اخبار

آموزش 20 هزار نفر در پیشگیری از اعتیاد توسط هلال احمر

آموزش‌های پیشگیری از اعتیاد را توسط هلال احمر
http://www.dchq.ir/index.php?option=com_content&view=article&id=48339:0970601801-2&catid=351:2013-02-22-15-20-01&Itemid=1145
مازندران: مشاور رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر در امور آموزش و پژوهش با بیان اینکه سالانه 50 هزار نفر در برنامه‌های فرهنگی و آموزشی پیشگیری از اعتیاد هلال احمر شرکت می‌کنند، گفت: از ابتدای سال تاکنون 20 هزار نفر در سراسر کشور، آموزش‌های پیشگیری از اعتیاد را توسط این سازمان فراگرفته‌اند.

 

کبری محمدی در گفتگو با روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: جمعیت هلال احمر عضو ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور است و مهمترین وظیفه آن براساس قوانین بالادستی، آموزش جوانان می‌باشد، به همین جهت وظایف و تکالیفی را در این راستا بر عهده دارد.

وی افزود: سازمان هلال احمر معتقد است که آموزش‌ بدون برنامه و مدون برای رسیدن به هدف، تنها می‌تواند یک ذهنیت را به نوجوانان و جوانان بدهد و به یک باور درونی و رفتارهای شناختی تبدیل نمی‌شود.

مشاور رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر در ادامه با اشاره به "طرح پیمان" گفت: هلال احمر، این طرح را در سال 95 و با حمایت ستاد مبارزه با مواد مخدر آغاز کرد، در طرح پیمان، جوانان از سراسر کشور در هلال احمر در جهت پیشگیری از اعتیاد به مواد مخدر و سوء مصرف مواد در بین همسالانشان فعالیت می‌کنند و هم پیمان می‌شوند تا بتوانند هر چه بیشتر جامعه جوان کشور را از آسیب‌های اجتماعی و اعتیاد به مواد مخدر محفوظ بدارند.

محمدی افزود: در گام اول این طرح، 1000 جوان به عنوان سرگروه انتخاب شدند و آموزش‌های پیشگیری به آنان ارائه شد. پس از آن هر سرگروه، هفت نفر از دوستان خود را دعوت کرد و آموزش‌هایی در قالب مولتی مدیا در اختیارشان قرار داده شد. در نهایت این جوانان پس از کسب آموزش‌ها و پذیرش در آزمون، فعالیت خود را آغاز کردند.

وی ادامه داد: سال گذشته نیز مرحله دوم طرح ملی پیمان با هدف آموزش و توانمندسازی اعضای جوانان هلال احمر در تبریز برگزار شد و در پایان برنامه، شیوه‌نامه طرح در میان سرگروه‌های شرکت‌کننده توزیع شد تا آنان به صورت یکسان و با روشی یکسان، آموزش‌ها را به همسالان خود ارائه کنند.

این مقام مسئول در سازمان هلال احمر تصریح کرد: در طرح پیمان، از جوانان خواسته‌ایم تا خود را در معرض خطرات مواد مخدر قرار ندهند و با کسب مهارت‌ها و آموزش‌های لازم خود و دوستان و خانواده خود را در برابر این بلای خانمانسوز واکسینه کنند و بصورت مدل آبشاری، آموخته‌های خود را به همسالان خود انتقال دهند و موجب گسترش آگاهی مردم و جوانان از اعتیاد شوند و به نوعی پیام‌رسان این کارگاه‌ها به همسالان خود باشند.

محمدی بیان داشت: همچنین در سراسر کشور به استان‌ها ابلاغ کردیم که اعضای جدیدالورود هلال احمر در اختیار سرگروه‌ها قرار داده شوند تا یک دوره آموزشی پیشگیری از اعتیاد را فرا بگیرند.

وی افزود: سال گذشته، کارگاه‌های پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی با رویکرد اجتماع محور در مناطقه حاشیه‌نشین با هدف توانمندسازی سرگروه‌های طرح ملی پیمان و تاکید بر آموزش همتایان و اجرای پروژه توانمندسازی محلی در زمینه کاهش آسیب‌های اجتماعی برگزار شد تا جوانان یاد بگیرند در این مناطق اگر قرار است اقدامی صورت بگیرد، باید از ظرفیت‌های خود مردم استفاده شود.

محمدی ادامه داد: روش‌های ارتباط با مردم، جلب مخاطبان، ایجاد گروه و حساس‌سازی مردم از آموزه‌های مهم در این کارگاه‌های اجتماع محور به جوانان حاشیه‌نشین بود تا آنان خودشان مروج پیشگیری از اعتیاد در مناطق پیشگیری از اعتیاد باشند.

مشاور رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر در امور آموزش و پژوهش بیان داشت: یکی از نکات مهم این طرح، بسیج مردم و مشارکت عمومی آنهاست که سبب احساس مالکیت نسبت به برنامه‌ها و در نهایت منجر به افزایش موفقیت طرح می‌شود.

محمدی در ادامه، رویکرد اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر را خوب ارزیابی کرد و گفت: حساس‌سازی در بین مردم خوب است اما باید کارشناسی‌تر عمل کرد، ورود مردم به حوزه مبارزه باید ساز و کار داشته باشد و کارهای زیرساختی انجام شود، همچنین تمام دستگاه‌های عضو ستاد فعال باشند و هر کدام گوشه کار را دست بگیرند و در عین حال از وظایف یکدیگر باخبر باشند.

وی در پایان گفت: امروز مواد مخدر در اشکال گوناگون در جامعه ما بروز و ظهور پیدا کرده است و جمعیت هلال احمر در حد توان خود در راستای آگاهی‌بخشی جوانان و جامعه در کنار سایر دستگاه‌ها فعالیت می‌کند.

۲۵ شهریور ۱۳۹۷ ۱۳:۲۳
روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر97.06.18 |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید