اخبار

هشدار مدیرکل پزشکی قانونی خراسان شمالی نسبت به مصرف مشروبات الکلی

هشدار مدیرکل پزشکی قانونی خراسان شمالی نسبت به مصرف مشروبات الکلی
مدیر کل پزشکی قانونی خراسان شمالی نسبت به مصرف مشروبات الکلی هشدار داد و عوارض آن را تشریح کرد.


مدیر کل پزشکی قانونی خراسان شمالی نسبت به مصرف مشروبات الکلی هشدار داد و عوارض آن را تشریح کرد.

بابک سلحشور در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، منطقه خراسان شمالی با اشاره به اینکه متاسفانه طی چند روز گذشته شاهد فوت تعدادی از هموطنانمان در سطح کشور و همچنین بستری شدن تعداد زیادی در اثر مسمومیت با الکل بودیم، گفت: متانول یا الکل چوب یا به عبارتی دیگر الکل متیلیک یا صنعتی یکی از انواع الکل موجود در بازار است که در شکل خالص خود مایعی بی رنگ و بی بو است که از آن در صنایع مختلفی از جمله رنگ سازی، لاک سازی، شیشه پاک کن ها، چاپ و تکثیر و رنگ بر(حلال) کاربرد دارد.

وی افزود: متاسفانه به دلیل ارزان و در دسترس بودن به عنوان ماده ای تقلبی به مشروبات الکلی جهت سودآوری اضافه می شود، در کشور ما نیز در بسیاری از فروشگاه ها و مغازه های معمولی به عنوان الکل صنعتی به فروش می رسد، گاهی اوقات نیز در چرخه فرآیند تولید الکل خوراکی دست ساز ممکن است مقادیری متانول ایجاد شود.

وی ادامه داد: لازم به ذکر است که این ماده بصورت کم و بیش در عرقیات گیاهی به دلیل چرخه تولید و فرآیند آن بوجود می آید که مصرف بیش از حد اینگونه مواد نیز ممکن است سبب مسمومیت های مزمن خفیف با متانول شوند.

سلحشور اظهار کرد: متانول یا همان الکل چوب یک ماده بسیار سمی، خطرناک و کشنده است که مصرف مقادیر بسیار کم آن نیز می تواند موجب عوارض شدید و جبران ناپذیری شود بطوریکه مصرف حدود دو سی سی از متانول با خلوص ۱۰۰ درصد در یک بچه ۱۰ کیلویی و یا ۱۰ سی سی در یک فرد بالغ ۶۵ کیلویی میتواند منجر به مسمومیت شود.

وی بیان کرد: مسمومیت حاد با متانول در کشور ما ممکن است بدنبال مصرف خوراکی اشتباهی و یا عمدی این ماده یا مصرف مشروبات الکلی دست ساز که حاوی مقادیری متانول هستند رخ دهد.

این مقام مسئول توضیح داد: مسمومیت با متانول یک اورژانس پزشکی تلقی می گردد و لازم است بیماران مسموم هرچه سریعتر به مراکز درمانی و اورژانس های مسمومیت مراجعه کنند.

به گفته وی علائم اینگونه مسمومیت معمولا با تاخیر و در طی ۱۲ الی ۲۴ ساعت پس از مصرف با توجه به مقدار مصرف و درجه خلوص متانول ظاهر می شود.

وی علائم گوارشی مانند تهوع، استفراغ، درد شکمی و علائم عصبی شامل سردرد، سرگیجه، اختلال هوشیاری، تشنج و کوما و همچنین علائم چشمی از جمله گشاد شدن مردمک های چشم، تاری دید، التهاب عصب چشم و شبکیه و کوری دائمی و سایر علائم از جمله اختلال در اسیدیته خون( اسیدوز متابولیک) و آسیب شدید کلیه ها را از عوارض مصرف آن اعلام کرد.

مدیر کل پزشکی قانونی خراسان شمالی با تاکید بر اینکه پیشگیری بهترین راه عدم ابتلا به مسمومیت با متانول است، تصریح کرد: با توجه به توصیه های دین مبین اسلام مبنی بر حرام بودن مصرف الکل از استعمال هرگونه مشروبات الکلی به ویژه مشروبات الکلی دست ساز جدا پرهیز نمایید.

وی گفت: لازم به ذکر است برخی از مشروبات الکلی به ظاهر استاندارد و اصل موجود در بازار نیز تقلبی است، بنابراین مصرف اینگونه مشروبات الکلی نیز خالی از خطر نیست.

وی توصیه کرد: از مصرف بیش از حد و طولانی عرقیات گیاهی پرهیز شود چراکه ممکن است حاوی مقادیری متانول باشند.

سلحشور افزود: از آنجایی که مصرف متانول سبب علائم شرب خمر از جمله مستی نمی گردد در صورتیکه فردی به هر دلیل اقدام به مصرف مشروبات الکلی کند و علائم شرب خمر در او ایجاد نشود و یا علائم مسمومیت ذکر شده در بالا نمایان شود لازم است بدون فوت وقت به اورژانس های بیمارستانی یا اورژانس مسمومیت جهت اقدامات درمانی تخصصی مراجعه کند.

وی خطرنشان کرد: در صورت مراجعه تاخیری با توجه به شدت بالای مسمومیت با متانول ممکن است با عوارض جبران ناپذیری از جمله نارسایی حاد کلیه، کبد، کوری دائم و حتی مرگ همراه باشد.

۹ مهر ۱۳۹۷ ۱۳:۳۵
خبرگزاری ایسنا |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید