اخبار

خانواده با حمایت درست، می تواند از اعتیاد فرزندش پیشگیری کند

http://www.dchq.ir/index.php?option=com_content&view=article&id=47944:2018-08-19-10-21-20&catid=351:2013-02-22-15-20-01&Itemid=1145
یک متخصص علوم رفتاری گفت: خانواده با حمایت درست و صحیح می‌تواند از بروز یا افزایش اعتیاد به مصرف مواد مخدر صنعتی و شیمیایی در فرزندش پیشگیری کند.

 

یک متخصص علوم رفتاری گفت: خانواده با حمایت درست و صحیح می‌تواند از بروز یا افزایش اعتیاد به مصرف مواد مخدر صنعتی و شیمیایی در فرزندش پیشگیری کند.

بهناز حاج بیگی در گفت و گو با خبرنگار روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه میزان ابتلاء به مصرف مواد مخدر صنعتی و شیمیایی در میان جوانان موجب نگرانی است، اظهار کرد: با وجود اقدامات مختلف قانونی برای کنترل مواد مخدر در کشور متاسفانه روند اعتیاد در بین جوانان هنوز کنترل نشده ، بویژه افزایش مصرف مخدرهای صنعتی از مشکلات فعلی است.

وی ادامه داد: به همین دلیل، در مسیر اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر باید به نقش مهم سلامت خانواده و به کارگیری روش‌ها و مهارت‎های موثر فرزندپروری در رشد سالم فرزندان توجه کرد، اگر چه عوامل ژنتیک، ذاتی و محیطی در شکل‌گیری ویژگی‌ها و تکامل کودک نقش دارند اما فرایندهای خانوادگی نیز در این راستا حائز اهمیت هستند.

این متخصص علوم رفتاری با اشاره به اینکه فرزندپروری درست یک عامل محافظ قدرتمند است، گفت: خانواده‌ها می‌توانند با تامین نیازهای اساسی، ایجاد فضای امن خانوادگی، راهنمایی، قانونگذاری مناسب و نظارت بر زندگی فرزندان، آنان را از بسیاری رفتارهای مشکل ساز و پر خطر از جمله مصرف مواد و بزهکاری دور نگه دارند.

حاج بیگی تصریح کرد: علیرغم این که دوستان و همسالان در شروع مصرف مواد مخدر صنعتی و شیمیایی افراد تاثیرگذار هستند ولی خانواده نقش مثبت و محوری در جلوگیری از درگیری نوجوان به رفتارهای مشکل ساز از جمله مصرف مواد دارد.

به گفته وی، والدین در انتخاب دوستان فرزندان خود موثرند، زمانی که نوجوانان رابطه خوبی با والدین خود دارند بیشتر احتمال دارد دوستانی را انتخاب کنند که آنان نیز تاثیر مطلوبی در زندگی شان داشته باشد.

حاج بیگی ایجاد رابطه امن و سالم والدین با فرزندان، انتقال مناسب ارزش‌های اخلاقی و اجتماعی به آنان، حضور والدین در بخش‌های مختلف زندگی فرزندان و حمایت والدین از جنبه‌های مختلف عاطفی، فکری، اجتماعی و اقتصادی را در اقدامات پیشگیرانه اعتیاد بسیار موثر دانست که بسیار کاربردی تر از اقدامات قانونی است.

این متخصص علوم رفتاری خاطرنشان کرد: والدینی که در حین حمایت از فرزندانشان به آنها کمک می‌کنند تا مستقل باشند، رعایت مقررات از سوی فرزندانشان را تشویق می‌کنند و در عین حال ثبات و عدالت را در این مقررات مد نظر دارند فرزندان محکم و مقاوم تری در برخورد با مسائل زندگی پرورش می‌دهند.

به گفته حاج بیگی در عین حال برخورد نامناسب با رفتارهای فرزندان، مقررات خشن و بی ثبات و نبود موقعیت‌های یادگیری مهارت های اجتماعی می‌تواند به مشکلات اجتماعی، روانشناختی و تحصیلی در کودکان و نوجوانان منجر شود که عامل خطر عمده‌ای برای مصرف مواد مخدر محسوب می‌شود.

منبع: روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر 97.05.28

۳ شهریور ۱۳۹۷ ۱۱:۴۹
روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر 97.05.28 |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید