اخبار

اعتیاد و چالش‌های آن در استان مرکزی / انتقال مفاهیم قرآنی ؛ زمینه ساز چارچوب حرکتی

اعتیاد و چالش‌های آن در استان مرکزی / انتقال مفاهیم قرآنی ؛ زمینه ساز چارچوب حرکتی
در پی برگزاری نشست تخصصی«اعتیاد و چالش‌های آن در استان مرکزی» به همت خبرگزاری ایکنا و دفتر امور اجتماعی استانداری مرکزی، ارائه الگوی پیشنهادی پیشگیری از اعتیاد، دلایل مصرف مواد مخدر، نقش مذهبی در رفع و کاهش گرایش به مصرف مواد مخدر، نقش خانواده و دستگاه‌های اجرایی در مبارزه با اعتیاد مورد بررسی قرار گرفت.

نشست تخصصی «اعتیاد و چالش‌های آن در استان مرکزی» با حضور نبی‌الله شاه‌محمدی، دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان مرکزی، کیانوش امینی، معاون پیشگیری بهزیستی استان و دهقانی، رئیس بهداشت و درمان اداره کل زندان های استان به میزبانی ایکنا شعبه مرکزی با محورهای ارائه الگوی پیشنهادی پیشگیری از اعتیاد، دلایل مصرف مواد مخدر، نقش مذهبی در رفع و کاهش گرایش به مصرف مواد مخدر، نقش خانواده و دستگاه های اجرایی در مبارزه با اعتیاد، میزان لزوم استفاده از خانه امن تزریق در استان، ارائه آمار و میزان شیوع مواد مخدر، ضرورت تشکیل مجمع خیرین پیشگیری و توسعه وقف با نیت پیشگیری از آسیب های اجتماعی در سالن جلسات جهاددانشگاهی استان مرکزی برگزار شد.
نبی‌الله شاه‌محمدی، دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان مرکزی، گفت: خوشبختانه دستگاه‌ها، رسانه‌ها از جمله صدا و سیما، خبرگزاری‌ها و روزنامه‌ها در حوزه پیشگیری و مبارزه با موادمخدر دغدغه داشته و با جدیت بیشتری به میدان آمده‌اند.

بیان احادیث، احکام دینی و مفاهیم قرآنی؛ مؤثر در پیشگیری از توسعه موادمخدر
وی تصریح کرد: امروز به این نتیجه رسیدیم که بیان احادیث، احکام دینی و مفاهیم قرآنی از سمت جامعه روحانیت در پیشگیری از توسعه موادمخدر بسیار مؤثر است. مردم تحت هیچ شرایطی اعتقادات دینی خود را در حوزه اسلام و قرآن از دست نمی‌دهند.
شاه‌محمدی اظهار کرد: در قانون ماده ۳۳ مبارزه با موادمخدر آمده است؛ «به منظور پیشگیری از اعتیاد و مبارزه با قاچاق موادمخدر یا روان‌گردان‌های صنعتی از هر قبیل تولید، توزیع، خرید و فروش، استعمال و دیگر موارد ستادی به ریاست رئیس جمهور تشکیل و تمام عملیات قضایی، اجرایی، برنامه‌ریزی برای پیشگیری و آموزش و تبلیغ علیه موادمخدر و روان‌گردان‌ها در این ستاد متمرکز می‌شود»

خبرگزاری ایکنا؛ سفیر مبارزه با موادمخدر
این مقام مسئول ادامه داد: در قانون ذکر شده است به دلیل حجم کاری رئیس جمهور وزیر کشور به عنوان دبیرکل ستاد برنامه‌ها را پیگیری کند. برای پیشگیری از ارتکاب جرائم در حوزه روان‌گردان‌ها دولت موظف است هر سال بودجه ای را به این امر اختصاص داده و به دستگاه ذی‌ربط ابلاغ شود. ایران پرچم‌دار مبارزه با موادمخدر است و دستگاه ها نسبت به این امر حساسیت ویژه دارند. خبرگزاری ایکنا به عنوان سفیر مبارزه با مواد مخدر با وجود رسالت خاص خود در حوزه قرآن می‌تواند در این میدان بسیار نقش‌آفرین باشد.
شاه‌محمدی گفت: بی‌تعارف بگویم پس از ۳۷ سال تنها تعدادی از دستگاه‌ها همچون دستگاه قضایی، نیروی انتظامی، اطلاعات، دبیر شورای مبارزه و بهزیستی در حوزه موادمخدر با جدیت کار می‌کنند. قبل از اجرای فرامین رهبری از نیمه‌دوم سال گذشته بقیه دستگاه‌ها هرکدام در بدنه کاری خود خدمات خوبی انجام می‌دادند و کاری به بیرون نداشتند اما از این تاریخ به بعد تمام دستگاه‌ها وارد میدان شدند.
وی در تشریح الگوی پیشگیری اظهار کرد: الگوی پیشگیری از موادمخدر در همه ابعاد ارائه شده توسط بهزیستی تدوین و تنظیم شده است. در این الگو دو هدف غایی و تأمین تعریف شده که طبق این الگو هر سال ۸ درصد مردم تحت پوشش آگاه‌سازی و اطلاع‌رسانی قرار می گرفت و در ۵ سال باید ۴۰ درصد جمعیت آماری تحت پوشش آموزشی، فرهنگی و پیشگیری قرار می‌گرفت اما به دلیل اینکه اعتبارات تخصیص پیدا نکرد فعالیت تا ۲۰ درصد انجام گرفت، ولی با استفاده از منابع استانی و دستگاه‌های دغدغه‌دار اقدامات تمدید شده است.برنامه‌ریزی منطبق با اهداف دستگاه‌ها مانع موازی‌کاری

شاه‌محمدی در ادامه از اجرای طرح ملی مبارزه با مواد مخدر از سال ۹۶ تا ۱۴۰۰ با مشارکت تمام دستگاه‌های کشوری، لشکری خبر داد و افزود: ستاد نسبت به رسالت دستگاه‌ها برنامه‌هایی را تعریف کرده است که لازم‌الاجراست. برنامه‌ریزی منطبق با اهداف دستگاه‌ها از موازی‌کاری جلوگیری می‌کند.
دبیر شورای مبارزه با موادمخدر استان گفت: در استان اماکن ورزشی و فضای با نشاط و فرهنگی برای غنی‌سازی و پر‌کردن اوقات فراغت جوانان و نوجوانان کم است و به خاطر همین جوانان به سمت و سوی نشاط حرکت می‌کنند. جایی که تفریح درست نداشته باشد جوان به سمت لذت‌جویی و تخلیه انرژی هدایت می‌شود، این جوانان و نوجوانان گرفتار افراد سودجو شده و در دام اعتیاد می‌افتند.

شناسایی بیش از ۷۰۰ نوع مخدر صنعتی
این مقام مسئول افزود: بیش از ۷۰۰ نوع موادمخدر صنعتی وجود دارد که جوان برای کسب تجربه بدین‌سو سوق داده می‌شود. توزیع بلیط‌های ورزشی در مدارس جهت استفاده از سالن‌های ورزشی در جلوگیری از شیوع موادمخدر تأثیرگذار است. مدارس در طول تابستان تعطیل هستند می‌توان از این مراکز برای بهینه‌سازی اوقات فراغت نوجوانان استقاده کرد. برنامه‌ها باید اتفاق بیفتد اگر همه برنامه‌ها در حد حرف بماند لطمه وارد می‌کند. امروز کسی از مواد مخدر مصون نیست همه درگیر هستند.
شاه‌محمدی اظهار کرد: نرخ شیوع موادمخدر در استان نسبت به جمعیت فعال ۱۵ تا ۶۴، ۶,۳۵ است و ۱۰ تا ۱۲ درصد شیب تندی نسبت به جمعیت معتادین شناسایی شده را بانوان تشکیل می‌دهد. بانوان چون سکا‌ن‌دار خانواده هستند برای ما بسیار مهم هستند، بهزیستی در استان فراخوان زد که مراکز درمان بانوان را افزایش دهند. گاه مراجعه هم می‌کنند تا نیمه‌راه را هم می‌روند اما ادامه نمی‌دهند. برای درمان بانوان فعالیت خدمت‌رسانی یک مرکز کم است.

اجرای طرح توانمندسازی در مدارس/آگاه‌سازی خانواده‌ها کم است
وی ادامه داد: اطلاع‌رسانی و آگاه‌سازی از طریق خانواده به فرزندان کم است، طرح توانمندسازی دانش‌آموزان در مدارس، دانشجویان در دانشگاه‌ها انجام می‌شود اما در خانواده آگاه‌سازی‌ها آنچنان که باید و شاید انجام نمی‌شود. نیروی انتظامی موظف است تا شعاع ۵۰۰ متری از لحاظ مراقبت‌ها و رفتارهای ویژه محیط دانشگاه‌ها و مدارس را پاک نگه دارد. ۹۰ منطقه آلوده به موادمخدر در استان شناسایی شده است که ۱۵منطقه برای ما اولویت دارند و بقیه نیز در اولویت بعدی انجام می‌شود.
شاه‌محمدی ادامه داد: اگر خانواده آموزش دیده و دوره مهارت زندگی و سبک فرزند‌پروری را بگذارند از شیوع موادمخدر کاسته می‌شود. اگر والدین به نیت ما آگاه باشند قطعا با روش درست موارد را منتقل می‌کنند. دستگاه‌های فرهنگی منطبق با سیاست ستاد و برش نقشه راهی که ارائه شده است براساس کتاب ملی کمک کنند، با هماهنگی بهزیستی آموزش‌های تربیت‌مربی ویژه آموزش و پرورش روحانیون انجام شده است. در استان ۲۵۰ مربی در حوزه بانوان داریم اما این افراد آموزش لازم را دیده گواهی‌نامه نیز دریافت و در پرونده خود درج می‌کنند. کسی این افراد را رصد نمی‌کند اگر دستگاه‌ها و مردم مطالبه‌گر باشند و افراد آموزش‌دیده در میدان باشند شاهد کاهش شیوع استفاده از موادمخدر خواهیم بود.
به گزارش ایکنا؛ کیانوش امینی، معاون پیشگیری بهزیستی استان مرکزی، در ادامه نشست گفت: دو کمپ فعال ماده ۱۵ ویژه بانوان در اراک داریم که در حال افتتاح کمپ دیگر در ساوه هستیم.

اتاق امن تزریق نیاز نداریم/ فعالیت‌DICها در استان
وی در پاسخ به احداث اتاق امن تزریق ویژه معتادین تزریقی اظهار کرد: به دلیل اینکه میزان معتادین تزریقی استان بالا نیست نیازی به احداث اتاق امن تزریق نداریم. اما مراکزی تحت عنوان DIC و شلتر در شهرستان اراک، خمین و ساوه داریم که معتادین تزریقی مراجعه کرده و وعده غذایی گرم، استحمام، سرنگ و ابزار بهداشتی در اختیار آنان گذارده می‌شود.
امینی با اشاره به اینکه چند درصد نوجوانان از روی کنجکاوی اولیه به سمت استعمال مواد مخدر می‌روند اطلاع دقیقی ندارم، اظهار کرد: زمانی برای کنجکاوی بود اما الان نوجوان با علم به اینکه حالشان را خوب می‌کند بدین سمت می‌روند. اولین اقدام در پیشگیری این است که یاد بگیریم چطور حال خودمان و خانواده خود را خوب کنیم که متأسفانه این را نیاموختیم.
وی با تأکید بر اینکه مباحث پیشگیری به سال‌های قبل از تولد باز می‌گردد، تصریح کرد: بخشی از فعالیت در حوزه پیشگیری به خود مردم باز می‌گردد. شاید دستگاه‌ها به عنوان متولی کم‌کار بودند اما باید دقت شود خود ما برای زندگی شخصی و آموزش فرزندان چه کردیم، مبارزه با موادمخدر اجتماعی شدن آن موضوع نیست بلکه پیشگیری نیز نوعی مبارزه محسوب می‌شود.ضرورت حضور مردم در دوره‌های آگاه‌سازی
امینی بر ضرورت حضور مردم در دوره‌های آموزشی جهت توانمندسازی و آگاه‌سازی از انواع موادمخدر تأکید کرد و گفت: در فرزندپروری لازم است والدین حداقل روزی یک ساعت با فرزند بازی کنند، بازی کردن با بچه‌ها حکم درد‌و‌دل کردن فرزند با پدر و مادر را دارد نباید غافل ماند. وقتی به مادری گفته می‌شود با فرزندت بازی کن عنوان می‌کند وقت ندارم در صورتی‌که شاید متوسط روزانه ۴ ساعت وقت خود را پای تلویزیون می‌گذارند.

عدم پابکار‌بودن خانواده‌ها مساوی است با بی‌تأثیری فعالیت دستگاه‌های متولی
وی ادامه داد: اگر خانواده پابکار نباشد فعالیت دستگاه‌های متولی اثر چندانی ندارد، گاه بهزیستی کلاس آموزشی می‌گذارد، والدین از حضور خود و فرزندان ممانعت می‌کنند. باید بپذیریم در مبارزه کم آورده‌ایم، عرضه زیاد است باید روی تقاضا کار کنیم اگر تقاضا کم شود قطعا عرضه هم کاهش دارد.
امینی افزود: در محیط آموزشی چقدر ما کار کرده و اجازه شاد زیستن را به نوجوانان می‌دهیم، سیستم آموزشی در این حوزه بسیار با اهمیت است، والدین دغدغه دارند کدام مدرسه معلم‌های بهتری دارد اما هیچ‌وقت تحقیق نمی‌کنیم کدام مدرسه شادتر است. شهرداری، بهزیستی، وزارت کشور، سازمان ورزش و جوانان با اقشار مختلف و تعداد بیشتری از انسان‌ها در ارتباط هستند برای این بخش نیز باید برنامه‌ریزی کلان داشته باشیم.
این مقام مسئول اضافه کرد: پیشگیری در رویکرد نوین در قالب همگانی، انتخابی و موردی تعریف می‌شود، سیستم‌ها از جمله خانواده، آموزشی و کلان شخصیت اعتیادی را پرورش می‌دهند. گاه فرد موادمخدر را ترک ولی اعتیادش به رابطه جنسی افزایش پیدا می‌کند. اگر بر این مورد کار می‌شود اعتیاد به کار پیدا می‌کند در واقع اعتیاد و وابستگی فقط شکلش متفاوت می‌شود.

حضور جدی خیرین در حوزه پیشگیری
امینی تصریح کرد: حوزه پیشگیری بسیار مهم و جای کار دارد، برای ورود به این حوزه باید اعتبار لازم اختصاص یابد، سال به سال اعتبارات این بخش کاهش پیدا می‌کند، رسانه‌ها تبلیغات لازم جهت حضور خیرین به این سمت را انجام دهند. قرار نیست فقط خیرین تنها در حوزه فقرزدایی و رفع گرسنگی وارد عمل شوند، اگر خیرین در این بخش ورود جدی داشته باشند قطعا در بخش پیشگیری شاهد نتایج بسیار خوبی خواهیم بود. سیستم اجتماعی غیررسمی باید در این محور کمک کننده باشد تا مردم به سمت پیشگیری هدایت شوند.

ضرورت توجه والدین به دوره‌های پیشگیری سلامت‌نگر
وی ادامه داد: خانواده باید احساس نیاز کند که همان‌قدر که فرزند به کلاس‌های زبان، ورزش، هنر و .. نیاز دارد همان‌قدر به کلاس‌های پیشگیری سلامت‌نگر نه به عنوان پیشگیری از اعتیاد نیاز دارد. افراد تنها در سن نوجوانان معتاد نمی‌شوند گاه افرادی در سن ۴۵ سال به بالا معتاد می‌شوند. خطر اعتیاد در یک قدمی همه خانواده‌هاست افراد باید به سمتی هدایت شوند تا از دوره‌های مهارتی پیشگیری استفاده کنند.
امینی برلزوم توانمند‌شدن خانواده‌ها و فرزندان آنان تأکید کرد و افزود: توانمندشدن فرزندان و خانواده‌ها تنها به حوزه موادمخدر محدود نمی‌شود، فرزندان باید مهارت نه گفتن را از کودکی بیاموزند، خانواده‌ها وقت بگذارند و نحوه زندگی را آموزش ببینند، زندگی به دور از آسیب مستلزم گذاردن وقت، تکرار و تمرین است.
این مقام مسئول گفت: در جامعه انتظارات از خود در معنای ارزش و انتظار از دیگران در معنای توقع تعریف می‌شود. جامعه به سمتی هدایت می‌شود که توقعات افزایش یافته و ارزش‌ها در حال نزول است. ما از دستگاه‌ها انتظار داریم اما انتظار از خود بسیار پایین است. یکی از ارزش‌ها پدر و مادر خوب بودن است که باید در راستای این ارزش قدم‌ها برداشته شود.

سه سالگی؛ بهترین سن برای آموزش نه گفتن
وی سن آموزش نه گفتن را سه سالگی بیان کرد و گفت: شیوه نه گفتن باید متناسب با سن کودک و محتویات لازم باشد. نه گفتن رفتاری قاطعانه است که جوانان یا حتی بزرگسالان نیز دچار نقصان در این زمینه هستند. باید این مهارت را یاد بگیریم و یاد دهیم.


شاه‌محمدی در ادامه گفت: مشکل ما این است که خود ما مهارت نه گفتن نداریم، ما آموزش ندیدیم و امروز نمی‌توانیم براساس خواسته فرزندان قدم برداریم. باید خود را در جایگاه نوجوان و جوان قرار دهیم تا بدانیم چه مطالباتی دارد متأسفانه بسیاری از ما این توان و دانش را نداریم تا مطالبات فرزند را درک کنیم، این خلأ امروز وجود دارد که شاهد آسیب‌ها هستیم. آموزش‌های خانواده باید به سمتی هدایت شود تا بتوانیم مطالبات نوجوان را درک کنیم.
وی ادامه داد: جوان امروز هوشی فعال و پویا دارد، لذت‌جو و کنجکاو است، پدر و مادر بدون اطلاعات نمی‌تواند با فرزند همگام شود چون سرعت فرزند از والدین بیشتر است و توانایی ورود به هر آسیبی دارد. با تقویت مهارت نه گفتن اتفاقاتی رخ می‌دهد اما اگر در این حوزه کاری انجام نشود نمی‌توان انتظار اتفاق خارق‌العاده داشت. سیستم‌های موادمخدر فعالند و به منازل و آپارتمان‌ها نفوذ پیدا کرده است ازاین‌رو باید بیشتر به مردم اطلاع‌رسانی کنیم.

آمار بالای اعتیاد در کشور نتیجه عدم اقدامات جدی سال‌های گذشته در حوزه پیشگیری است
به گزارش ایکنا، مجتبی دهقانی، رئیس بهداشت و درمان اداره کل زندان های استان مرکزی، گفت: معضل اعتیاد یکی از مشکلات جامعه بشری است و شامل حال ایران تنها نیست. ارائه آمار اعتیاد به منزله عدم خدمات در این بخش نیست، کارهای بسیار خوبی در این حوزه انجام شده است. هجمه موادمخدر و اعتیاد بالاست امروز آمار بالای اعتیاد در کشور نتیجه عدم اقدامات جدی سال‌های گذشته در حوزه پیشگیری است، در چند سال اخیر مقابله با مواد مخدر و پیشگیری بیشتر شده و روش درمان نسبت به سال‌های گذشته تغییر اساسی داشته است. بیان موفقیت‌ها و روش‌های درست درمان اعتیاد به اعتلای امیدوار شدن مردم و مشارکت آنان در حوزه پیشگیری کمک می‌کند.


وی ادامه داد: موفقیت برنامه‌ای دستگاه‌ها تنها ۳۰ درصد است. اگر بخواهیم به موفقیت دست یابیم نیازمند مشارکت ۷۰ درصدی مردم در اجرای طرح و برنامه‌ها هستیم. اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر دارای معنا و مفهوم است. تاب‌آوری را در بچه‌ها تقویت کنیم. فرزندان باید توانمند تربیت شوند تا در حوزه موادمخدر یا هر آسیب دیگری ورود پیدا نکنند، والدین قبل از تولد نوزاد خود را توانمند کرده تا بتوانند در موقع لزوم توانمندی را به فرزند انتقال دهند.

جامعه ظرفیت‌ها و توانمندی‌های کودک و نوجوانان را شناسایی و تقویت کند
این مقام مسئول اضافه کرد: مهد کودک، مدارس، دانشگاه‌ها و جامعه باید ظرفیت‌ها و توانمندی‌های کودک و نوجوانان را شناسایی کرده و تقویت کنند، واقعا نمی‌شود آسیب‌های اجتماعی را حذف کرد اما جوان باید آ‌ن‌قدر توانمند باشد که از گرفتاری در دام اعتیاد یا آسیب اجتماعی مصون بماند و عبور کند.
دهقانی با ابراز تأسف از اینکه نرخ استفاده از مشروبات الکی از برخی کشورها اروپایی بیشتر است، اظهار کرد: خانواده تاب‌آور فرزند را توانمند تربیت می‌کند. والدین فرزندان را مسئولیت‌پذیر تربیت کنند، برقراری ارتباط مؤثر بین والدین و کودک در کاهش ناهنجاری اجتماعی تأثیرگذار است. خانواده‌ها باید با واقعیت جامعه آشنا باشند و بپذیرند. خانواده‌ها برای تربیت فرزندان خود وقت بگذارند، اگر مشارکت عمومی باشد قطعا توفیقات خوبی در حوزه اعتیاد و دیگر ناهنجاری‌ها شاهد هستیم. خانواده‌ها همچون حضور در میادین مختلف دفاع مقدس امروز نیز به عرصه پیشگیری ورود پیدا کنند.
وی اضافه کرد: رهبری فرمودند در حوزه کاهش آسیب‌های اجتماعی خدمتی فوق‌العاده انجام شود. کار فوق‌العاده انجام وظایف روزمره نیست باید با برنامه و طرح‌های خاص پیش رویم تا به اهداف برسیم. سرریز افراد آسیب‌دیده‌تر جامعه در بهزیستی هستند اگر این آسیب‌ها به جرم تبدیل شود منجر به تحویل آنان به زندان می‌شود. افرادی که وارد زندان می‌شوند بیش از ۵۵ درصد تست اعتیادشان مثبت بود.

رشد خوب فرهنگی، اعتقادی و قرآنی در سال‌های اخیر
رئیس بهداشت و درمان اداره کل زندان‌های استان گفت: امروز خوشبختانه به مباحث تربیتی توجه بیشتری شده است. کارهای فرهنگی، عقیدتی، قرآنی در سال‌های اخیر با رشد بسیار خوبی در حال برگزاری است. بسیاری از مددجویان زندان حافظ قرآن شدند و حکم اعدام آنان به حبس ابد تقلیل پیدا کرد. فردی که تا چندی پیش مواد مصرف کرده و امروز حافظ یا قاری قرآن است قطعا در زندگی اجتماعی‌اش تأثیر می‌گذارد.
دهقانی افزود: عدم ارتباط معنوی زمینه‌ساز بروز آسیب‌های اجتماعی است. همکاری با شورای مبارزه با موادمخدر و بهزیستی باعث کاهش آسیب‌پذیری و عدم بازگشت زندانیان به ناهنجاری‌ها شده است. رویکردهای مبارزه با موادمخدر باید تغییر کرده و اطلاعات به‌روز و آسیب‌ها به خوبی و دقیق شناسایی شود. خانواده‌ها در قدم اول پیگیر عملکرد فرزندان باشند، والدین برای فرزندان وقت گذارده و برای نحوه تربیت صحیح مطالعه کرده یا به مشاوران مراجعه کنند.
وی ادامه داد: والدین بیشتر از آنچه برای برای امرار معاش، تهیه خوراک و پوشاک فرزندان وقت می‌گذارند باید در حوزه تربیت درست وقت بگذارند. دانش‌آموزان حاصل عمر همه ما هستند که آینده مملکت را می‌سازند، اگر تمام هم‌و‌غم ما روی جوانان باشد باز هم کم است. خانواده از بدو تولد، کودکی و در سن تحصیل برای تربیت صحیح فرزندان خود برنامه‌ریزی کرده و از کارشناسان خبره این حوزه استفاده کنند. مدیران مدرسه تحقیق کند با چه شیوه‌ای که بازدهی بهتری داشته باشد مدرسه را اداره کنند. والدین از شیوه‌های مختلف برای مسئولیت‌پذیر‌بودن فرزندان بهره ببرند.

اولین گام پیشگیری؛ توانمندسازی و وقت‌گذاردن برای فرزندان
دهقانی گفت: باید از اعتیاد و بیان وظایف هر یک از دستگاه‌های متولی همچون بهزیستی شورای مبارزه با موادمخدر و ... خارج شویم. باید از آموزش به سمت توانمند‌کردن خانواده‌ها و جوانان حرکت کنیم. اولین قدم برای پیشگیری از اعتیاد صحبت کردن و وقت گذاردن والدین برای کودک و نوجوان است. ارتباط صمیمانه والدین با کودک زمینه دوستی را مستحکم‌تر کرده و از گرفتاری کودک و نوجوان در دام افراد سودجو جلوگیری می‌کند.
امینی در تشریح نحوه برگزاری دوره‌های توانمندسازی خانواده‌ها در استان بیان کرد: کارگاه آموزشی جلوگیری از آسیب اجتماعی در مدارس، زندان‌ها و ... رایگان برگزار می‌شود. این مهم است که مردم از این فضا استفاده کنند، سالیانه هزینه‌هایی برای مراکز مشاوره مراکز سلامت روان محله‌ها برای برگزاری کارگاه آموزشی پرداخت می‌شود اما استقبال خوبی نمی‌شود.

مردم در امر پیشگیری مطالبه‌گر باشند
وی ادامه داد: یکی از رسالت‌های رسانه به جای اینکه مطالبه‌گر از دولت باشد مردم را آگاه کنند. متأسفانه در محله‌ها مراکز سلامت اجتماعی با التماس و تشویق مردم را به حضور در کارگاه‌ها تشویق می‌کردند. مردم باید از بهزیستی مطالبه برگزاری دوره‌های آموزشی پیشگیری و مهارت‌افزایی در برابر آسیب‌های اجتماعی را داشته باشند.
امینی در خصوص فعالیت آموزش و پرورش در حوزه برگزاری کارگاه آموزشی گفت: این اداره نیز دوره‌هایی را می‌گذارد اما وقتی با استقبال و عدم مطالبه‌گری مواجه شوند دلسردی ایجاد می‌کند. همه قبول داریم در ادارات کم کاری هست اما چرا مردم با مطالبه‌گری‌های جدی پا به میدان نمی‌گذارند؟

NGOها پیمانکار دولت هستند
وی اضافه کرد: NGOها پیمانکار دولت هستند. در مقابل دریافت هزینه از سوی اداره ورزش و جوانان، بهزیستی، زندان‌ها و ... خدمات می‌دهند.NGO به معنای واقعی که آمار می‌دهند ۴۰۰ تا سمن در استان بنده ندیدم در هر شهرستان حتی پنجNGO خدمات واقعی انجام نمی‌دهند. در استفاده از انجمن‌ها ظرفیت‌سازی نشده است. بسیار کم هستند سمن‌هایی که با حمایت خیرین پابکار باشد. یکی از حلقه‌های مفقوده سمن‌ها هستند. در کشورهای پیشرفته هر یک نفر عضو سه NGO مختلف است اما در ایران فردی فارغ‌التحصیل شده درخواست سمن می‌دهد و به محض اینکه شغلی مناسب پیدا می‌کند فعالیت در حوزه سمن به فراموشی سپرده می‌شود.
به گزارش ایکنا؛ شاه‌محمدی اضافه کرد: NGOها باید از طریق خیرین وارد میدان شده و درآمدزایی داشته باشند. پروانه و اجازه فعالیت را کسب کردند اما ما برای خدمات باید کل هزینه‌ها را بدهیم، اگر مدیریت کنند و رسالت خود را در بدنه جامعه به درستی انجام دهند خیلی راحت می‌توان پیشرفت کرد. دستگاه اداری برای کمک به آنان حکم چاشنی را داشته باشند، اگر سمن‌ها مطابق با رسالت خود مردم را بدین سمت هدایت کند بسیار پسندیده است.

لزوم تشکیل مجمع خیرین پیشگیری در استان مرکزی
وی با تأکید برلزوم تشکیل مجمع خیرین در حوزه پیشگیری، به فعالیت این مجمع در استان اصفهان اشاره کرد و گفت: در وهله اول خیرین این استان به هزینه‌کرد در حوزه اعتیاد اعتقادی نداشتند اما چند ماهی زمان برد تا با تلنگر زدن و پخش فیلم آنان را متقاعد کردیم تا مجمع خیرین امام حسن مجتبی(ع) از سال ۹۰ در حال فعالیت است. اگر در استان مرکزی خیرین بدین سمت و سو حرکت کنند بسیار شایسته است.


شاه‌محمدی افزود: جوانان با وجود شبکه سایبری و ماهواره در چنبره موادمخدر، روان‌گردان و مشروبات و از طرف دیگر خالی بودن جای تخلیه هیجانات نوجوانانی و جوانی گیر کردند. برای جوان باید برنامه دهیم و او را پرورش دهیم اگر ما جوان را درست هدایت نکنیم جای دیگر جوان ما را هدایت می‌کند.
وی تصریح کرد: از اردیبهشت سال ۹۵ طرح توانمندسازی دانش‌آموزان دوم متوسطه اراک گذارده شد که در این طرح مربی، والدین و دانش‌آموز آموزش دیدند. سال ۹۶ نیز این طرح در چند شهرستان برگزار شد. پایان سال گذشته به این نتیجه رسیدیم که باید آموزگاران ابتدایی را نیز آموزش دهیم تا با زبان معلمی مباحثی را گوشزد کنند.
شاه‌محمدی ادامه داد: ۵۲ درصد زندانیان محکومین زندان‌ها مرتبط با جرائم موادمخدر هستند، ۹۰ منطقه آلوده در استان داریم که ۱۵ منطقه از حساسیت بیشتری برخوردار است. نرخ اعتیاد دانش‌آموزی در سال ۹۴ یک درصد گزارش شده است و آمار همین سال در گروه دانشجویان غیر‌پزشکی ۲,۶ و دانشجویان پزشکی ۱.۵می‌باشد.

آمار نرخ شیوع در سطح کشور ۵,۴
وی بیان کرد: الگوی مصرف در استان تریاک، گل، هروئین و شیشه است. آمار نرخ شیوع در سطح کشور ۵,۴ است. ۶۰ درصد معتادین متأهل و ۵۰ درصد شاغل و ۳۰ درصد دارای تحصیلات بیشتر از فوق‌دیپلم هستند.
شاه‌محمدی تأکید کرد: بهزیستی، آموزش و پرورش، دادگستری و نیروی انتظامی در بدنه کاری خود واحد ویژه در حوزه مبارزه با موادمخدر ایجاد کنند. جای خالی این واحد در دستگاه‌ها احساس می‌شود، دبیران حوزه مبارزه با موادمخدر در دستگاه‌ها باید جایگاه پیدا کنند افرادی وارد شوند که هم و غم این مسأله را دارند.
وی ادامه داد: تیمی متشکل از جامعه روحانیت و قرآنی تحت‌نظر تبلیغات اسلامی در مناطق آسیب‌پذیرهمچون پارک‌ها انجام می‌شود، روحانیون در پارک‌ها جلسه آموزش قرآن، پرسش و پاسخ، کارگاه‌های پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی برگزار می‌کنند. اگر قصد داریم در این حوزه موفق باشیم باید این دستگاه‌ها در حوزه اعتبار دستشان باز باشد.

افزایش اعتبارات لازم در حوزه قرآن در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی
شاه‌محمدی با تأکید بر اینکه تخصیص اعتبارات لازم در حوزه قرآن، واجبات دینی، بیان احادیث و روایات از بروز آسیب‌های اجتماعی می‌کاهد، ابراز کرد: بهتر است احکام دینی و قرآنی در قالب مسابقات انتقال پیدا کند تا خروجی بهتری داشته باشد.
دهقانی، رئیس بهداشت و درمان اداره کل زندان‌های استان در ادامه گفت: دور بودن از معنویات بروز آسیب‌های اجتماعی را قوت می‌دهد. ۸۰ درصد زندانیان غیر‌مستقیم با اعتیاد مرتبط هستند، اگر در حوزه قرآن و مبانی دینی با جدیت ورود پیدا کنیم قطعا نرخ بروز آسیب در بخش‌های مختلف کاهش دارد. ورود وقف در حوزه پیشگیری از آسیب‌ها بسیار مؤثر است. از آموزش و توانمندکردن خانواده‌ها نباید غفلت کرد.
شاه‌محمدی ادامه داد: اگر‌NGOها مجوزها را دریافت کردند باید مطابق قانون و مقررات و تحت پوشش قوانین شاخص‌ها را بر اساس برنامه‌های تابعه جلو بروند و از خدمات موازی‌کارانه جلوگیری شود. دولت در ۵ ساله اخیر اعلام کرده است وضعیت منطقه رشد کشت خشاش در افغانستان از سال ۲۰۰۱(۱۳۸۰) تا ۲۰۱۷(۱۳۹۶) ۴۲۱۲ درصد است. تولید تریاک در این کشور با رشد ۴۷۶۵ درصدی مواجه بوده است در واقع ز ۱۸۵ تن در ۲۰۰۱ به ۹ هزارتن در ۲۰۱۷ رسیده است.
وی افزود: ۹۰ درصد مردم در حوزه اعتیاد ابراز نگرانی می‌کنند، در حوزه مبارزه با موادمخدر دولت ۵۴ شهید داده است، در حوزه مبارزه با موادمخدر انهدام کارگاه تولید محرک شیشه رشد ۱۷۶ درصدی داشته است. افزایش ۱۴ درصدی انواع موادمخدر مکشوفه و افزایش ۴۳ درصدی دستگیر‌شدگان در حوزه موادمخدر از دیگر اقدامات انجام شده است.


شاه‌محمدی تصریح کرد: در حوزه پیشگیری در ۵ سال اخیر بیش از ۶ میلیون خانواده، سالیانه ۳ میلیون نفر از دانش‌آموزان و دانشجویان و ۴ میلیون نفر در محیط کاری تحت آموزش قرار گرفتند. در حوزه درمان بیش از ۹ هزار مرکز مجاز دولتی و غیر‌دولتی فعال با رشد ۷۲ درصدی در ۵ سال اخیر نسبت به ۵ سال مشابه قبل گزارش می‌شود. تجهیز ۱۸مرکز ماده ۱۶ در سطح استان‌ها با پذیرش ۱۰۳ هزار نفر رشد ۲۳۲ درصدی نسبت به مشابه ۵ سال قبل دارد.
وی با اشاره به اینکه در حوزه صیانت شاهد رشد ۹۹ درصدی هستیم و ۲۴۰۰ سازمان مردم‌نهاد در عرصه درمان کاهش آسیب‌های اجتماعی، پیشگیری، فرهنگ‌سازی، توانمند‌سازی، اشتغال معتادین بهبود‌یافته فعالیت دارند، اظهار کرد: در حوزه تحقیقات رشد ۱۱۵ درصدی، در آموزش کارکنان نیز شاهد رشد ۱۶۷ درصدی نسبت به مدت زمان قبل هستیم. اقدامات رسانه‌ای اصحاب رسانه بیش از ۱۲۰ هزار دقیقه برنامه آموزشی در حوزه پیشگیری از اعتیاد است.
این مقام مسئول آمار همسر آزاری را ۶۵ درصد، طلاق ۵۵ درصد، کودک‌آزاری ۳۰ درصد، قتل عمد ۲۵ درصد، نزاع و خشونت ۲۳ درصد، جرائم منکراتی ۲۰ درصد و جرایم مالی ۱۰ درصدی را ناشی از مصرف موادمخدر عنوان کرد و افزود: اگر همه فعالیت‌ها انجام و دستگاه‌ها به میدان آمده و دست‌به‌دست هم منطبق با فرامین رهبری پیش روند قطعا شاهد رخدادهای خوبی در این بخش هستیم. تا پایان سال ۱۴۰۰ باید به کاهش ۲۵ درصدی در این بخش دست یابیم.

ایجاد چارچوب از طریق مذهب، معنویات، انتقال مفاهیم دینی و قرآنی برای فرزندان
امینی، معاون پیشگیری بهزیستی استان بر لزوم ورود خیرین در حوزه پیشگیری از آسیب‌ها تأکید کرد و افزود: با ورود مبانی دینی و اعتقادی رویکردها تغییر پیدا می‌کند، مذهب، معنویات، انتقال مفاهیم دینی و قرآنی چارچوبی را برای فرزندان فراهم می‌کند تا در قالب همین موازین دینی حرکت کنند، اما باید دقت کرد چارچوب‌ها متناسب با سن و روحیات کودک، نوجوان و جوان باشد، درب مساجد برای فعالیت‌های فرهنگی قرآنی باز باشد، برنامه‌های قرآنی به سمت طرح‌های خوشایند و جذاب هدایت شود. حس خوب داشتن از مفاهیم قرآنی وجود دارد اما با تغییر رویکردها می‌توان بچه‌ها را دعوت به دین کرد. خبرگزاری ایکنا با وجود داشتن این ظرفیت می‌تواند در تغییر رویکردها مثمر ثمر باشد.
دبیر شورای مبارزه با موادمخدر در پایان گفت: برای رسیدن به نتیجه مطلوب همه باید وارد میدان شوند، مردم باید از بهزیستی، آموزش و پرورش، جامعه روحانیت، قرآنیان، مساجد، اوقاف و ... مطالبه‌گر باشند، والدین تنها دنبال کسب نمره مطلوب نباشند، بچه‌ها را ایزوله کنیم. مشکلات اقتصادی بر کسی پوشیده نیست اما والدین برای اوقات فراغت کودکان برنامه‌ریزی داشته باشند، منتظر نباشند کسی برای بچه‌های آنان وقت بگذارد. خودشان مراقب فرزندانشان باشند، سیستم موادمخدر در کمین نوجوان و جوان است اگر خانواده از روابط عاطفی کم بگذارد، افراد دیگری جایگزین می‌شوند. مراقب فرزندان خود باشیم.

۱۱ شهریور ۱۳۹۷ ۱۱:۱۸
خبرگزاری بین المللی قرآن |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید