انجمن حمایت از کودکان کار

انجمن حمایت از کودکان کار
محل فعالیت: تهران
موضوع فعالیت: حمایت از حقوق کودکان کار
شماره ثبت: 14607
آدرس سایت: http://www.apcl.org.ir
شماره تماس: 9-55576687
ادرس انجمن: خیابان مولوی، خیابان شهید پیرمرادی، خیابان شهید اردستانی، کوچه‌ی احمد افتخاریان، دومین بن‌بست سمت چپ، پلاک 43

معرفی انجمن و فعالیتها:
حمایت از حقوق کودکان به ویژه کودکان محروم و کودکانی که در معرض آسیب‏‌های ناشی از بحران‏‌ها و نابسامانی‏‌های اجتماعی و حوادث طبیعی هستند، وظیفه‏‌ای است انسانی – اجتماعی که بر عهده‌‏ی یکایک افراد، سازمان‏‌ها و نهادهاست. بی‌‏تردید بدون توجه کافی به حقوق کودکان و سرمایه‏‌گذاری و برنامه‌‏ریزی در امر آموزش، بهداشت و ارتقای سطح زندگی آنان امیدی برای دستیابی به دنیایی بهتر وجود ندارد.
انجمن حمایت از کودکان کار به عنوان نهادی مردمی، غیر دولتی، غیر سیاسی و غیر انتفاعی به منظور ایفای مسوولیت اجتماعی و انسانی خود و با هدف حمایت از کودکان کار و کودکان در معرض آسیب از مرداد ماه سال 1381 با مجوز رسمی وزارت کشور به شماره 14607 تلاش خود را در این عرصه آغاز نموده است.
منظور از کار کودک، درگیر نمودن کودکان در فعالیت‏های اقتصادی است که مانع تحصیل، آموزش و برخورداری آنان از امکانات اولیه‌‏ی رشد فردی و اجتماعی‏‌شان می‏شود که با آسیب و بهره‌‏کشی همراه است.
به رسمیت شناختن هویت انسانی کودکان اساس کار انجمن است.

برنامه‌‏های انجمن حمایت از کودکان کار:
• اقدام اجرایی به منظور حمایت از کودکان کار و کودکان در معرض آسیب و ارایه‌‏ی الگویی عملی
• فراهم نمودن مأمنی در دسترس کودکان
• آگاه‌‏سازی و جلب افکار عمومی به منظور ایجاد زمینه‌‏های مشترک مردمی جهت رفع معضل کار کودکان
• تلاش در جهت ارایه‏‌ی پیشنهاد و راهکار به مراجع تصمیم‌‏گیری و قانون‌‏گذاری برای جهت‌گیری بیشتر قوانین حمایتی به نفع کودکان
• ایجاد زمینه برای اجرای دقیق مفاد پیمان‌نامه‌‏ی جهانی حقوق کودک
• تلاش در جهت بهبود شرایط کودکان کار و بسترسازی برای رسیدن به هدف اصلی و نهایی انجمن که همان "محو کار کودک" است.