مشاوره هنگام طلاق

مشاوره هنگام طلاق:

مرکز طرح کاهش طلاق به منظور حفظ انسجام خانواده و پیشگیری از پیامدهای منفی طلاق، خدمات مشاوره ای و مددکاری به زوجینی که در آستانه طلاق قرار دارند، ارائه می دهد تا آنها را در حل مسائل و مشکلات و رفع اختلاف یاری نماید و زوجین می توانند از خدمات تخصصی مددکاری، مشاوره حقوقی، روانشناسی، روانپزشکی و ... به صورت رایگان بهره مند شوند.

نحوه ارائه خدمات تخصصی:

زوجین متقاضی طلاق پس از مراجعه به مرکز بصورت خود معرف و یا معرفی از دادگستری و پذیرش اولیه جهت دریافت خدمات ارجاع داده می‌شوند. در جلسه اول، زوجین به صورت انفرادی در جلسات روانشناس و مددکار اجتماعی شرکت نموده و توجیه زوجین و مصاحبه با آنان از این طریق صورت می‌پذیرد.

در دومین جلسه مشترک، زوجین به اتفاق حضور پیدا می‌کنند در این جلسه نحوه تعامل زوجین و تمایل آنان به ادامه زندگی مشترک بررسی می‌شود.

پس از جلسه مشترک روانشناس و مددکار هر یک جداگانه جلسات تخصصی انفرادی یا گروهی بازوجین را برگزار می کنند و در صورت لزوم، زوجین را به روانپزشک و مشاور حقوقی ارجاع می‌دهند.

چنانچه پس از تشکیل حداقل 2 جلسه مشترک تشخیص داده شد امکان سازش بین زوجین وجود نداشته و طلاق بهترین راه حل می باشد، زوجین باید برای تعیین وضعیت سرپرستی فرزندان، مشاوره حقوقی و حمایتهای مورد نیاز پس از طلاق ارجاع داده شوند.

نیروی تخصصی مرکز شامل:

روانپزشک
مشاور حقوقی
مددکار اجتماعی
روانشناس
مسئول پذیرش


اهداف طرح:

- سعی در حفظ و تحکیم کیان خانواده (شناسایی و حل مسائل و مشکلات خانواده های آشفته متقاضی طلاق)
- شناخت عوامل مؤثر در طلاق
- کاهش وقوع طلاق
- کاهش آسیب های اجتماعی ناشی از طلاق
- کاهش تنش ها و استرس های پس از طلاق
- بالا بردن آگاهی های زوجین در رابطه با نحوه برخورد صحیح با فرزندان پس از طلاق
- فراهم آوردن زمینه های مناسب که موجب تنظیم روابط صحیح فرزندان و والدین و تداوم ارتباط والدین با کودکان پس از طلاق شود
- کمک به قضات محترم دادگاه های خانواده جهت اتخاذ تصمیم مناسب و صدور حکم لازم
- تعیین صلاحیت والدین برای سرپرستی فرزندان، در مواردی که طلاق آخرین راه است