایش می یابد. دختران بیشتر از پسران در معرض آسیب های جنسی قرار می گیرند. بسیاری از دختران فراری که خود را بی پول و بی پناه می بینند به خودفروشی روی می آورند. از آنجا که بسیاری از این افراد فقیر و درگیر با موادند و از آنجا که مهارت شغلی یا منبع مالی حمایت کننده ندارند، ناچار به این امر تن می دهند. این نوجوانان آلت دست مجرمان برای سرقت اتومبیل، باج گیری، گول زدن سایرین و سایر بزه ها قرار می گیرند. بارداری ناخواسته، سقط جنین، تولد کودکان نامشروع، و افزایش بزهکاری در جامعه از عواقب اسفناک گریز از خانه و پیوستن به باندهای بزهکار است.

عواقب خانوادگی:

فرار از خانه، به ویژه هنگامی که نوجوان گریزپا دختر باشد، لطمه ای بزرگ به آبرو و حیثیت خانوادگی می زند. در بیشتر مواقع، فرار دختران تا آنجا که ممکن است به مقامات قضایی گزارش نمی شود. همین امر سبب غرق شدن هرچه بیشتر دختر فراری در دام باندهای فساد می گردد. در بسیاری از موارد، حتی پس از پیدا شدن دختر فراری، خانواده از تحویل گرفتن او خودداری می کند.

عواقب اجتماعی:

فرار از خانه عواقب ناگواری برای جامعه دارد و علت افزایش بسیاری از مفاسد اجتماعی است. هزینه هایی که برای یافتن نوجوان فراری صرف می شود، بازجویی و طی مراحل قضایی، ایجاد مکان هایی برای کودکان بی سرپرست، و جز آن همگی بار زیادی را بر دوش جامعه می گذارند. افراد فراری با وجود بی توجهی به هنجارهای اجتماعی، به دوستان خود تعهدی قوی دارند و در خواست های نامشروع و رفتارهای نابهنجار دوستان خود را رد نمی کنند و جامعه را از عواقب منفی رفتارهای خود بی نصیب نمی گذارند.مقابله با فرار از خانه

روانشناسان راهکارهای زیر را برای مقابله با فرار از خانه مطرح می کنند.

آگاهی بیشتر والدین از نیازهای فرزندان خود به ویژه در دوره نوجوانی
توجه مسئولان به رشد این پدیده شوم در جامعه
ایجاد امکانات آموزشی، بهداشتی و درمانی رایگان برای خانواده های آسیب پذیر
ایجاد امکانات لازم برای کسب مهارت شغلی برای نوجوانان بی علاقه به تحصیل
تلاش برای درمان معتادان و بازتوانی آنان
ساماندهی و حمایت از کودکان کار
حمایت از کودکان و نوجوانان سرگردان و متواری و مبارزه جدی با تبهکاران و مفسدان اجتماعی
ایجاد و تقویت نظام روان شناسی و مشاوره و مددکاری در دوره های تحصیلی نوجوانان.

۱۰ آذر ۱۳۹۷ ۱۲:۰۹
ravanasay.ir |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید