اخبار

با حضور تسهیلگران 15 استان برگزار شد:

کارگاه آگاه سازی پیشگیری از معلولیت‌های دوران سالمندی

معلولیت+سالمندی
به گزارش روابط عمومی اداره کل بهزیستی استان اصفهان کارگاه سه روزه آگاه سازی پیشگیری از معلولیت‌های دوران سالمندی با حضور تسهیلگران 15 استان در شهر اصفهان برگزار گردید.

 

دکترمرضیه فرشاد مدیر کل بهزیستی استان اصفهان با اشاره به بالارفتن میانگین سالمندی در کشورافزود: طبق آمار سرشماری سال 95، درصد سالمندی در ایران نزدیک به 10 درصد می‌باشد که در مقایسه با میانگین جهانی آن یعنی 5/7 درصد، بالاتر است.

وی با اشاره تغییر ساختار جمعیتی کشور، اظهار داشت: بهزیستی به عنوان متولی رسیدگی به وضعیت سالمندان، بایستی از هر جهت آمادگی لازم جهت رویارویی با جمعیت رو به رشد سالمند با نیازهای خاص در سال آینده را کسب نماید.

فرشاد یادآورشد: میانگین سالمندی در کشور به یکسان توزیع نشده، به طوری که این میزان در استان اصفهان 64/10 درصد، در گیلان 13 درصد و در سیستان و بلوچستان در حدود 5 درصد می‌باشد.

مدیرکل بهزیستی استان اصفهان، ادامه داد: در 30 سال گذشته امید به زندگی مردم در ایران نزدیک به 20 سال افزایش یافته است و این در حالی است که با وجود حداقل یک بیماری مزمن در 5/78 درصد از سالمندان کشور، کیفیت زندگی این افراد به شدت کاهش پیدا کرده است.

وی با بیان اینکه در سی سال قبل برخی سالمندان حتی در سن 90 سالگی نیز خود را نیروی فعال به حساب می آوردند، گفت: متأسفانه در سال های اخیر افراد در میانه سالمندی نه تنها به زعم جامعه که به زعم خود نیز افرادی ناکارآمد و ازکارافتاده به حساب می آیند.

دکتر فرشاد با تأکید بر خالی ماندن ظرفیت بسیاری از مراکز شبانه روزی در ایران تصریح کرد: این اتفاق می تواند ناشی از ضعیف بودن ارائه خدمات این مراکز به سالمندان باشد.

وی ادامه داد: عدم حضور سالمندان در کنار فرزندانشان می‌تواند پدیده طلاق عاطفی یا جدایی بین نسل ها و عدم امنیت عاطفی را به دنبال داشته باشد.

مدیرکل بهزیستی استان اصفهان در پایان با تأکید بر اهمیت افزایش سلامت و رفاه سالمندان، گفت: با بالابردن سطح خدمات به سالمندان، افزایش قدرت خلاقیت آنها، پذیرش فرهنگی سالمند و تکریم سالمندان در جامعه می‌توان کیفیت زندگی سالمندان را بالا برد.

در ادامه جلسه معاون پیشگیری اداره کل بهزیستی استان اصفهان با اشاره پیشگیری از معلولیت‌های دوران سالمندی گفت: طرح آگاه سازی پیشگیری از معلولیت های دوران سالمندی با هدف ارتقاء دانش، تغییر نگرش و در نهایت تغییر رفتار در گروه های هدف میانسال و سالمند طراحی شده است. دکتر محمدسعید محمدی، افزود: این طرح با محوریت موضوعات سکته مغزی، بیماری قلبی و عروقی، استئوپروز، آرتروز، دیابت و سقوط بوده و با ارائه خدمات مداخله ای می‌تواند به کاهش بار هزینه های سازمان منجر شود.

معاون پیشگیری اداره کل بهزیستی استان اصفهان در پایان گفت: طرح آگاه سازی پیشگیری از معلولیت دوران سالمندی، امسال به صورت پایلوت در 7 استان اصفهان، ایلام، سمنان، خراسان رضوی، کرمان، لرستان و سیستان و بلوچستان اجرا می گردد.

۶ شهریور ۱۳۹۷ ۱۰:۲۴
روابط عمومی اداره کل بهزیستی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید