اخبار

سرپرست وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی

برنامه ششم توسعه تاکید ویژه ای بر سلامت اجتماعی دارد.

عمومی
سرپرست وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی در جلسه کارگروه اجتماعی در استانداری اصفهان : برنامه ششم توسعه تاکید ویژه ای بر سلامت اجتماعی دارد.

 

انوشیروان محسنی در جلسه کارگروه اجتماعی در استانداری اصفهان افزود:برای نخستین بار پس از انقلاب اسلامی در دولت آقای روحانی در تدوین برنامه توسعه از نظرات کارشناسان حوزه های علوم اجتماعی و روان شناختی بهره گرفته شد که نتیجه آن، تدوین و تنظیم قوانینی با موضوع سلامت اجتماعی و اقدامات پیشگیرانه بود.
برنامه ششم توسعه برای سال های 1395 تا 1399 تدوین شده است.
وی با اشاره به ماده 80 برنامه ششم توسعه، خاطرنشان کرد : بر اساس این قانون همه دستگاه های اجرایی مربوطه باید اقدامات خود را مصروف به برنامه های پیشگیرانه از آسیب های اجتماعی و معلولیت ها کنند.
سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، استفاده از ظرفیت بخش خصوصی برای این موارد با هدف برون سپاری و کاهش هزینه های دولتی را ثمربخش خواند و گفت: در ماده 75 این برنامه بر اجرای برنامه های غربالگری به منظور جلوگیری از انواع معلولیت ها تاکید شده است.
محسنی بندپی اضافه کرد: سازمان بهزیستی بسیاری از هزینه های معلول زایی را به عهده گرفته است و برنامه های بسیاری از جمله غربالگری و مشاوره در این زمینه را در دست اجرا دارد.
وی با بیان این که در سال های گذشته بیشتر بر سلامت جسمی تاکید می شد، تصریح کرد: ما از سلامت اجتماعی غفلت کردیم و امروز می بینیم که میزان تحمل پذیری در میان مردم کاهش و اختلالات روانی و افسردگی افزایش یافته است.
سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان این که 47 درصد طلاق ها در پنج سال نخست زندگی مشترک اتفاق می افتد، افزود: میزان تحمل پذیری در میان جوانان کاهش یافته است در حالی که لازم است این موارد از دوران دانش آموزی آموزش داده شود.
محسنی بندپی ادامه داد : ما محفوظات دانش آموزان را زیاد کرده ایم اما از انسان سازی آنها غافل شدیم.
وی رصد آسیب های اجتماعی بر اساس برنامه ششم توسعه را یکی از طرح های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی خواند و گفت: نتایج این رصد که در هشت محور مانند رفتارهای ضد اجتماعی، ارتباط فرا ازدواجی، سلامت روان و همسر آزاری انجام شده است در ماه مهر امسال منتشر و عوامل تعیین کننده و راهکارهای رفع آنها ارایه می شود.
محسنی بندپی همچنین با اشاره به ایجاد سامانه طلاق در 10 استان ، تصریح کرد : در این سامانه همه وقایع مربوط به طلاق و اختلافات زوجین جهت ارایه مشاوره های لازم ثبت می شود که در برخی شهرها مانند مشهد در 2 سال گذشته به کاهش میزان طلاق منجر شده است.
وی با دادن قول مساعد نسبت به تامین خودرو برای اورژانس اجتماعی استان اصفهان، تصریح کرد که استفاده از ظرفیت بخش خصوصی برای ایجاد مراکز توانمندسازی مددجویان از جمله زنان امکان پذیر است و صیانت و حمایت های اجتماعی و توانمندسازی افراد بهبودیافته از دام اعتیاد در دستور کار این وزارتخانه قرار دارد.

استاندار اصفهان : جوان بیکار باید بدنبال ابتکار عمل ،کارآفرینی و ایجاد فرصت و خلاقیت باشد
دکتر محسن مهرعلیزاده در ادامه این جلسه گفت: برخی مسائل مانند مسائل اقتصادی در برهه‌های مختلف زمانی تحت تأثیر عوامل بیرونی و درونی قرار گرفته است، اکنون نیز باید از شرایط ایجاد شده استفاده کرد و با تبدیل تهدیدها به فرصت آینده روشنی را برای کشور رقم زنیم.
وی با اشاره به بروز آسیب های اجتماعی افزود: اگر جامعه روان سالمی داشته باشد بیکاران لزوماً سارق و بزهکار نمی‌شوند، بلکه بدنبال ابتکار عمل، کارآفرینی و ایجاد فرصت و خلاقیت است و ایجاد اشتغال خواهد کرد.مهرعلیزاده خاطر نشان کرد: باید جامعه از ابعاد مختلف رشد نماید، و همه ی مسائل برای مردم تشریح گردد تا از بی اعتمادی در بین جامعه و آسیب های اجتماعی جلوگیری شود.
استاندار اصفهان در پایان اظهارداشت: بخش های مختلف فرهنگی، اجتماعی و سیاسی در ساختن جامعه و عدم بروز آسیب های اجتماعی موثر هستند و باید به گونه ای رفتار ها را طراحی نماییم که از بروز این آسیب ها جلوگیری شود.
مدیرکل بهزیستی استان اصفهان
137 کودک اصفهانی به فرزندخواندگی گرفته شدند
دکتر مرضیه فرشاد نیز در این جلسه اعلام کرد: در یک سال اخیر 137 واگذاری طفل به خانواده‌ها اهدا شد که در نوبت فرزندخواندگی بودند.
وی با ارائه گزارش عملکرد بهزیستی استان اصفهان تشریح کرد: 132 مرکز شبانه‌روزی در سطح استان خدمات بهزیستی ارائه می‌کنند و 110 هزار معلول تحت پوشش، 22 هزار مستمری‌بگیر و 10 هزار زن سرپرست خانوار داریم.
فرشاد اضافه کرد: 115 مرکز درمانی اعتیاد در اصفهان داریم، 22 هزار کودک در نیمه اول 97 غربالگری بینایی و 35 هزار کودک غربالگری شنوایی شدند، همچنین 6 هزار زوج هم مشاوره پیش از ازدواج دریافت کردند.
مدیرکل بهزیستی استان اصفهان با بیان این‌که 46 هزار تماس با بهزیستی اصفهان در 3 ماهه ابتدایی سال جاری انجام شد، اضافه کرد: در یک سال اخیر 137 واگذاری طفل به خانواده‌ها اهدا شد که در نوبت فرزندخواندگی بودند.
وی یادآور شد: در استان اصفهان 16 اورژانس اجتماعی فعالیت دارند و اردستان و نائین هم در دست اقدام است؛ هزار و 956 خانواده چند قلو از جمله 4 خانواده 5 قلو در اصفهان داریم که در کشور بی‌نظیر است.
فرشاد خاطرنشان کرد: بانک اطلاعاتی کامل در هیچ‌کدام از زیرمجموعه‌هایمان نداریم، برای نمونه زنان سرپرست خانوار برخی به عهده کمیته امداد و برخی را بهزیستی پوشش می‌دهد.
اسدالله گرجی‌زاده مدیرکل زندان‌های استان اصفهان نیز ضمن ارائه گزارشی از شرایط زندان های استان اظهار کرد: در کشور به ازای 100 هزار نفر 300 زندانی و در استان 291 نفر وجود دارد، در مجموع 32 هزار زندانی در اصفهان وجود دارد که 80 هزار خانواده را درگیر می‌کنند.
وی افزود: سرقت با 22 درصد، مواد مخدر 20 و جرائم مالی با 18 درصد بیشترین فراوانی را در میان جرائم دارند، در گذشته مواد مخدر رتبه اول را داشت اما در سال‌های اخیر سرقت سبقت گرفته است.
مدیرکل زندان‌های استان اصفهان ادامه داد: 9 درصد مجرمان خطرناک و 18 درصد کمتر از شش ماه محکومیت دارند؛ 98 درصد مردان و 2 درصد خانم هستند.
گرجی‌زاده با بیان این‌که سال گذشته حدود 10 هزار نفر مهارت‌های فنی و حرفه‌ای را فراگرفته و مدرک گرفتند، عنوان کرد: سالانه 5 هزار نفر نیاز به مراقبت‌های پس از خروج دارند اما تنها 170 نفر را توانسته‌ایم پوشش دهیم.
این جلسه با حضور سرپرست وزات تعاون، کارورفاه اجتماعی، استاندار اصفهان و سایر مسوولین استانی در استانداری اصفهان برگزار شد

۱ مهر ۱۳۹۷ ۱۰:۱۳
روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید