اخبار

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان:

بومی سازی طرح های مقابله با آسیب های اجتماعی ضروری است

بومی سازی طرح های مقابله با آسیب های اجتماعی ضروری است
هرمزگان: معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان بومی سازی طرح های مقابله با آسیب ها و معضلات اجتماعی را ضروری دانست و گفت: در حوزه مقابله با آسیب های اجتماعی استفاده از طرح ها و برنامه های موفق جهانی و کشوری امری طبیعی است اما این طرح ها و برنامه ها باید متناسب با فرهنگ کشور و استان باید بومی سازی شوند.

 

به گزارش روابط عمومی بهزیستی هرمزگان، بهروز اکرمی در نشست کارگروه تخصصی اجتماعی و فرهنگی استان هرمزگان، عنوان کرد: امکان دارد یک برنامه یا طرح مقابله با معضل یا آسیب اجتماعی در کشور و حتی استانی موفق باشد اما در کشور یا استان دیگر به دلیل تفاوت بارز فرهنگی آن موفقیت را در اجرا نداشته باشد.

اکرمی خاطرنشان کرد: باید ابتدا دلایل و عوامل اصلی بروز آسیب ها و معضلات اجتماعی در جامعه مشخص شود و پس از آن به دنبال راه حل و مقابله با آن رفت.

وی ارائه آمار در کارگروه تخصصی اجتماعی و فرهنگی استان را غیر ضروری دانست و بیان داشت: آمار نقطه به نقطه نمی تواند در بررسی آسیب های اجتماعی و ارائه راه حل برای آنها موثر باشد.

اکرمی تصریح کرد: معضلات و آسیب های اجتماعی باید با مطالعه روند وقوع آنها مورد بررسی قرار گیرند و اینکه یک آسیب اجتماعی طی مدت زمان مشخص روند نزولی و یا صعودی داشته و دلیل آن روند نیز مشخص گردد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان بر حضور فعال آموزش و پرورش و دانشگاه ها در فرهنگ سازی برای مقابله با معضلات و آسیب های اجتماعی تاکید کرد و گفت: به منظور شکل گیری فرهنگ باید از مهد کودک و مدارس آغاز کرد و برای ادامه فعالیت های فرهنگی بهترین مکان مدارس و دانشگاه هاست.

ارائه عملکرد آسیب های اجتماعی در دفاتر مشاوره ، پیشگیری از اعتیاد ، پیشگیری از معلولیت ها ، مراکز اورژانس اجتماعی و آسیب دیدگان اجتماعی از سوی بهزیستی استان هرمزگان از دیگر برنامه های این نشست بود .

غلامحسین رنجبر مدیر کل بهزیستی استان در این نشست ضمن ارائه عملکرد به ارائه برنامه های سال 97 در حوزه آسیب های اجتماعی پرداخت .

وی اجرای فاز دوم طرح رصد آسیبهای اجتماعی ، اجرای 6 دوره آموزش کارگاهی پیشگیری از آسیبهای فضای مجازی ، توسعه برنامه مشارکت اجتماعی در سطح استان و اجرای آن در پایگاه های سلامت اجتماعی ویژه نوجوانان در محلات 5 پایگاه استان و همچنین راه اندازی یک پایگاه سلامت اجتماعی جدید را بخشی از برنامه های سال 97 در حوزه آسیب های اجتماعی عنوان کرد .

به گفته رنجبر، اداره کل بهزیستی استان ، راه اندازی دو مرکز حمایتی ، آموزشی کودک و خانواده ، راه اندازی مرکز ندای مهر ویژه دختران در معرض آسیب ، راه اندازی خانه امن و راه انداری سامانه جامع طلاق در شهرستان بندرعباس ، ادامه اجرای طرح کودکان بازمانده از تحصیل استان ، برگزاری دوره های آموزشی تخصصی جهت ارتقای سطح توانمندی پرسنل دفتر امور آسیب دیدگان اجتماعی و تقویت مرکز کودکان خیابانی در شهرستان بندرعباس را با هدف کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی در سال جاری در دست اقدام دارد.

۱۹ شهریور ۱۳۹۷ ۱۳:۵۰
پورتال بهزیستی استان هرمزگان |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید