اخبار

کانون همیاران سلامت در دانشگاه ها راه اندازی شد

380هزارجلددرسنامه پیشگیری از اعتیاد دراختیارمعلمان قرارگرفت

http://www.dchq.ir
سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر به تشریح برنامه های ستاد طی یکسال گذشته پرداخت و گفت: 380 هزار جلد درسنامه با مبحث پیشگیری از اعتیاد در سال تحصیلی اخیر در اختیار معلمان مدارس قرار گرفت، همچنین در دانشگاه‌ها کانون همیاران سلامت راه اندازی شد.

 

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر به تشریح برنامه های ستاد طی یکسال گذشته پرداخت و گفت: 380 هزار جلد درسنامه با مبحث پیشگیری از اعتیاد در سال تحصیلی اخیر در اختیار معلمان مدارس قرار گرفت، همچنین در دانشگاه‌ها کانون همیاران سلامت راه اندازی شد.


به گزارش روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر، دکتر پرویز افشار صبح امروز به مناسبت هفته دولت در نشست خبری با اصحاب رسانه گفت: گزارش‌های رسمی سازمان ملل که توسط دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل (UNODC) در وین منتشر شده حکایت از آن دارد که شیوع استفاده از مواد مخدر در سراسر دنیا رو به گسترش است.


وی افزود: براساس گزارش رسمی سازمان ملل متحد، تولید مواد مخدر در کشور افغانستان در سال گذشته 4600 تن بود که براساس پیش‌بینی‌ها این رقم امسال به 9 هزار تن خواهد رسید؛ همچنین برخی گزارش‌ها اعلام کرده‌اند که این رقم ممکن است به 12 هزار تن افزایش یابد.


معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت‌های مردمی ستاد بیان داشت: متاسفانه تولید و مصرف مواد مخدر صناعی و محرک جدید روز به روز در حال افزایش است، سال گذشته بیش از 700 نوع از این نوع مواد (NPS) در دنیا شناسایی شد که طبق گزارش‌های سازمان ملل این رقم در حال رسیدن به 750 عدد است.


افشار ادامه داد: در گذشته تولید مواد مخدر در کشور افغانستان محدود به نوع سنتی بود اما گزارش‌ها نشان می‌دهد که تولید ماری‌جوانا، گل و همچنین آمفتامین‌ها در آن کشور رو به افزایش است که این موضوع تهدیدی جدی برای کشور ما و جامعه جهانی محسوب می‌شود.


وی در ادامه به اقدامات ستاد مبارزه با مواد مخدر در حوزه پیشگیری پرداخت و گفت: عزم و اراده و هماهنگی دستگاه‌های اجرایی برای پیشگیری و مبارزه با مواد مخدر از جمله مطالبات مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) است و باعث شده دستگا‌ه‌ها در این زمینه حساسیت بیشتری از خود نشان دهند.


سخنگوی ستاد تصریح کرد: طرح توانمندسازی در مقطع دوم متوسطه اقدام بزرگ و جالب توجهی بود که تقریبا در تمامی مراکز استان‌ها اجرایی شد، همچنین چاپ بروشورها و سه درسنامه‌ برای معلمان و مربیان مقاطع ابتدایی، راهنمایی و متوسطه از دیگر اقدامات خوب ستاد به شمار می‌رود به طوری که در سال تحصیلی اخیر، 380 هزار جلد درسنامه با مبحث پیشگیری از اعتیاد در اختیار معلمان مدارس قرار گرفت.


افشار بیان داشت: در حوزه آموزش و پرورش با "مدیریت مورد" که شامل غربالگری می‌شود، تعدادی دانش‌آموز در معرض خطر و آسیب‌دیده شناسایی شدند و تحت درمان قرار گرفتند.


وی افزود: شیوع اعتیاد در مدارس بسیار پایین است و آنچه در خصوص اعتیاد در مدارس مدنظر ما قرار دارد شیوع مصرف است و آمار تعداد مصرف‌کنندگان مدنظر نیست. متاسفانه برخی به اشتباه عنوان می‌کنند که سن اعتیاد پایین آمده است باید بگوییم که سن وابستگی به مواد مخدر در کشور ما بین 21 تا 24 سال است و سن تجربه اولین‌بار مصرف مواد مخدر کاهش یافته است که در این زمینه اطلاع‌رسانی و آموزش‌های بیشتری برای نوجوانان انجام شده است.


معاون دبیرکل ستاد با بیان اینکه در محیط دانشگاه محوریت فعالیت‌ها به دست دانشجویان سپرده شده است گفت: در حال حاضر نیز 300 کانون همیاران سلامت روان دانشجویان در دانشگاه ها راه اندازی شده است که بنا بر گزارش‌های رسمی با این اتفاق، میزان مصرف "گل" با مداخلات دانشجویان در حال کاهش است.


افشار با بیان اینکه توسعه خدمات پیشگیری از اعتیاد در محیط‌های کارگری و صنعتی باعث کاهش مصرف مواد مخدر در این محیط‌ها شده است، افزود: این طرح‌ها در قالب طرح کاج (کاربست اجتماعی جامعه) برای توانمندسازی کارگران و در کارگاه‌ها و مراکز صنعتی که بین 50 تا 500 پرسنل دارند اجرایی می‌شود که با این طرح، وضعیت اعتیاد در آن محیط‌ها مهار می شود.


نقش سازمان‌های مردم‌نهاد در عرصه مبارزه با مواد مخدر
وی با بیان اینکه سازمان‌های مردم‌نهاد در عرصه مبارزه با مواد مخدر کمک زیادی داشته‌اند، گفت: بیشتر این سمن‌ها در حوزه‌های درمان و پیشگیری فعالیت می‌کنند و خدمات متفاوتی را ارائه می‌دهند، از سال گذشته تاکنون حدود 800 طرح از 600 سمن توسط ستاد حمایت شده است که عمده‌ترین آنها، در حوزه پیشگیری از اعتیاد بوده است.


افشار اظهار داشت: بیش از دو هزار سمن فعال در حوزه درمان و پیشگیری از مصرف مواد مخدر در کنار ستاد فعالیت می‌کنند و در بانک اطلاعاتی ما ثبت شده‌اند.


وی ادامه داد: راه‌اندازی سامانه بهبودیافتگان یکی دیگر از اقدامات خوب ستاد است که باعث می‌شود تا از وضعیت بهبودیافته‌گان اطلاع داشته باشیم.


معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت‌های مردمی ستاد با اشاره به برگزاری نشست صمیمانه 110سمن برتر که با حضور وزیر کشور و دبیرکل برگزار شد، گفت: فعالان این حوزه در این جلسه مشکلات خود را با مدیران و مسولان مربوطه در میان گذاشتند.


300 کارگاه توانمندسازی برای سازمان‌های مردم‌نهاد برگزار شد
افشار تصریح کرد: 300 کارگاه توانمندسازی سازمان‌های مردم‌نهاد در سال گذشته برگزار شد و غریب به 40 هزار نفر از معتادان بهبودیافته با مشارکت سازمان فنی و حرفه‌ای تحت پوشش برنامه‌های آموزشی این سازمان قرار گرفتند. همچنین 5 کارگاه منطقه‌ای کارآفرینی و طراحی محصولات نوین برای این افراد برگزار شد چرا که معتقدیم برگزاری این کارگاه‌ها می‌تواند افراد بهبود یافته را با به سمت کارآفرینی و تولید محصولات نوین سوق دهد.


وی با تاکید بر اینکه باید کار مردم را به خود مردم واگذار کنیم، بیان داشت: واگذاری کارها به بخش خصوصی و سمن ‌ها می‌تواند سرعت بیشتری به انجام امور بدهد. در سال جدید 163 طرح جدید اشتغال بهبودیافتگان به ستاد ارسال شد که به زودی تامین اعتبار می‌شود و پس از تامین اعتبار برای هزار و 500 نفر اشتغال‌زایی خواهد شد.


سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: تفاهم‌نامه بودجه‌ای سه جانبه‌ای از سوی ستاد مبارزه با مواد مخدر با شورای اجتماعی و سایر دستگاه‌های اجرایی به امضا رسیده که طبق آن، دستگا‌ها موظف شده‌اند بودجه اضافی خود را برای اجرای طرح‌های پیشگیری و درمان در نظر بگیرند، در صورت انجام این کار، طرح‌ توانمندسازی مقطع دوم متوسطه 150 درصد رشد خواهد کرد.


افشار پر کردن اوقات فراغت در مناطق روستایی و کمتر برخوردار را از دیگر اقدامات این ستاد برشمرد و گفت: تجهیز خانه‌های ورزش روستایی با کمک وزارت ورزش نسبت به سال‌های گذشته هزار درصد رشد داشته است و خوشبختانه روستایی در کشور وجود ندارد که از خانه ورزش روستایی محروم باشد و اکنون حدود 2500 خانه روستایی تجهیز شده است.


وی در ادامه؛ نهایی شدن همکاری‌های همه‌جانبه با سایر کشورها را از جمله اقدامات این ستاد دانست و افزود: همکاری همه‌جانبه‌ای با پلیس و دولت‌های چین و ایتالیا در زمینه ابعاد مختلف مبارزه با مواد مخدر صورت گرفته است. همچنین انعقاد تفاهم‌نامه مشترکت با یونیسف در زمینه پیشگیری و درمان اعتیاد در نوجوانان نیز از دیگر اقدامات ستاد به شمار می‌رود.


کنگره دانش اعتیاد 14 شهریور برگزار می‌شود
معاون دبیرکل ستاد از برگزاری کنگره دانش اعتیاد در 14 لغایت 16 شهریور ماه در مرکز همایش‌های رازی خبر داد و گفت: وزیر کشور و دبیرکل ستاد یکی از سخنرانان این کنگره خواهند بود.


افشار با بیان اینکه در حال حاضر 7400 مرکز درمانی و کاهش آسیب در حوزه درمان اعتیاد در کشور فعالیت می‌کنند، گفت: 254 مرکز DIC با 320 تیم سیار در این زمینه فعالیت می‌کنند. همچنین راه‌اندازی مراکز ارائه خدمات شبانه برای معتادان و مصرف‌کنندگان مواد مخدر یکی دیگر از کارهای خوب این ستاد است که این نوع مرکز 17 هزار نفر خدمات دریافت کرده‌اند. افزایش مراکز TC بهزیستی نیز از دیگر برنامه‌های مهم ستاد در یکسال گذشته بوده است.


کشف 370 تن مواد مخدر در 5 ماهه نخست سال جاری
وی با اشاره به حوزه مقابله با عرضه ادامه داد: در 5 ماهه نخست سال‌جاری 370 تن مواد مخدر در کشور کشف شده که این رقم نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته که 237 تن بوده است، 12 درصد رشد را نشان می‌دهد.


سخنگوی ستاد بیان داشت: در چهار ماهه ابتدای امسال 278 تن مواد مخدر کشف شده است که این رقم نسبت به مدت مشابه سال گذشته 4 درصد رشد داشته است و استان‌های سیستان و بلوچستان، کرمان، ‌هرمزگان، فارس، تهران، یزد، خراسان رضوی، اصفهان، خراسان جنوبی و گلستان بیشترین میزان کشفیات را طی این مدت به خود اختصاص داده‌اند.


افشار خاطر نشان کرد: از مجموع کشفیات، 23.8 درصد مربوط به استان‌ سیستان و بلوچستان بوده است و سهم سه استان مرزی سیستان و بلوچستان، کرمان و هرمزگان از مجموع کشفیات، 49 درصد می‌باشد.


وی ادامه داد: طی این مدت، 6776 اتومبیل و 310 قبضه سلاح از قاچاقچیان مواد مخدر کشف و ضبط شده است. همچنین هرویین با 17 درصد، مرفین با 58 درصد و تریاک با سه درصد بیشترین آمار افزایش کشفیات را داشته‌اند.


افشار گفت: با توجه به افزایش قیمت شیشه و مواد پیش ساز تولید آن، تمایل به مصرف شیشه کاهش یافته است؛ شاید یکی از دلایل آن تغییر الگوی مصرف مواد باشد. در حال حاضر مصرف شیشه کاهش یافته و تمایل مصرف بیشتر به سمت گل و ماری جوانا رفته است.


معاون دبیرکل ستاد خاطرنشان کرد: تعداد درگیری‌های نیروهای امنیتی و قاچاقچیان مواد مخدر در 4 ماهه ابتدای امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته 14 درصد کاهش پیدا کرده است. انهدام کارگاه‌های تولید و پخش مواد مخدر نیز نسبت به مدت زمان سال قبل با کاهش 21 درصدی همراه بوده است.


افشار ادامه داد: تعداد زندانیان جرایم مواد مخدر در سال 96 نسبت به سال 97 تغییر محسوسی نداشته و آمارها نشان می‌دهند که ۴۱ درصد جرائم زندانیان در خرداد ماه سال جاری مربوط به مواد مخدر بوده است.


این مقام مسئول در ستاد در انتها به سوالات خبرنگاران پاسخ داد و اظهار کرد: طی دو سال گذشته برقراری ارتباط بین باندهای تروریستی و قاچاقچیان افزایش یافته است که کشفیات اسلحه به همراه مواد مخدر حکایت از این موضوع دارد. اما قاچاقچیان باید بدانند که اقدامات آنها از سوی کشور ایران بی‌پاسخ نخواهد ماند. همچنین 75 درصد از کشفیات مبتنی بر اطلاعات از پیش صادر شده است و 30 درصد دیگر به صورت اتفاقی کشف شده است.


افشار در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر تاثیر نوسانات نرخ ارز در درمان معتادان گفت: سالانه حدود یک میلیون نفر از مصرف‌کنندگان مواد مخدر به مراکز درمانی مختلف مراجعه می‌کنند که نوسانات نرخ ارز در درمان آنها تاثیری نداشته است.


وی گفت: 2 میلیون و 808 هزار نفر مصرف کننده مواد مخدر در کشور وجود دارد که برنامه‌ریزی مناسبی برای اقشار مختلف مصرف‌کنندگان انجام شده است.


افشار بیان داشت: نزدیک‌ترین و ارزان‌ترین راه برای انتقال مواد مخدر از کشور افغانستان به اروپا کشور ایران است که ما باید در این زمینه اقدامات جدی ‌تری انجام دهیم.


وی در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره شیوع اعتیاد بین دانش‌آموزان گفت:‌ در مدارس شیوع اعتیاد بسیار اندک است اما حتی یکبار تجربه مصرف هم از نظر ما اهمیت دارد. پژوهش‌های متعددی درباره اعتیاد دانش آموزی انجام شده است اما طبق آخرین آمار رسمی 2.1 درصد (دو و یک دهم درصد ) از دانش‌آموزان "مقطع متوسطه" تجربه یک بار تا بیشتر مصرف مواد مخدر را داشته‌اند.


سخنگوی ستاد درباره اینکه چرا این مقطع سنی برای آمار در نظر گرفته شده است، توضیح داد: این مقطع سن تجربه، هیجان و بلوغ است که بیشتر ممکن است افراد در معرض خطر مصرف مواد قرار بگیرند. در مقطع ابتدایی آمار آنقدر نادر است که قابل اشاره نیست و در آمارهای بین‌المللی هم سه سال آخر تحصیلات مدرسه را می‌سنجند.


افشار همچنین در پاسخ به اینکه آیا اطراف مدارس مورد پایش قرار می‌گیرد یا خیر گفت: ما سال گذشته تا شعاع 500 متری اطراف مدارس، دانشگاه‌ها، سینما، پارک و فضاهای عمومی را هدف‌گذاری کردیم که اگر در این شعاع مواد مخدر توزیع یا مصرف شود برخورد شدیدتری انجام گیرد. همان‌طور که طبق اعلام پلیس 2 تن مواد را از اطراف مدارس جمع آوری کرد.


وی ادامه داد: امسال شعاع 500 متری را به 250 متر تقلیل دادیم که بتوانیم کنترل بیشتری داشته باشیم و خانواده‌ها امنیت خاطر بیشتری درباره محیط تحصیل فرزندشان داشته باشند. اما به‌طور کلی باید بگویم این که گفته می‌شود اطراف مدارس مواد مخدر زیاد مصرف یا خرید و فروش می‌شود درست نیست مدرسه آینه اجتماع است و گلوگاه خوبی است که مداخلات پیشگیرانه و درمانی را انجام بدهیم. ما در طول سال‌های گذشته همکاری‌های خوبی با آموزش و پرورش و شخص وزیر و معاونان ایشان داشته‌ایم و اکنون وضع آموزش و پرورش قابل قبول است و می‌توان گفت در مدارس سوءمصرف مواد مخدر منجر به خطرآفرینی نداریم.

۶ شهریور ۱۳۹۷ ۱۰:۰۵
پورتال ستاد مبارزه با مواد مخدر |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید