اخبار

روابط عمومی صندوق بازنشستگی

خطر بسته شدن پنجره جمعیتی در ایران تا ۱۵ سال آتی

خطر بسته شدن پنجره جمعیتی در ایران تا ۱۵ سال آتی
رئیس اداره سلامت جمعیت ، خانواده و مدارس وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی از روند رو به رشد پیری جمعیت در ایران ابراز نگرانی کرد و گفت : پنجره جمعیتی در ایران در ۱۵ سال آینده به طرف بسته شدن می‌رود ؛ یعنی تعداد جوانان مولد کاهش پیدا می‌کند و جمعیت به سمت پیری می‌رود .

 

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل صندوق بازنشستگی کشوری، سید حامد برکاتی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره نگرانی‌های جمعیتی ایران توضیح داد و گفت: شاخص باروری کلی در ایران بین سال‌های ۶۵ تا ۷۰، در حدود ۵، ۶ و ۶.۵ بوده است. کشور در آن زمان با ترافیک جمعیتی و عدم پیشگیری‌های لازم برای این موضوع روبرو بود و زیرساخت‌های لازم نیز وجود نداشت، اما به مرور با توجه توانمندی‌هایی که در زمینه تامین نیروی انسانی، ایجاد شغل، مدیریت آب، روش‌های جدید کشاورزی و افزایش درآمد ملی ایجاد شد، بررسی دوباره‌ای در سطح کشور درباره شاخص باروری کلی انجام شد که نشان می‌داد این شاخص در سال‌های نزدیک به ۸۸، به ۱.۷ یا ۱.۸ رسیده است .
برکاتی ادامه داد: این رقم نشان می‌داد که جمعیت ایران در آینده‌ای نزدیک پیر می‌شود و در حال از دست دادن پنجره جمعیتی هستیم .
وی افزود: این موضوع باعث تدوین سیاست‌های جمعیتی شد. اگر چه تعداد زیادی از متخصصان جمعیت‌شناس اعتقاد داشتند که بعد از اوج جمعیتی و سیاست‌هایی که اتخاذ شد، رسیدن به این حد از شاخص باروری کلی، رفتاری طبیعی است و بعد از آن به حد جایگزینی می‌رسد، اما بالاخره سیاست‌های کلان جمعیتی اتخاذ و در نهایت به دستگاه‌ها ابلاغ شد .
رئیس اداره سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت در ادامه اظهار داشت: به دلیل سیاست‌های در نظر گرفته شده، وضعیت پنجره جمعیتی، وجود نسل جوان مولد و همچنین ازدواج‌هایی که اتفاق افتاد، در پنج سال قبل از سال ۹۵، شاخص جایگزینی جمعیت به ۲.۰۱ رسید. این شاخص در سال ۹۲ به ۲.۸ و در سال ۹۵ به سطح جایگزینی رسید . این اعداد مبتنی بر سرشماری سال ۹۵ و آمار رسمی است. برای به دست آوردن آمار جدید نیز باید منتظر سرشماری سال ۱۴۰۰ باشیم .

۳۱ شهریور ۱۳۹۷ ۰۸:۲۷
روابط عمومی صندوق بازنشستگی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید