اخبار

مدیرکل بهزیستی خراسان رضوی

به مددجویان بهزیستی وام پرداخت خواهد شد

به مددجویان بهزیستی وام پرداخت خواهد شد
پور یوسف مدیر کل بهزیستی استان خراسان رضوی گفت :به مددجویان سازمان بهزیستی استان وام پرداخت خواهد شد.پور یوسف در این خصوص گفت این تسهیلات برای اشتغال پایدار با کارمزد چهاردرصد و بازپرداخت چهارساله و با تنفس شش‌ماهه میباشد .

 

مدیرکل بهزیستی خراسان رضوی از اعطای وام به مددجویان بهزیستی خبر داد و گفت: «از ٤٧میلیاردتومان تکلیفی سازمان تاکنون ٢٠میلیاردتومان اعتبار تخصیص‌یافته که این تسهیلات برای اشتغال پایدار با کارمزد چهاردرصد و بازپرداخت چهارساله و با تنفس شش‌ماهه بوده و تسهیلات روستایی و عشایری نیز ۲۵میلیون‌تومان با کارمزد چهار تا شش‌درصد و بازپرداخت شش‌ساله و با تنفس نه‌ماهه بوده است». حمیدرضا پوریوسف با‌اعلامِ آمار معلولین کم‌توان و ناتوان تحتِ پوشش بهزیستی بیان کرد: «از جمعیت ٣٠٠هزارنفری معلولین خراسان حدود ١١٧هزارنفر در سامانه بهزیستی ثبتِ‌نام کرده‌اند که بیش‌از شش‌هزار‌نفر از خدمات مراکز استفاده می‌کنند». پوریوسف تعداد مجهول‌الهویه‌ها را در شهر مشهد سه‌هزار‌نفر اعلام کرد و اظهار داشت: «با‌توجه‌به‌اینکه مشهد شهری زیارتی‌ست تعداد کودکان و سالمندانی که در محدوده حرم مطهر رها می‌شوند بیشتر از دیگر شهرهاست اما طبق آمار تعداد سالمندان رها‌شده به اندازه‌ای نیست که موجب نگرانی افکار عمومی ‌شود».
وی با‌اشاره‌ به‌اینکه مناسب‌سازی از حقوق اولیه معلولین است، عنوان کرد: «شهر مشهد در انجام اقدامات اولیه برای مناسب‌سازی رتبه اول را در کشور دارد اما از دیدگاه ما تا وضعیت مطلوب فاصله بسیاری داشته و نیازمند مطالبه‌گری مردم، رسانه‌ها، سازمان‌ها و دستگاه قضایی‌ست». محمد بخشی‌ محبی (معاون حقوق عامه دادستان مشهد) با‌تأکید‌بر‌اینکه رعایت حقوق معلولین از وظایف تمام سازمان‌ها و مردم است، گفت: «دادستانی احقاق حقوق معلولین را به‌صورت جدی پیگیری کرده و با قدرت بخشیدن به سازمان بهزیستی با متخلفین به‌شدت برخورد می‌کند». بخشی محبی با‌اشاره‌به‌اینکه سالمندان، زنان باردار و افرادی که با کالسکه تردد می‌کنند نیز جزو افراد کم‌توان محسوب می‌شوند عنوان کرد: «جمعیت بسیار‌زیادی در شهر نیازمند مناسب‌سازی هستند که در ماده ۹۶ قانون شهرداری‌ها به استفاده مناسب پیاده‌رو به‌عنوان حق عمومی‌ شهروندان به‌‌ویژه معلولان اشاره شده است و شهرداری‌ها باید در مباحثی مانند حمل‌و‌نقل عمومی ‌و مکان‌های ورزشی و تفریحی مناسب‌سازی را در‌نظر داشته باشند». یکی‌از آسیب‌های اجتماعی که پوریوسف به آن اشاره کرد سرپرستی خانوار توسط زنان با جمعیت ٢٥٠هزارنفری در مشهد است که ٤٠هزارنفر از آنان تحتِ‌پوشش بهزیستی هستند. عامل طلاق که یکی‌از عوامل سرپرستی زنان است در مراکز کاهش طلاق و مشاوره بهزیستی پیگیری می‌شود. به‌گفته شهره شاهرودی (کارشناس مسئول آسیب‌دیدگان اجتماعی استان) در این مراکز مداخلات تخصصی و حرفه‌ای برای حفظ خانواده صورت می‌پذیرد. شاهرودی با‌اشاره‌به‌اینکه هدف جلسات مشاوره فقط انصراف از طلاق نیست و ارزیابی کامل برای شناسایی افراد مستعد طلاق صورت می‌گیرد، گفت: «انتخاب اصلح با کمترین آسیب برای تمام اعضای خانواده مدنظر سازمان است و مشاوران ما تلاش می‌کنند تا به زوجین بیاموزند چگونه شرایط سخت را ترمیم و اصلاح کنند تا زندگی سالم و بی‌خطری را داشته باشند و در این مسیر موفقیت ١٧درصدی داشته‌ایم». وی از همکاری ٨٨ مرکز دولتی خبر داد و افزود: «در پایگاه‌های اورژانس اجتماعی ١٢٣ و صدای مشاور ١٤٨٠ به کاهش آسیب‌های اجتماعی می‌پردازیم که دراین‌میان خشونت خانگی و اقدام به خودکشی اولویت تیم مددکاری ماست». شاهرودی باتأکید‌بر‌اینکه آسیب عاطفی طلاق در مردان بیشتر است بیان کرد: «طبق ارزیابی آسیب‌های اجتماعی در زنان بیشتر بوده و آسیب عاطفی در مردان و از علت‌های اصلی طلاق به عدم مسئولیت‌پذیری، خشونت کلامی‌ و روانی و اعتیاد می‌توان اشاره کرد». مسعود هنربخش (معاون پیشگیری اداره‌کل بهزیستی خراسان رضوی) درخصوص مراکز ترک اعتیاد گفت: «برای ارائه خدمات بهتر به معتادین ظرفیت مراکز را تا ١٥٠نفر کم کرده و تعداد آنها را افزایش داده‌ایم». وی با‌اشاره‌به‌اینکه در هر مرکز، یک تیم پزشکی مستقر است بیان کرد: «مراکز ماده ١٦ که معتادین با دستور قضایی و به اجبار برای ترک مراجعه می‌کنند در مشهد ١١ مرکز است که با‌توجه‌به جمعیت نه‌درصدی معتادان زن فقط یک مرکز با ١٨٠نفر معتاد متجاهر به ارائه خدمات بهداشتی، پزشکی و روان‌پزشکی به بیمار و خانواده وی می‌پردازند». هنربخش بیشترین آمار اعتیاد را در سنین ٢٠ تا ٤٥سال اعلام کرد و افزود: «در مراکز ترک اعتیاد تا ٣٠درصد احتمال بازگشت فرد را به‌سوی مواد مخدر داریم که اگر بنیان خانواده تقویت شود این احتمال کاهش می‌یابد».

۶ شهریور ۱۳۹۷ ۱۰:۱۳
پورتال اداره کل بهزیستی خراسان رضوی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید