اخبار

مدیر کل بهزیستی خراسان رضوی خبر داد

رتبه اول استان خراسان رضوی در مشارکت‌های مردمی سراسر کشور

رتبه اول استان خراسان رضوی در مشارکت‌های مردمی سراسر کشور
خراسان رضوی- مدیر کل بهزیستی خراسان رضوی نیز در این جلسه با اشاره به افزایش میزان مشارکت‌های مردمی در این نهاد گفت: خراسان رضوی در بین بهزیستی استان‌ها از نظر میزان و کیفیت مشارکت‌های مردمی، رتبه نخست را کسب کرده است. حمیدرضا پوریوسف افزود: سطح مشارکت‌های مردمی بهزیستی استان در سال گذشته به رقم 77 میلیارد تومان

 

معاون استاندار خراسان رضوی گفت: مسائل مالی باید شفاف باشد و همه‌‌ی مسائل به اطلاع مردم برسد.

رحیم نوروزیان در شورای مشارکت‌های مردمی بهزیستی خراسان رضوی با بیان این مطلب گفت:‌ اگر بتوانیم اعتماد مردم را به درستی جلب کنیم با ظرفیت بالایی که در استان و بخصوص مشهد مقدس وجود دارد مردم خودشان بهزیستی را اداره می‌کنند.

وی تأکید کرد: مدیران بهزیستی با کارشناسان فنی بحث مشارکت‌ها، اهل فن، خیرین، اندیشه‌ورزان استان و سایر نخبگان فکری برای افزایش میزان مشارکت‌های مردمی، مشاوره و رایزنی کنند تا به راهکارهای بهتری در این زمینه دست یابیم که مورد قبول جامعه، نخبگان و خیرین باشد.

وی خاطر نشان ساخت: شورای مشارکت‌های مردمی بهزیستی باید خروجی کمی و روشنی داشته باشد و بتوانیم این خروجی را با عدد و رقم به مردم گزارش بدهیم.

خراسان رضوی در سطح کشور اول است

مدیر کل بهزیستی خراسان رضوی نیز در این جلسه با اشاره به افزایش میزان مشارکت‌های مردمی در این نهاد گفت: خراسان رضوی در بین بهزیستی استان‌ها از نظر میزان و کیفیت مشارکت‌های مردمی، رتبه نخست را کسب کرده است.

حمیدرضا پوریوسف افزود: سطح مشارکت‌های مردمی بهزیستی استان در سال گذشته به رقم 77 میلیارد تومان بالغ گردیده که نسبت به سال پیش از آن 12 درصد رشد دارد.

وی با بیان اینکه حسب گزارش‌های معاونت مشارکت‌های بهزیستی استان، بخش دولتی بیش از 90 میلیارد ریال کمک مردمی دریافت کرده است تصریح کرد: البته این رقم واقعی نیست زیرا بسیاری از خیرین به خاطر اینکه بتوانند از مزایای مالیاتی کمک‌هایشان بهره‌مند شوند ناچار هستند کمک‌های خود را ابتدا به حساب مشارکت‌های مردمی بخش دولتی بهزیستی واریز کنند و سپس این مبالغ به مراکزی که مورد نظر خیرین است انتقال داده شود.

وی بیان کرد: بنا بر این رقم واقعی کمک به بخش دولتی، بسیار کمتر از این مبلغ است و بیشتر کمک‌ها به بخش غیر دولتی انجام می‌شود.

پوریوسف گفت: بیشتری میزان هزینه کرد این کمک‌ها در بخش مواد غذایی، پوشاک، لوازم خانگی و معیشت مددجویان انجام می‌گیرد.

وی در زمینه جمع‌آوری فطریه از سوی بهزیستی استان گفت: در کل استان 2 میلیارد و 200 میلیون تومان فطریه نقدی و 800 میلیون تومان به صورت غیر نقدی از کمک‌های مردم مؤمن خراسان رضوی جمع‌آوری گردید.

وی ادامه داد: طبق فتاوای آیات عظام، بهزیستی تلاش کرد در کوتاه‌ترین زمان ممکن، این مبالغ و هدایا برای نیازهای اضطراری مددجویان به مصرف برسد.

وی با اشاره به اینکه هزینه‌کرد فطریه در تجیهیزات و ساخت و ساز ممنوع است گفت: با اینکه مسکن بیشترین هزینه‌ی خانوارها را تشکیل می‌دهد اما به خاطر اینکه هزینه‌ی مشارکت‌ها در این بخش باید با نیات خاص خیرین همراه باشد کمک به مسکن مددجویان قابل توجه نیست.

وی همچنین یادآور شد: سال گذشته در موضوع زمین لرزه کرمانشاه نزدیک به دو میلیارد تومان از محل کمک‌های مردمی، خیرین و پرسنل بهزیستی به زلزله‌زدگان کمک کردیم.

پوریوسف همچنین از طرح‌های مشارکت با آستان قدس و سپاه در زمینه مسکن و سایر نیازهای مددجویان یاد کرد و گفت: در سه ماه آخر سال گذشته یکصد جهیزیه به ارزش 500 میلیون تومان با همکاری سپاه تهیه و در اختیار مددجویان قرار گرفت.

وی افزود: همچنین آستان قدس و سپاه برای حل مشکل سهم آورده مددجویان در مسکن اعلام آمادگی کرده بودند که از محل کمک این نهادها 18 واحد در شرف تکمیل و واگذاری به مددجویان می‌باشد.

وی تشکیل شورای مشارکت‌های مردمی در شیرخوارگاه علی اصغر و نیز تشکیل این شورا در مراکز درمان و بازتوانی معتادین متجاهر برای نخستین بار در سطح کشور را از دیگر اقدامات بهزیستی برای افزایش سطح مشارکت‌های مردمی برشمرد.

تشکیل سامانه‌هایی در جلب کمک‌های مردمی از طریق تلفن، کارت‌بانک، پیامک و حساب بانکی، افزایش تبلیغات برای جلب مشارکت، همکاری با شهرداری و سایر نهادها برای استفاده از ظرفیت‌های موجود در زمینه‌ی مشارکت‌ها، رایزنی فعال با صدا و سیمای استان و انجام برخی برنامه‌های فرهنگی برای جلب کمک‌های مردمی، از جمله برنامه‌های دیگری است که مدیر کل بهزیستی به آنها اشاره کرد.

همکاری تنگاتنگ خانه صنعت و معدن با بهزیستی

دبیر کل خانه صنعت و معدن خراسان رضوی نیز در این نشست از همکاری تنگاتنگ بهزیستی و این نهاد برای اشتغال انبوه مددجویان خبر داد.

وی با یادآوری تفاهم‌نامه بخش صنعت و معدن با سازمان بهزیستی در سطح کشور گفت: ما در استان نیز با تلاش بسیار جدی مدیر کل و معاونت مشارکت‌های بهزیستی استان، همکاری بسیار تنگاتنگی با این نهاد آغاز کرده‌ایم و امیدواریم این تلاش‌ها به نتایج بسیار مثبتی در زمینه‌ی اشتغال وسیع مددجویان در مراکز غیر دولتی منجر شود.

وی خواهان همکاری سایر نهادها با خانه صنعت و معدن و بهزیستی برای تحقق این هدف شد.

۶ شهریور ۱۳۹۷ ۱۰:۰۷
اداره کل استان |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید