اخبار

با کودک و نوجوان آسیب‌دیده آزار جنسی، چگونه رفتار کنیم؟ بخش دوم

معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری قم
برگرفته از کتاب فرزندم مراقبت هستم؛‌ معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان قم.
بخش دوم:

توصیه‌های انتظامی و قضایی

1) از انتقام­‌گیری شخصی بپرهیزید؛ هر نوع اقدام شخصی و خارج از چارچوب قانون برای شما عواقب و پیامدهای ناگوار خواهد داشت و روند رسیدگی به پرونده و شکایت را با مشکلاتی مواجه می­کند.

2) برای طرح شکایت به دادسرا یا کلانتری محل مراجعه کنید تا آن‌ها شما را به مراجع ذی­صلاح راهنمایی کنند.

3) اگر خواستید شکایت کنید خیلی سریع این کار را انجام دهید؛ زیرا دادسرا به شما کمک می­‌کند دلایل و شواهد کافی را جمع­‌آوری کنید، ازجمله فرد آسیب‌دیده را به‌سرعت به پزشکی قانونی معرفی می‌­کند. آثار آسیب­‌دیدگی و نمونه‌­های وقوع جرم با گذشت زمان از بین می­‌رود؛ مثلاً برای تشخیص ازاله بکارت در جرم، چنانچه زمان چندانی از وقوع جرم نگذشته باشد، پزشکی قانونی می­‌تواند هم‌زمانی ازاله بکارت و تعرض را نشان دهد؛ بنابراین سرعت‌عمل بسیار حائز اهمیت است.

4) دادگاه برای رسیدگی به شکایت شما، نیازمند شواهد و دلایل قابل‌قبول است؛ بنابراین ضروری است در جمع­‌آوری ادله بسیار دقت شود. همان‌طور که گفته شد تمام جزئیات واقعه و مکان در تشخیص متهم و اثبات جرم مهم و حیاتی است. برای نمونه به این موارد توجه کنید:

مشخصات ظاهری متهم؛ مشخصات چهره، کچلی سر، لنگی پا، بلندی یا کوتاهی قد، خال‌کوبی، جای زخم، لهجه، گویش و ...
مشخصات محل وقوع جرم؛ در مواردی که کودک‌آزاری همراه با آدم‌ربایی به محل شخصی مجرم بوده است، نشانه‌های قربانی از محل، کمک‌کننده است مانند داشتن پله، عکس روی دیوار، داشتن مغازه خاص سر کوچه و ...
جزئیات حین وقوع جرم؛ مثلاً متهم آب ‌خورده است، سیگار کشیده و...؛ لیوانِ آب‌خورده و ته سیگار آن می­‌تواند مورد آزمایش قرار گیرد.
ممکن است متهم از صحنه با دوربین یا گوشی، عکس یا فیلم گرفته باشد، حتماً باید در شکایت ذکر شود.

5) اگر متهم از محل فرار کرده و به خاطر عجله، کفش، موتور، گوشی یا وسیله­‌ای را در محل جا بگذارد، می­تواند در شناسایی متهم بسیار کمک‌کننده باشد.

6) به ­خاطر­ سپردن شماره پلاک خودرو و موتورسیکلت متهم موجب سهولت در دستگیری او می‌­شود.

7) به ­خاطر ­سپردن شماره‌ها یا تصاویر داخل گوشی مظنون، به شناسایی و دستگیری سریع او کمک می­‌کند.

8) آثار انگشت متهم در محل مورد شناسایی قرار می‌­گیرد.

9) آزمایش اسید فسفاتاز[1]روی بدن و لباس قربانی یا در محل وقوع جرم و آزمایش DNA از اسپرم و خون، تار مو، آب دهان، قطعات ریز پوست و... منجر به تشخیص متهم و اثبات جرم می­‌شود؛ بنابراین باید از شستن بدن یا لباس‌­های قربانی، اجتناب شود تا اگر نمونه‌ای که گواه وقوع جرم است روی آن­ها وجود داشته باشد، توسط پزشکی قانونی شناسایی شود.

10) چنانچه تماس­ و پیام مشکوک و یا تهدیدکننده‌ای در جریان وقوع جرم و یا پس از شکایت وجود داشته باشد، حتماً اعلام شود تا پرینت مکالمات و پیامک­‌ها با دستور مقام قضایی اخذ شود.

11) چنانچه از متهم و زمان وقوع جرم صدایی ضبط ‌شده یا فیلمی گرفته شده، به دادگاه ارائه شود.

12) تمامی دوربین­‌های مداربسته‌ای را که در زمان وقوع جرم ممکن است از واقعه فیلم گرفته باشند اعم از دوربین­ منازل محل، مغازه­‌ها، بانک، شهرداری و غیره را به‌سرعت به کلانتری یا دادگاه اعلام کنید. دوربین‌ها ظرفیت محدودی به لحاظ زمانی و حجمی دارند و ممکن است اگر اعلام آن‌ها به زمان تشکیل دادگاه موکول شود، دیگر امکان بازبینی نباشد.

13) با نصب دوربین مداربسته برای منزل و محله به حفظ سلامت و امنیت خود، خانواده و محله کمک کنیم.

14) هر یک از افراد در قبال محله و جامعه خود، مسئولیت اجتماعی دارند، رفت‌وآمد مشکوک و افراد غریبه را تحت­‌نظر داشته باشید؛ چنانچه به مورد مشکوکی برخورد کردید به‌صورت نامحسوس از آن عکس بگیرید.

15) شهادت شهود در اثبات جرم و تشخیص متهم بسیار مهم است. باید در محل پرس‌وجو کرد و چنانچه شاهدی برای همراهی کودک با فرد متهم پیدا کردید، حتماً اعلام کنید.

16) ممکن است شهود در زمینه رفت‌وآمد به کلانتری و دادگاه ابراز نارضایتی کنند؛ شاکی موظف است اسامی شهود را صرف‌نظر از رضایت یا عدم رضایت آن‌ها به دادگاه اعلام کند. دستگاه قضا حضور آن‌ها را در دادگاه پیگیری می­‌کند و بنا بر بخش­نامه رئیس قوه قضاییه در راستای حمایت از شهود، از ایشان حمایت و محافظت می­‌کند.

17) باید بدانیم کتمان شهادت جایز نیست و شهادت دروغ جرم است و عواقب و مجازات دنیوی و اخروی دارد.

18) نیروی انتظامی، دادسرا و دادگاه، امنیت و آبروی شما را تضمین می‌کند. برای حفظ سلامت جامعه، امنیت افراد و حقوق آسیب‌دیدگان در صورت مشاهده هر یک از جرائم تعرض، تجاوز، اخاذی، کلاهبرداری و ... مراتب را سریعاً گزارش دهید.
۶ شهریور ۱۳۹۷ ۱۴:۲۲
http://dadgostari-qm.ir/ |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید